Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 22.9- 23.9

 

 


22 września 2019 r.


 

prezydent Reuven Rivlin rozpoczął konsultacje z liderami partii publicznych, którzy rekomendują popieranych przez siebie kandydatów na premiera. Na podstawie tych konsultacji prezydent powierzy jednemu kandydatowi misję utworzenia nowego rządu, na co będzie on mieć 28 dni czasu. W razie potrzeby okres ten może być przedłużony maksymalnie o 14 dodatkowych dni. Rząd musi zostać następnie zaakceptowany przez Kneset, dlatego potrzebne jest uzyskanie większościowego poparcia przed rekomendacją. Prezydent zarządził, aby spotkania z partiami były transmitowane na żywo w telewizji, aby zapewnić przejrzystość rozmów obywatelom Izraela.


 przedstawiciele partii Niebieski i Biały rekomendowali Benny Gantza na premiera. Prezydent Rivlin zaproponował wspólne spotkanie z liderami Likudu oraz Niebieski i Biały, aby podjąć rozmowy w sprawie utworzenia rządu jedności narodowej. Mosze Jaalon odpowiedział: “Jest to zupełnie nowe pytanie w świetle tego, co wydarzyło się w ostatnich wyborach, ale jest całkowicie jasne, że będziemy działać w najlepszym interesie państwa. Jeśli nie daj Boże, nie stworzymy następnego rząd, będzie dla nas jasne, że zwrócimy ci mandat do podjęcia decyzji, kto będzie odpowiedzialny za utworzenie następnego rządu.” Prezydent Rivlin powiedział: “Myślę, że wolą narodu jest stabilny rząd. Z biegiem lat zrozumiałem, że dla ludzi ważniejsze jest, aby system polityczny był stabilny, niż kto nim rządzi. Stabilny rząd musi obejmować dwie główne partie.” Prawdopodobnie partia Niebieski i Biały woli, aby pierwszym kandydatem został Netanjahu, gdyż będzie on miał mniejsze szanse na zbudowanie koalicji. Natomiast drugi kandydat będzie miał dużo większe szanse na zjednoczenie prawicy i zbudowanie koalicji rządowej, aby uniknąć trzecich wyborów. Wydaje się, że Niebieski i Biały mógł zawrzeć umowę z arabską Wspólną Listą, która posiada 13 mandatów – i 3 mandaty z partii Balad nie poparłyby Gantza. W ten sposób Gantz posiadałby poparcie 54 mandatów, a Netanjahu 55 mandatów, co wysunęłoby jego pierwszą kandydaturę na premiera.


przedstawiciele partii Likud rekomendowali Benjamina Netanjahu na premiera. Jariv Levin powiedział: “Kiedy rozpoczęliśmy te wybory, poprosiliśmy opinię publiczną o mandat do utworzenia prawicowego rządu wraz z naszymi partnerami z poprzedniego rządu. Musimy dołożyć wszelkich starań, aby zrealizować to, co obiecaliśmy i zaprezentowaliśmy publiczności, aby to stało się rzeczywistością.” Rivlin odpowiedział, że “naród izraelski chce rządu, który będzie stabilny i będzie zdolny do kierowania państwem. Jako obywatel Izraela uważam, że jedynym sposobem zapobiegnięcia kolejnym wyborom jest porozumienie między dwoma największymi partiami – które są prawie równej wielkości – aby połączyły siły i utworzyły rząd.” Szef zespołu negocjacyjnego koalicji Likudu, Jariv Levin zażądał, aby partia Niebieski i Biały ujawniła wszystkie szczegóły zawartego ze Wspólną Listą porozumienia, w zamian za za Benny Gantz uzyskał rekomendację na premiera. “To haniebne wydarzenie, kiedy koalicja Benny’ego Gantza zostaje objawiona jako partia usiłująca utworzyć rząd oparty na Wspólnej Liście. Polityki bezpieczeństwa Izraela nie może uznać Ajman Odeh i Ahmed Tibi, którzy są zwolennikami terroryzmu, działają w służbie Autonomii Palestyńskiej i promują bojkot Izraela oraz krzywdzenie izraelskich żołnierzy.” Premier Benjamin Netanjahu powiedział: “Teraz są dwie opcje: albo powstanie rząd mniejszościowy, który będzie opierał się na tych, którzy potępiają Izrael jako państwo żydowskie i demokratyczne, oraz chwalą terrorystów mordujących naszych żołnierzy i naszych obywateli, albo powstanie szeroki rząd narodowy. Wiem, jaka powinna być odpowiedź i wy także ją znacie, dlatego będę się starać stworzyć szeroki rząd jedności narodowej. Nie ma innego rozwiązania.”


