Uncategorized

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 8.10 – 10.10


8 października 2019 r.


po południem transport publiczny w całym kraju został zatrzymany na czas święta Jom Kippur. Na Starym Mieście Jerozolimy rozmieszczono dodatkowe siły policyjne, a we Wschodniej Jerozolimie utworzono dodatkowe punkty kontrolne odcinając tę część miasta od Zachodniej Jerozolimy.


 Siły Obronne Izraela wprowadziły całkowite zamknięcie terytoriów Autonomii Palestyńskiej i Strefy Gazy na czas święta Jom Kippur.


 Cypr poinformował, że zakupił cztery izraelskie taktyczne drony, które będą monitorować wody terytorialne w obronie przed działaniami Turcji. Wartość kontraktu wynosi 13 mln $.


9 października 2019 r.


wieczorem premier Benjamin Netanjahu powiedział: “Atak terrorystyczny przeciwko żydowskiej społeczności w Halle w Niemczech podczas najważniejszego święta naszego narodu Jom Kippur, jest kolejnym przejawem nasilania się antysemityzmu w Europie. W imieniu izraelskiego narodu przesyłam kondolencje rodzinom ofiar i życzę szybkiego powrotu do zdrowia rannych. Wzywam niemieckie władze do dalszego stanowczego działania przeciwko zjawisku antysemityzmu.”


wieczorem lider Israel Bejteinu, Avigdor Liberman, przedstawił swój plan utworzenia rządu jedności. Plan Libermana obejmuje cztery kroki. W pierwszej fazie zostałby powołany wspólny zespół przedstawicieli trzech zainteresowanych partii (LikuduNiebieski i Biały, oraz Israel Bejtenu) w celu sformułowania podstawowych zasad rządu jedności. Jeśli zostanie osiągnięte porozumienie co do podstawowych zasad, to w drugim etapie Liberman zażądałby przyjęcia prezydenckiego planu dotyczącego rotacji premiera. Pierwszym premierem byłby Benjamin Netanjahu, a drugim Benny Gantz. Trzecim etapem byłoby ustanowienie rządu jedności złożonego z trzech partii, który natychmiast podejmie działania w celu zatwierdzenia budżetu państwa na 2020 r. oraz wieloletniego planu rozwoju Sił Obronnych Izraela na kolejne 10 lat. Na czwartym etapie, w oparciu o istniejące podstawowe zasady i zatwierdzony budżet, do rządu mogłyby zostać przyjęte inne strony. “Aby zrealizować powyższy zarys, Netanjahu musi pożegnać się z założonym przez siebie blokiem partii religijnych, a Gantz musi zaakceptować prezydencki plan.”


prawicowy niemiecki terrorysta usiłował wtargnąć do synagogi w mieście Halle we wschodnich Niemczech, został jednak powstrzymany przez ochroniarzy. Napastnik nie mogąc wejść do synagogi otworzył ogień na ulicy i wrzucił granat na teren sąsiedniego żydowskiego cmentarza. Pierwszy niemieccy policjanci przybyli na miejsce ataku co najmniej po 10 minutach. W strzelaninie zginęły 2 osoby, a 2 zostały ranne. W czasie ataku wewnątrz synagogi przebywało około 70 wiernych, uczestniczących w modlitwach z okazji święta Jom Kippur. Napastnik prawdopodobnie chciał wrzucić granat do wnętrza synagogi, a następnie zabijać wiernych z broni palnej. Napastnikiem okazał się 27-letni Stefan Balite, prawicowy aktywista.


Europejski Kongres Żydów wieczorem wyraził swoje wielkie zaniepokojenie i potępienie atakiem terrorystycznym w pobliżu synagogi w mieście Halle we wschodnich Niemczech. “Ulżyło nam, że udało się uniknąć jeszcze większej tragedii. Najwyraźniej podjęto właściwe środki bezpieczeństwa w synagodze, dzięki czemu napastnik nie mógł wejść do pomieszczeń wewnątrz synagogi. Musimy jednak zrobić jeszcze więcej, aby zagwarantować, że tego typu ataki nie powtórzą się. Należy zwalczać radykalne ruchy poprzez surowsze środki egzekwowania prawa i przeznaczanie większych środków na edukację w kierunku tolerancji. Nasze myśli i modlitwy są z rodzinami zabitych. Rannym życzymy szybkiego powrotu do zdrowia.”


10 października 2019 r.


minister bezpieczeństwa wewnętrznego Gilad Erdan powiedział rano: “To, co dzisiaj dzieje się w Niemczech, jest ogromnym znakiem ostrzegawczym. Nie rozdzielam tego od stanowiska niemieckiego rządu, który przyłączył się do działań przeciwko państwu Izrael w różnych instytucjach ONZ. Nowy antysyjonizm jest antysemityzmem. Bezpośrednia odpowiedzialność zawsze spoczywa na rządach, na których terytorium dochodzi do antysemickich incydentów. Świadczy to o mizerności niemieckiego rządu.”


 prezes Agencji Żydowskiej Icchak Herzog powiedział po strzelaninie w Halle: “Jesteśmy w erze dramatycznego wzrostu antysemityzmu. Niemiecki minister spraw zagranicznych powiedział mi, że są razem z nami w tej wspólnej walce. Zalecaliśmy przekazanie dodatkowych 10 milionów szekli na budżet bezpieczeństwa synagog, ale ten pomysł upadł, ponieważ rząd wciąż jest sparaliżowany.”


Efraim

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.