Ciekawe artykuly

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 13.9- 15.19

.

 

 

 


13 września 2019 r.


rano premier Benjamin Netanjahu powrócił z Rosji do Izraela. Po powrocie powiedział: “Odbyłem wspaniałe spotkanie z rosyjskim ministrem obrony Siergiejem Szojgiem, a następnie długie i doskonałe spotkanie z Putinem, które zostało opóźnione, ponieważ musiał on przyjechać z Dagestanu. Oba spotkania trwały w sumie pięć godzin. Szczegółowo zajęliśmy się kwestią bezpieczeństwa. Były to bardzo szczegółowe rozmowy. Były to spotkania robocze z mapami i aktualizacjami danych wywiadowczych oraz wymianą wzajemnych informacji, abyśmy mogli kontynuować działalność w regionie, w bardzo zatłoczonym obszarze. Cel ten został osiągnięty. A musimy pamiętać, że zacieśnienie koordynacji bezpieczeństwa z Rosją nie jest oczywista. Pamiętam, jak w przeszłości spotykaliśmy rosyjskich pilotów w powietrzu nad Kanałem Sueskim. Jest to odwrócenie w skali historycznej. Dodatkowo zgodziliśmy się sfinalizować umowę o wolnym handlu z krajami euroazjatyckimi. Zawrzemy tą umowę do końca roku, a podpisanie nastąpi w 2020 roku. Jest to kolejna część działań otwierająca przed nami globalny rynek. Nasz eksport osiągnął rekordowy poziom, z coraz większą liczbą krajów zacieśniają więzi z nami.” Odnosząc się do oskarżeń o izraelskie szpiegostwo w Białym Domu, powiedział: “To może być wytłumaczone jedynie jako kłamstwo. Nie można wykluczyć możliwości, że jakaś partia chce sabotować nasze dobre relacje z prezydentem Donaldem Trumpem i rozpowszechnia coś, co nigdy się nie wydarzyło, aby osiągnąć ten cel. Jest to kompletne kłamstwo. Spotykamy się z tym co kilka lat. Takie kłamstwa rozpowszechniano również podczas administracji Obamy. Nie mają one żadnej podstawy w rzeczywistości i są dziecinne. Nasze więzi z Trumpem są świetne. Rozmawiamy ze sobą i nie potrzebujemy stosowania żadnych niewłaściwych środków.”


 ponad 5 tys. Palestyńczyków demonstrowało w kilku miejscach wzdłuż ogrodzenia granicznego w Strefie Gazy. Palono opony, rzucano kamienie, bomby zapalające i urządzenia wybuchowe, oraz podejmowano próby uszkodzenia płotu granicznego. W starciach rannych zostało 55 Palestyńczyków.


    14 września 2019 r.


izraelska służba więzienna poinformowała, że 36 uwięzionych palestyńskich terrorystów rozpoczęło strajk głodowy w proteście przeciwko zainstalowaniu w zakładach karnych urządzeń do zagłuszania telefonów komórkowych, których posiadanie i używanie jest zabronione u osadzonych.


wieczorem premier Benjamin Netanjahu w wystąpieniu telewizyjnym powiedział: “Walczyliśmy z Hamasem w trzech konfliktach, i możliwe, że nie będzie innej opcji niż stoczenie prawdziwej wojny z Hamasemi. Martwię się o naszych żołnierzy i naszych obywateli, ale tym razem przygotowujemy się do zupełnie innej bitwę. Możliwe, że nie będzie innej alternatywy. Jeśli Hamas nie przejmie kontroli nad swoim obszarem, to nie będzie innej możliwości niż podjęcie systematycznych działań wojskowych. Może to oznacza wybuch wojny. Patrzę na mieszkańców południa i rozumiem ich cierpienie.”


wieczorem premier Benjamin Netanjahu rozmawiał telefonicznie z amerykańskim prezydentem Donaldem Trumpem, aby omówić możliwość poczynienia postępu w sprawie traktatu o wzajemnej obronie między Stanami Zjednoczonymi a Izraelem. Trump podkreślił, że traktat ten wzmocniłby silny sojusz między oboma krajami. Podkreślił także, że “państwo żydowskie nigdy nie miało większego przyjaciela w Białym Domu. Z niecierpliwością czekam na nasze spotkanie w ONZ w celu przyspieszenia podpisania historycznego traktatu obronnego między Stanami Zjednoczonymi a Izraelem. Razem będziemy kontynuować naszą wspólną walkę z terroryzmem.”


 członek biura politycznego Hamasu, Khalil al-Hajja ostrzegł, że Izrael zapłaci bardzo wysoką cenę, jeśli zaatakuje Strefę Gazy. Al-Hajja podkreślił, że ostatnie wypowiedzi izraelskich polityków wobec Strefy Gazy są częścią kampanii wyborczej i nie zastraszą Palestyńczyków.


 Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny ogłosił, że popołudniem zestrzelił izraelski dron na wschód od miasta Gaza. Siły Obronne Izraela zaprzeczyły doniesieniu, że utraciły jakiś dron. Pojawiło się przypuszczenie, że Palestyńczycy zestrzelili dron należący do innej organizacji terrorystycznej, być może Islamskiego Dżihadu.


15 września 2019 r.


rano północną część kraju nawiedziły pierwsze jesienne deszcze, które wystąpiły także lokalnie w środkowej części kraju. Były to bardzo niewielkie opady.


na porannym posiedzeniu rządu premier Benjamin Netanjahu powiedział: “Porozumiałem się z prezydentem Trumpem w kwestii zawarcia historycznego sojuszu obronnego między Stanami Zjednoczonymi i Izraelem. Daje to nam silny poziom odstraszania wobec naszych wrogów, a także zachowuje swobodę działania naszych sił […] Jak tylko zostanie utworzony następny rząd w kolejnym Knesecie, zastosujemy suwerenność w Dolinie Jordanu i północnym obszarze Morza Martwego. Powołałem już zespół roboczy kierowany przez dyrektora biura premiera, który opracuje zarys zastosowania suwerenności.” Było to ostatnie przedwyborcze niedzielne spotkanie rządu.


premier Benjamin Netanjahu oraz ministrowie Amir Ohana, Jariv Levin i Betzalel Smotricz spotkali się z prokuratorem generalnym dr Avichai Mandelblitem, którego próbowali przekonać do zmiany zdania i pozwolenia rządowi normalizacji statusu prawnego osiedla żydowskiego Mevo’ot Jericho. Mandelblit zwrócił uwagę, że przy takich decyzjach pośpiech nie jest wskazany. W czwartek prokurator Mandelblit wydał opinię stwierdzającą, że plan Netanjahu naruszyłby orzeczenia Sądu Najwyższego, które ograniczają uprawnienia rządu w okresie wyborczym.


Efraim

Kategorie: Ciekawe artykuly

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.