lider Wspólnej Listy Ahmed Tibi zarekomendował Benny’ego Gantza na stanowisko premiera. Zaprotestował on przy tej okazji przeciwko niewłaściwemu traktowaniu arabskiej populacji. “Są momenty w życiu polityka, które potrzebują decyzji wykazującej przywództwo, decyzji wymagającej odwagi, a nasza dzisiejsza decyzja nie jest biało czarna. Jesteśmy tutaj, ponieważ prawie pół miliona wyborców przysłało nas tutaj, aby dokonać zmian. Nasi wyborcy są zmęczeni wykluczeniem, delegitymizacją, prowadzoną nie tylko przez chuliganów ulicznych, ale także przez liderów politycznych, którzy systematycznie podżegali przeciwko całej naszej społeczności, doprowadzając do publicznej akceptacji tego stanu. Niektórzy podżegał przeciwko nam, jakbyśmy byli wrogami. Największe poparcie mamy w Qalansawe. Qalansawe to duże miasto w regionie dawnego tzw. Żelaznego Trójkąta w Izraelu. Mówicie, że nasze siły działają podobnie jak siły wroga. Ale Qalansawe to miasto, którego mieszkańcy cierpią z powodu nieustannej rozbiórki domów. W wyniku przemocy przelewana jest nasza krew, a nasza krew nie jest tanią krwią. Niektórzy uważają, że jesteśmy zaściankiem państwa Izrael, ale nie jesteśmy zaściankiem, nie jesteśmy nieobecni, nie jesteśmy tutaj gośćmi, gdyż jesteśmy właścicielami tej ziemi. My tutaj mieszkamy, nie emigrowaliśmy tutaj, urodziliśmy się tutaj, jesteśmy rdzenną populacją, a ta rdzenna populacja wysłała nas, abyśmy przeprowadzili zmiany.” Ajman Odeh powiedział: “Zazwyczaj nikogo nie rekomendujemy, ale teraz chcemy położyć kres rządom Netanjahu. Dlatego rekomendujemy Gantza, aby on utworzył rząd. Dla nas najważniejsze jest, aby Netanjahu nie został premierem.” Wspólna Lista obejmuje arabskie partie: BaladHadashTa’al i Zjednoczoną Listę Arabską. Udzieliła ona częściowego poparcia Gentzowi, bez partii Balad.


religijne partie polityczne Szas i Zjednoczony Judaizm Tory rekomendowały Benjamina Netanjahu na premiera.


partia Israel Bejtenu wstrzymała się od rekomendowania kandydata na premiera. Oded Forer powiedział, że Likud oraz Niebieski i Biały przedstawiły ofertę utworzenia rządu jedności z każdą z tych partii, ale ani Netanjahu ani Gant nie zaakceptowali warunków Avigdora Liberamana. “Obie strony mówią, że chcą jedności, ale każda z nich chce być najważniejsza. Z przyjemnością dołączymy do każdego rządu jedności. Naszym zdaniem ludzie zdecydowali się na jedność. Między naszymi trzema partiami istnieje najszerszy wspólny mianownik. Dla nas najważniejsze jest poznanie podstawy programowe, kwestie państwowe i religijne.” Avigdor Liberman obiecał, że “Israel Bejtenu zrobi wszystko, co możliwe, aby zmusić dwie główne partie do utworzenia szerokiego liberalnego rządu. Tym, co odróżnia ustanowienie takiego rządu od nowych wyborów, jest dziecinna debata między Netanjahu i Gantzem, który z nich zostanie premierem. Mam nadzieję, że Rivlin będzie pośredniczył między nimi. Moim zdaniem może rzucić monetą, który zostanie premierem.”


wysoki urzędnik Stanów Zjednoczonych powiedział, że wyniki wyborów w Izraelu przyniosły niepewność, która spowoduje znaczne opóźnienie publikacji planu pokojowego dla Bliskiego Wschodu. “Jest tam teraz zupełnie inna sytuacja i może powstać zupełnie inny rząd niż ten, z którym pracowaliśmy w ostatnich latach. Nie ma również pewności, że premier będzie tą samą osobą, która obecnie sprawuje urząd. Dlatego będzie konieczne uważne przyjrzenie się sytuacji, a publikacja planu pokojowego zostanie znacznie opóźniona.” Prawdopodobnie nie nastąpi to w 2019 r.


