Ciekawe artykuly

ŻYDZI W BŁONIU – DZIEJE I ZAGŁADA

Grzegorz Michalak

 

 


Błonie to miasto leżące na obszarze ziemi warszawskiej, jedno z najstarszych ośrodków miejskich na Mazowszu. Jego początki trzeba wiązać z powstaniem grodziska nad rzeką Utratą będącego od 1282 roku siedzibą kasztelana Rokickiego. Również z tego okresu pochodzą pierwsze wzmianki na temat wsi Błonie, będącej własnością księcia mazowieckiego. Miasto lokowano na prawie chełmińskim w 1380 roku i wówczas otrzymało ono również prawo zajmowania się handlem. Wojny szwedzkie zrujnowały Błonie, a ponowny jego rozwój rozpoczął się dopiero w XIX wieku. Niestety pozostawało ono jednak w cieniu za innymi ośrodkami miejskimi, szczególnie leżącymi przy wiedeńskiej trasie kolejowej.

Dzieje społeczności żydowskiej na terenie Błonie są ściśle związane
z dziejami Żydów mazowieckich. Pomimo dosyć dobrego opracowania tego tematu potrzebne są dalsze badania nad społecznościami lokalnymi. Przede wszystkim konieczne są publikacje, których celem będzie zebranie i opracowanie dotychczasowych informacji, rozsianych w wielu różnych publikacjach ciągłych
i opracowaniach. Rodzi to trudności nie tylko dla badaczy dziejów społeczności żydowskich w podwarszawskich miasteczkach, ale przede wszystkim dla mieszkańców, chcących poznać dzieje swoich miejscowości.

Calosc

Zydzi_w_Bloniu_-_dzieje_i_zaglada

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.