Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 6.11 – 7.11

 


6 listopada 2019 r.


ministerstwo obrony podpisało umowę z firmą Israel Shipyards na zaplanowanie i budowę dużego pływającego doku, który umożliwi przeprowadzanie remontów okrętów podwodnych i korwet klasy Sa’ar 6. Koszt budowy wyniesie około 90 mln szekli, a czas realizacji to 2 lata. Pływający dok umożliwi podnoszenie statków nad poziom morza w celu prowadzenia regularnych prac konserwacyjnych, a także w celu instalowania nowych systemów bojowych na statkach. Umowa obejmuje także prace serwisowe i konserwacyjne doku przez około 10 lat.


 szef wydziału operacyjnego Sił Obronnych Izraela gen. Aaron Haliva ostrzegł, że Iran jest w stanie przeprowadzić poważny atak na Izrael, podobny do tego co w Arabii Saudyjskiej. “Mamy zupełnie nowy front w Iraku. Mamy irańskie siły Quds na Wzgórzach Golan. To nie jest już walka z terrorystami. Również w Libanie zachodzą duże zmiany, wiążące się ze wzrostem zagrożenia. Musimy sobie z nimi poradzić. Wszystkie znaki wskazują, że rok 2020 będzie rokiem o negatywnym potencjale dla interesów bezpieczeństwa państwa Izrael.” Rosyjskie i chińskie media poinformowały, że w ręce Rosjan w Syrii trafił zaawansowany technologicznie izraelski pocisk rakietowy David’s Sling. Został on zabrany do Rosji na badania. Raporty mówią, że jest to jeden z pocisków wystrzelonych w lipcu ubiegłego roku w celu przechwycenia syryjskich rakiet wystrzelonych na terytorium Izraela. Jedna z rakiet David’s Sling nie zdetonowała i została teraz odnaleziona przez rosyjskich żołnierzy. Ocenia się, że dzięki izraelskiej technologii Rosja może ulepszyć swój system obrony powietrznej.


 dowódca batalionu Dywizji Gaza ppłk Joav Schneider powiedział, że odwetowe ataki w Strefie Gazy prowadzi się na opuszczone pozycje Hamasu, aby uniknąć w ten sposób dalszej eskalacji. Po ostatnim ostrzale rakietowym terytorium Izraela, armia czekała z odwetem aż cztery godziny, aby umożliwić Hamasowi ewakuowanie swoich ludzi z zagrożonych bombardowaniami obiektów. “Często tłumaczę moim żołnierzom, że czekamy, aż cel zniknie, zanim strzelimy do niego, aby wysłać im wiadomość, że nie chcemy dalszych incydentów – takich jak próby infiltracji ze Strefy Gazy na terytorium Izraela, bezpośredni ostrzał, itp. Z drugiej strony chcemy zachować równowagę sił, która nie wciągnie nas w wojnę.” Komentarze Schneidera zostały poparte przez wyższego oficera.


po południem odbyło się spotkanie zespołów negocjacyjnych partii Niebiesko-Biali i Likud. Wspólne oświadczenie stwierdziło, że “spotkanie zakończyło się dobrą, poważną i rzeczową atmosferą. Pozostały duże luki między stronami i oczekuje się, że kolejne spotkanie odbędzie się w najbliższych dniach.”


 komisarz generalny agencji UNRWA Pierre Krahenbuhl podał się do dymisji w związku z wewnętrznym dochodzeniem ONZ w sprawie domniemanych przypuszczeń niewłaściwego zarządzania agencją. Wewnętrzny raport ONZ wysunął liczne zarzuty wobec wysokich urzędników UNRWA, między innymi o nepotyzm, nadużycia finansowe, nadużycia seksualne, itp. Ambasador Izraela przy ONZ Danny Danon powiedział: “Od momentu powstania UNRWA nie pracowała nad rozwiązaniem problemu uchodźców, ale próbowała utrwalić ten problem. Szereg spraw związanych z zachowaniem agencji sugeruje, że nie ma innego rozwiązania niż całkowite jej zamknięcie.”