23 września 2019 r.


izraelska firma elektroenergetyczna Israel Electric Company rozpoczęła rano ograniczanie dostaw energii elektrycznej do niektórych obszarów wiejskich w Autonomii Palestyńskiej. Działania te podjęto z powodu zaległości w płatnościach za dostawy prądu, które obecnie wynoszą już 1,7 mld szekli. Izraelska firma twierdzi, że nie ma innej alternatywy dla takich działań. Autonomia Palestyńska potępiła ten ruch jako “szantaż” ze strony izraelskich władz. Palestyńczycy twierdzą, że w ciągu ostatnich dwóch miesięcy zapłacono prawie 100 mln $ zaległości istniejących w rejonie Jerozolimy.


towarzystwo ornitologiczne poinformowało, że rano w Dolinie Hula zaobserwowano przylot pierwszych żurawi, lecących ze północnej i wschodniej Europy. Większość z nich będzie kontynuować migrację do Afryki, a około jedna trzecia pozostanie w Izraelu na całą zimę.


do Strefy Gazy wjechał zastępca wysłannika Kataru, Khaled al-Hardan, który ma przeprowadzić rozmowy w sprawie budowy nowej linii energetycznej dostarczającej energię elektryczną z Izraela do Gazy. Budowę i prąd będą finansować międzynarodowe fundusze.


przed południem przewodniczący Partii Pracy Amir Peretz rekomendował Benny Gantza na premiera. Peretz powiedział: “Zobowiązaliśmy się nie negocjować z Netanjahu i zobowiązaliśmy się nie dołączać do rządu będącego pod jego kierownictwem. Nie bojkotujemy Likudu, ale jesteśmy zdecydowani nie negocjować z nimi dopóki Netanjahu jest premierem. Ze względu na potrzebę uzdrowienie izraelskiego społeczeństwa nadszedł czas, aby nastąpiła ta zmiana i Likud musi rozpocząć poszukiwania nowego kandydata.”


specjalny wysłannik Białego Domu na Bliski Wschód Jason Greenblatt spotkał się z przywódcą partii Niebieski i Biały Benny Gantzem. Spotkanie odbyło się w ambasadzie Stanów Zjednoczonych w Jerozolimie. Omówiono aktualną sytuację polityczną w Izraelu oraz zagadnienia bezpieczeństwa w regionie.


. specjalny wysłannik Białego Domu na Bliski Wschód Jason Greenblatt spotkał się z palestyńskim przewodniczącym Mahmoudem Abbasem. Omówiono aktualną sytuację bezpieczeństwa w regionie oraz perspektywy procesu pokojowego.


Wielka Brytania, Francja i Niemcy dołączyły do Stanów Zjednoczonych, obwiniając Iran za ataki na kluczowe obiekty rafinerii naftowej w Arabii Saudyjskiej. “Nie ma innego wiarygodnego wyjaśnienia niż to, że Iran ponosi odpowiedzialność za ten atak.”


Amerykański Komitet Żydowski wezwał 28-członków Unii Europejskiej do określenia libańskiego Hezbollahu jako organizacji terrorystycznej. W 2013 r. Unia Europejska umieściła na czarnej liście “skrzydło wojskowe” Hezbollahu, określając je jako organizację terrorystyczną, ale nie umieściła na czarnej liście politycznego ramienia tej organizacji. “Hezbollah jest globalną organizacją terrorystyczną, uzbrojoną i wspieraną przez Iran. Jej śmiertelny zasięg rozciąga się na Europę, Amerykę Północną i Południową, Afrykę i Azję oraz na Bliski Wschód. Przeciwstawiając się wszelkiej logice, Unia Europejska twierdzi, że tak naprawdę istnieją dwa Hezbollahy – jeden polityczny, a drugi wojskowy.”


nieznani sprawcy wymalowali swastyki na chodniku przed synagogą Temple Sinai na przedmieściach Bostonu w stanie Massachusetts (USA).


