Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 20.10 – 21.10


 20 października 2019 r.


szef Dowództwa Centralnego gen. Nadav Padan potępił nocne wydarzenia do których doszło przy żydowskim osiedlu Itzchar w Samarii. „Odpowiada za to niewielka garstka młodocianych przestępców, wobec których musimy działać bardzo surowo. Potępiam każde wydarzenie, w którym cywile atakują żołnierzy za pomocą przemocy fizycznej lub werbalnej. Bardzo poważnie podchodzę do ostatnich wydarzeń. Siły Obronne Izraela oraz siły bezpieczeństwa współpracują z Radą Regionalną Samarii, aby zapobiec takim zdarzeniom w przyszłości oraz zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom tego regionu.” Szef Sztabu Generalnego gen. Aviv Kochavi polecił ustalenie i zlokalizowanie wszystkich osób odpowiedzialnych i zaangażowanych w te nocne zajścia. Powiedział on, że „jest nie do pomyślenia, by żołnierze, którzy spędzają całe dni na ochronie osadników, byli zaatakowani przez osoby przez nich chronione.” Postanowiono skoordynować odpowiednie działania we współpracy z policją i agencją bezpieczeństwa wewnętrznego Szin Bet.


 premier Benjamin Netanjahu opublikował w mediach społecznościowych film zatytułowany: „Tajny plan Gantza, Lapida i Libermana”, który ostrzega przed utworzeniem lewicowego rządu we współpracy z arabskimi partiami. „Jak Gantz, Lapid i Liberman poradzą sobie z Iranem, Hezbollahem i Hamasem? Taka mniejszość to katastrofa. Tylko szeroki rząd jedności narodowej poradzi sobie z zagrożeniami.”


 przewodniczący partii Niebieski i Biały Benny Gantz, wezwał premiera Benjamina Netanjahu do niezwłocznego zwrotu prezydentowi Rivlinowi mandatu do utworzenia rządu. „Netanjahu, kampania wyborcza zakończyła się 17 września. Ponownie nie udało ci się utworzyć rządu. Zamiast marnować czas, oddaj mandat prezydentowi i pozwól nam ustanowić rząd liberalnej jedności, który zaopiekuje się obywatelami Izraela. Rząd, który będzie działał mądrze i odpowiedzialnie.”


najnowszy raport OECD pokazał, że 50,9% Izraelczyków ma nadwagę, a 27% jest otyłych. Również około 35% dzieci ma nadwagę lub jest otyłych. Koszty leczenia związane z nadwagą wynoszą w Izraelu około 39 mld szekli rocznie.


w nocy grupa około 30 żydowskich osadników zaatakowało kamieniami posterunek izraelskich żołnierzy na wzgórzu Kumi Ori przy żydowskim osiedlu Itzchar w środkowej części Samarii. Ranny został 1 izraelski żołnierz. Przebito także opony pojazdu wojskowego. Żołnierze oddali strzały ostrzegawcze w powietrze, aby rozproszyć osadników. Incydent miał miejsce wkrótce po aresztowaniu mieszkańca osiedla pod zarzutem ataku na dowódcę patrolu wojskowego (w sobotę wieczorem kilku osadników miało zablokować wojskowy pojazd, otworzyć jego drzwi i grozić oficerowi). Rano większość mieszkańców osiedla Itzchar potępiła działania radykalnych prawicowych osadników.


21 października 2019 r


premier Benjamin Netanjahu rozmawiał telefonicznie z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem o sytuacji w Syrii i innych bieżących wydarzeniach na Bliskim Wschodzie.


wieczorem prezydent Reuven Rivlin przyjął oświadczenie premiera Benjamina Netanjahu, że zwraca mandat na utworzenia rządu, ponieważ nie był w stanie tego zrobić. Zgodnie z Ustawą Zasadniczą, prezydent będzie teraz mógł przekazać mandat przewodniczącemu partii Niebieski Biały Beny Gantzowi, którzy otrzyma 28 dni na utworzenie rządu.


 izraelska delegacja przybyła do Manama w Bahrajnie, by wziąć udział w dwudniowej konferencji organizowanej przez Stany Zjednoczone w sprawie zapewnienie bezpieczeństwa morskiego i lotniczego w Zatoce Perskiej. W konferencji biorą udział przedstawiciele 60 państw, w tym Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, a także Australii i Wielkiej Brytanii. Izraelski analityk ds. bezpieczeństwa Lior Akerman powiedział, że „udział Izraela w konferencji jest ruchem politycznym, a nie wojskowym. Z militarnego i handlowego punktu widzenia Izrael nie jest zainteresowany bezpośrednią walką z Irańczykami w Zatoce Perskiej. Dlatego założono, że wkład Izraela będzie głównie w kwestie technologii, wywiadu i zapewnienie zaplecza logistycznego dla amerykańskich wojsk. Ta współpraca ma tę zaletę, że pokazuje światu, że Izrael nie boi się konfrontacji z Iranem.”


Efraim

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.