Uncategorized

Wiersz na dzisiejszy wieczór – odc. 129

Jaroslaw

-Wiersze, piosenki i opowiadania zbieram od czasów szkolnych. Wyszperane z najbardziej zapomnianych zakamarków opuszczonych strychów oraz zakurzonych bibliotecznych półek, znalezione przypadkowo w starych czasopismach i książkach… Wpisywane mozolnie do zeszytów aż do 1996 roku, kiedy to postanowiłem „wrzucić” je do Internetu. Tak powstała strona „Listów z krainy snów…” (www.wiersze.co). Niech ponownie ożyją i będą źródłem nadziei i siły dla innych…


 

W sobotę zmarł Jan Kobuszewski, obdarzony niebywałym talentem komediowym polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. Miał 85 lat. Szerokiej publiczności znany był głównie z ról komediowych oraz udziału w telewizyjnych programach rozrywkowych. Dziadek z audycji radiowej “Rodzina Poszepszyńskich”, narrator w telewizyjnej dobranocce o wróblu Ćwirku”. Wystąpił w kilkudziesięciu filmach, m.in. Stanisława Barei “Poszukiwany, poszukiwana” (1972), “Nie ma róży bez ognia” (1974) czy “Brunet wieczorową porą” (1976). W latach 70. był także pamiętnym narratorem “Bajek dla dorosłych”.

 

Urodził się 19 kwietnia 1934 roku w Warszawie w domu przy ul. Nadwiślańskiej 3 na Nowym Bródnie. Matkę, z powodu złego stanu zdrowia, nakłaniano do aborcji. Wbrew namowom, zdecydowała się jednak urodzić. Był najmłodszym z trójki dzieci, miał dwie starsze siostry – Marię (ur. 1920) i Hannę (ur. 1921), matkę aktora Wiktora Zborowskiego. Początkowo chciał zostać… księdzem, jednak po ukończeniu w 1951 roku stołecznego Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza, zdecydował się zdawać egzaminy do warszawskiej PWST.

 

Polecam piosenkę “Małpa” w wykonaniu Jana Kobuszewskiego (z kabaretu Dudek). Nie wiem dlaczego, ale słuchając jej miałem skojarzenia z pewnymi wydarzeniami w zakładach pracy z lat 60…


Dla mnie Jan Kobuszewski to jednak przede wszystkim niezapomniany pan Majster w skeczu “Ucz się Jasiu” z Wiesławem Michnikowskim i Wiesławem Gołasem. Dziękujemy Panie Janku.

 

Jarosław Kosiaty

 

“Listy z krainy snów” – www.wiersze.co 


Wszystkie wpisy Jarka

TUTAJ

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.