7 listopada 2019 r.


odbyło się spotkanie zespołów negocjacyjnych partii Niebiesko-Biali i Israel Bejtenu. Zespoły osiągnęły konsensus w następujących kwestiach: krótkoterminowy budżet, minimalny dochód osób starszych zostanie podniesiony do 70% płacy minimalnej, nie będzie żadnych przeszkód dla planu podnoszenia świadczeń rentowych, a kwestia ta zostanie zakotwiczona w planie budżetu krótkoterminowego. Kolejne spotkanie obu zespołów odbędzie się ponownie za kilka dni.


 w portowym mieście Hajfa odbyły się wspólne ćwiczenia zespołów medycznych izraelskiej marynarki wojennej, sił NATO i centrum urazowego szpitala Rambam.


szef agencji bezpieczeństwa wewnętrznego Szin Bet Nadav Argaman poinformował, że w ubiegłym roku udaremniono 480 znaczących ataków terrorystycznych. Podkreślił, że nowe technologie tworzą zupełnie nowe możliwości, dzięki którym izraelskie siły bezpieczeństwa stają się najlepsze na świecie. “Technologie pozwalają nam utrzymywać naszą przewagę jakościową nad wymagającymi rywalami. Pozwoliło nam to udaremnić ponad 450 znaczących ataków w ubiegłym roku. Staramy się monitorować życie obywateli Izraela, aby mogli spokojnie żyć swoim codziennym życiem. Izraelska technologia i przemysł są zawsze bliskie naszym sercom. Przede wszystkim kupujemy izraelskie technologie. Innowacje i startupy są częścią tego, czym jesteśmy.” Były rzecznik armii por. Ronen Manelis powiedział: “W wojnie pojawiły się nowe bronie i narzędzia: polubienia. Jest to narzędzie psychologiczne, które widzą miliony. Używanie botów i trolli to kolejne narzędzie do rozpowszechniania naszych wiadomości. Jeśli chodzi o Hezbollah, za pośrednictwem mediów obniżyliśmy wiarygodność Nasrallaha wśród izraelskiej i libańskiej opinii publicznej. Stworzyliśmy taktyczne podejście on-line we współpracy z oficerami wywiadu i oficerami mediów cyfrowych. Stworzyliśmy plakaty i zdjęcia z nazwiskami podejrzanych o terroryzm. Dowodem naszego sukcesu jest to, że podczas ostatniej operacji w Libanie, Nasrallah milczał.”


. wieczorem premier Benjamin Netanjahu wezwał światowych przywódców do przeciwstawienia się irańskiemu programowi nuklearnemu. “Rok temu, przemawiając w ONZ, odsłoniłem tajny magazyn nuklearny Iranu w Turkuzabad. Dziś rano specjalne posiedzenie zarządu MAEA opublikowało wyniki swoich badań na temat działań Iranu w tym nie tajnym już obiekcie. MAEA potwierdziła, że Iran kłamał. I że Iran nadal kłamie. Wszystko, co powiedziałem rok temu, zostało teraz potwierdzone przez MAEAMAEA potwierdziła, że Iran narusza układ o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej. Iran nadal ukrywa swój tajny program broni nuklearnej. Czas, aby narody świata oparły się agresji i terroryzmowi Iranu. Czas przywrócić sankcje. Czas wywrzeć presję na Iran, dopóki nie zmieni on sposobu działania. Iran musi przestać atakować narody Bliskiego Wschodu. Iran musi przestać grozić zniszczeniem Izraela. Europa musi przestać zwlekać. Musi teraz działać przeciwko irańskiej agresji.” Iran potwierdził wznowienie wzbogacania uranu do poziomu 4,5% w podziemnych zakładzie w Fordow. Oznacza to złamanie międzynarodowych porozumień, które zezwalają Iranowi wzbogacać uran jedynie do wartości 3,7%. W zakładzie Fordow znajdują się 1044 wirówki.


 prezydent RPA Cyril Ramaphosa uznał izraelską gospodarkę za wiodącą na świecie w najnowszych technologiach. “Pod wieloma względami Izrael przewodzi w przestrzeni najnowszych technologii. Oni są innowacyjni w wielu sektorach gospodarki, w rolnictwie, na morzu i w wielu innych obszarach. Pokazali, że potrafią przewodzić. Możemy się od nich wiele nauczyć.”


Efraim

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.