po południem odbyło się spotkanie lidera partii Niebieski i Biały Benny Gantza z liderem Israel Bejtenu Avigdorem Libermanem, który później skomentował przebieg rozmowy: “Na spotkaniu ponownie wyjaśniłem to, co mówię od samego początku kampanii wyborczej. Jeśli chodzi o Israel Bejtenu, jest tylko jedna opcja na stole, a mianowicie ustanowienie rządu jedności trzech partii: Israel BejtenuLikudu i Niebiesko-Biały. Ku mojemu zadowoleniu dwie główne partie zrozumiały, że obecnie potrzebne jest ustanowienie rządu jedności z rotacją premiera. Cała debata obecnie obraca się wokół pytania, kto będzie pierwszym premierem, a kto drugim. Mam nadzieję, że prezydentowi Rivlinovi uda się zjednoczyć partie i że zostanie podjęta decyzja w tej sprawie. Nie będziemy jednak częścią rządu, w którym będą obecni haredim, mesjaniści, Wspólna Lista lub Unia Demokratyczna. Nasza lista żądań nie uległa zmianie i nie dodano do niej żadnych nowych rzeczy. Jeśli rozpoczną się negocjacje koalicyjne, poprosimy o te same klauzule, które obiecaliśmy wyborcom podczas kampanii wyborczej. Sugeruję, aby nie słuchać komentarzy medialnych.”


po południem Benjamin Netanjahu spotkał się z liderami Likudu. “Chcieliśmy utworzyć prawicowy rząd i niestety nie jest to możliwe. Po prostu nie mamy wystarczającej liczby mandatów, aby to zrobić. Gantz również chciał utworzyć lewicowy rząd, ale nie ma wystarczającej liczby mandatów, aby to zrobić. Jedyny możliwy rząd w tej sytuacji, to rząd szerokiej jedności. Jedynym sposobem na utworzenie takiego rządu jest usiąść i porozmawiać. Jestem przekonany, że jeśli będziemy rozmawiać z otwartymi umysłami i dobrą wolą, możemy stworzyć dobry i szeroki rząd dla narodu Izraela.”


wieczorem prezydent Reuven Rivlin spotkał się z liderem Likudu Benjaminem Netanjahu i liderem partii Niebieski i Biały Benny Gantzem. Spotkanie trwało dwie godziny, w trakcie których omówiono różne scenariusze ustanowienia rządu jedności narodowej. Rozmowy odbyły się bez doradców. Rivlin zgodził się z Netanjahu i Gantzem, że cała trójka spotka się ponownie w środę wieczorem. Jeśli do tego czasu nie dojdzie do postępu w utworzeniu rządu jedności, Rivlin prawdopodobnie zleci Netanjahu misję utworzenie rządu. Po zakończeniu pierwszej części spotkania prezydent opuścił salę, pozostawiając dwóch liderów partii na rozmowę twarzą w twarz. Rivlin powiedział: “Dziś zrobiliśmy znaczący krok, a teraz pierwszym wyzwaniem jest zbudowanie kanału bezpośredniego dialogu zaufania między stronami. Obecna sytuacja, w której funkcjonuje tymczasowy rząd, poważnie szkodzi obywatelom Izraela i naszej zdolności do sprostania stojącym przed nami wyzwaniom. Ludzie oczekują, że znajdziecie rozwiązanie i zapobiegniecie kolejnym wyborom, zarówno za osobistą czy ideologiczną cenę. To nie czas na wzajemne bojkoty. Ewentualny rząd powinien wyrażać różnorodne głosy społeczeństwa.” Po zakończeniu spotkania, Netanjahu skontaktował się z liderami swego nacjonalistycznego bloku i powiedział im, że podczas spotkania zajął stanowisko, że reprezentuje cały obóz narodowy, działa w jego imieniu i negocjuje w imieniu całego bloku. “Jestem zaangażowany w to, co wam obiecałem.” Natomiast Benny Gantz wyraził gniew z powodu tego oświadczenia Netanjahu. Gant powiedział: “Społeczeństwo opowiedziało się za zmianami i nie mamy zamiaru rezygnować z naszych zasad ani z naszym naturalnych partnerów.” Jeden z przywódców Niebiesko i Biały powiedział: “Nie uważam, aby Netanjahu miał poważny zamiar dążenia do jedności. On mówią dwoma różnymi językami. Bibi oszukuje i z całych sił naciska na trzecie wybory. On wie, że nie będziemy współpracować z Litzmanem i Smotrichem, a już na pewno nie z nim jako premierem. Debata nie rozchodzi się więc o to, kto będzie premierem. Debata dotyczy ideologii.”


Efraim

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.