Polityka

“New Yorker” o sytuacji w Muzeum Polin.

Amerykanie zauważyli absurd polityki ministra Glińskiego

prof. Dariusz Stola.

Muzeum Historii Żydów Polskich “Polin” od czterech miesięcy nie ma dyrektora, bo minister kultury Piotr Gliński nie powołuje na to stanowisko prof. Dariusza Stoli, który wygrał konkurs. O sprawie w prestiżowym tygodniku pisze znana reporterka Masha Gessen.

– Tak wygląda mój poranek: budzę się, piję kawę i czekam na telefon od ministra Glińskiego, który powie, że powołał mnie na stanowisko, bo wygrałem konkurs – mówi Mashy Gessen prof. Dariusz Stola.

Gessen to amerykańsko-rosyjska dziennikarka i publicystka, autorka m.in. biografii Putina („Człowiek bez twarzy”) i książki „Będzie to, co było. Jak totalitaryzm odradza się w Rosji” (tytuł był w finale tegorocznej Nagrody Ryszarda Kapuścińskiego).

Na łamach czytanego przez amerykańską (i nie tylko) inteligencję magazynu “The New Yorker” opisała losy Muzeum Historii Żydów Polskich “Polin”, które od czterech miesięcy nie ma dyrektora. Minister kultury Piotr Gliński wciąż nie powołał na to stanowisko Stoli, który 10 maja wybrany został w ogłoszonym przez Ministerstwo Kultury konkursie, a wcześniej sprawował tę funkcję od 2014 r. Tekst w wydaniu internetowym ukazał się 23 września.

Polin, jedno z najlepszych muzeów w Europie

Gessen podkreśla, że Muzeum Historii Żydów Polskich w ostatniej dekadzie stało się “prawdopodobnie najambitniejszym i odnoszącym największe sukcesy nowym muzeum w Europie Środkowo-Wschodniej”. Jej zdaniem kwestia powołania Stoli na stanowisko dyrektora została wykorzystana przez rządzących w politycznej walce.

Stola podpadł obecnej władzy krytyką nowelizacji feralnej ustawy o IPN, która doprowadziła do kryzysu w stosunkach z Izraelem, oraz głośną wystawą „Obcy w domu. Wokół Marca ’68”, w której historię antysemickiej nagonki sprzed pół wieku zestawiono z przykładami dzisiejszej mowy nienawiści, m.in. w wykonaniu prawicowych publicystów.

Gessen zauważa, że Stola nie był oczywistym wyborem przy obsadzaniu stanowiska dyrektora Polinu: “Nie jest Żydem, a w swoich badaniach nie skupiał się nigdy na żydowskiej historii. Tuż przed objęciem funkcji pisał o późnym socjalizmie w Polsce”.

Cytowany przez nią publicysta Konstanty Gebert, znany z łamów “Wyborczej” jako Dawid Warszawski, podkreśla, że Stola to “genialny dyrektor muzeum”, który “zrobił świetną robotę”.

Stola nie rezygnuje

Reporterka dodaje, że problemy Polinu zaczęły się w 2015 r., wraz z wygraniem przez Prawo i Sprawiedliwość wyborów oraz planem wprowadzenia nowej narracji historycznej, dzięki której “polska historia znowu będzie wspaniała”.

Obecny rząd nazywa “nacjonalistyczno-konserwatywnym”, a prowadzoną przezeń politykę historyczną opisuje jako politykę “nieprzepraszania za grzechy przeszłości”.

Dziennikarka dodaje, że polski rząd wywierał na Stolę naciski, aby zrezygnował z pełnionej funkcji, ale profesor odmówił i sprawował ją do lutego 2019 r. Władze liczyły na to, że nie wygra konkursu na nowego dyrektora, tak się jednak nie stało. W ubiegłym tygodniu profesor zapowiedział, że nie zrezygnuje z funkcji.

Przyslala Katharina Dr.Gasinska-Lepsien

https://wyborcza.pl/7,75410,25229626,new-yorker-o-sytuacji-w-muzeum-polin-amerykanie-zauwazyli.html?disableRedirects=true#S.main_topic-K.C-B.5-L.2.duzy

 

 

Kategorie: Polityka

7 odpowiedzi »

 1. Szanowna Pani
  Nie bawi mnie polityka,ale mam komputer i staram się być na bieżąco. Mam 77 lat. Urodziłem się w więzieniu Gestapo, zaraz potem moją matkę-Żydówkę zabili Niemcy. To, że przeżyłem zawdzięczam siostrom zakonnym, które ukrywały w ochronce dziesięcioro żydowskich dzieci i troje żydowskich. niemowląt.
  Mam pytanie; jak to się stało, że kiedy PiS doszedł do władzy, Polacy stali się antysemitami i mordercami Żydów gorszymi od Niemców?
  Mówi się, że gdy nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze, na przykład o te drobne 65, a nawet 300 miliardów dolarów, które chcą wyrwać Polsce i Polakom amerykańskie organizacje żydowskie. By to ułatwić należy wmówić światu, że Polacy to antysemici i mordercy Żydów. Każdy kto w tym pomaga jest dla mnie wrogiem Polski. To mój ostatni komentarz-nie mam przyjemności dyskutować z takimi osobami jak Pani-mamy różne życiorysy i nic tego nie zmieni.

 2. Jerzy Bander – obywatelu Polski i Izraela ,
  Nie „ ten” Stola , ale profesor dr. Dariusz Stola .
  Poza tym. Proszę nie pisać bzdur .
  Profesor Stola nienawidzi Polski? A może jeszcze dodać dla zabawy , ze jest antysemita.
  Naprawdę , to co pan napisał nie pokrywa się z żadna prawda o profesorze Stole, który wedle przepisów o postępowaniu przy wyborze dyrektora muzeum, jest nadal tym dyrektorem. No i oczywiście nie Jerzy Bander decyduje o tym czy „ ten” czy „ tamten” koleś zostanie dyrektorem .

 3. Tytułowi „Amerykanie” nic by sami nie „ zauważyli” gdyby Masha Gessen nie doniosła.
  Na skale amerykańska sprawa wyboru dyrektora w jakimś warszawskim muzeum, choćby nawet i zydowskim, to jest kompletny „ non event „ który powinien być traktowany lokalnie.

 4. J.B
  Stola nienawidzi Polski?
  Szkoda że nie możemy go poprosić o komentarz.

 5. Jestem obywatelem Polski i Izraela. Moim zdaniem ten Stola nienawidzi Polski. Tacy ludzie nie powininni pełnić jakiekolwiek funkcji publicznej w – -suwerennej Rzeczpospolitej.

 6. Casus prof. Stoli to dobitny dowód na endeckie i antysemickie sympatie PiS-u.

 7. Kto płaci ten decyduje. Świętoszkowata walka o oblicze muzeum Polin ignoruje prosty fakt że kto kontroluje finanse, ten kształtuje historię.

  Jeśli Żydzi chcą przedstawić swoją wersję historii na ziemi polskiej, powinni albo założyć własne muzeum, albo przejąć kontrolę nad muzeum Polin.
  Kontrolę finansową, oczywiście. To wystarczy.

  Ta druga możliwość jest prawdopodobnie niewykonalna.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: