Uncategorized

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 13.11- 14.11


13 listopada 2019 r.


przez całą noc Islamski Dżihad kontynuował ostrzał rakietowy Izraela. W nocy wystrzelono około 30 rakiet ze Strefy Gazy. Rano ostrzał rakietowy został zintensyfikowany. Po południem jedna rakieta spadła na strefę przemysłową Sderot, inna uszkodziła wodociąg Mekorot. Wieczorem rakieta spadła na Aszkelon, raniąc 1 Izraelkę. Do wieczora wystrzelono około 360 rakiet, z których około 60% spadło w otwartym terenie. Wobec pozostałych rakiet aktywowano system obrony Iron Dome, który osiągnął skuteczność 90%.


Siły Obronne Izraela utrzymały wszystkie instrukcje bezpieczeństwa dla mieszkańców społeczności położonych w odległości do 80 km od Strefy Gazy. Szkoły pozostały zamknięte. Zamknięto stacje kolejowe Netivot, Ofakim. Utrzymano wszystkie instrukcje bezpieczeństwa. Na południe kraju zostały skierowane dodatkowe siły policji, straży pożarnej oraz jednostki saperów policji. Rzecznik armii Hedi Zilberman powiedział, że Islamski Dżihad będzie kontynuował ostrzał rakietowy, podobnie jak wczoraj. Islamski Dżihad ma ograniczoną ilość rakiet i jest przygotowany jedynie na kilkudniową wymianę ognia. Do tej pory Hamas stoi na uboczu i nie angażuje się w bezpośrednie działania, ograniczając się jedynie do wypowiedzi słownych. Zilberman powiedział: “Kilka miesięcy przed eliminacją Bahaa Abu al-Aty, podejmowaliśmy wiele prób, aby go powstrzymać przed kontynuowaniem swojej drogi, w tym poprzez rozmowy z osobami z zewnątrz.” Wieczorem podjęto decyzję, że następnego dnia szkoły będą zamknięte w promieniu 40 km od strefy.


premier Benjamin Netanjahu powiedział: “W ciągu ostatnich 24 godzin zniszczyliśmy wiele ważnych celów Islamskiego Dżihadu. Nie jesteśmy zainteresowani eskalacją, ale reagujemy na każdy atak przeciwko nam. Byłoby mądrze, gdyby Islamski Dżihad zrozumiał to teraz, zanim będzie za późno. Oni już rozumieją, że będziemy ich bezlitośnie atakować. Nasza siła woli jest bardzo wielka, a jesteśmy zdeterminowani by chronić naszą ziemię. Jeśli oni myśleli, że te salwy rakiet nas osłabią, to byli w błędzie. Mają jedną opcję: wycofać się lub nadal cierpieć pod naszymi ciosami. Może to zająć jeszcze trochę czasu. Obywatele Izraela powinni uważnie słuchać instrukcji dowództwa obrony cywilnej. Dodam jeszcze jedną rzecz – widzimy, że w większości przypadków ci, którzy są ostrożni i postępują zgodnie z instrukcjami, nie doznają obrażeń. Osobami skrzywdzonymi są w prawie wszystkich przypadkach ludzie, którzy nie słuchali instrukcji. Instrukcje są proste i jasne. Proszę wszystkich o ich dokładne przestrzeganie. Będziemy nadal robić wszystko co potrzeba, aby bronić bezpieczeństwa państwa i obywateli Izraela. Razem odniesiemy zwycięstwo.”


 rano izraelskie siły powietrzne zlikwidowały w Strefie Gazy dwie grupy terrorystów przygotowujących wyrzutnie do wystrzelenia rakiet. Izraelskie drony prowadzą ścisłą obserwację wszystkiego co się dzieje w Strefie Gazy. W południe zintensyfikowano naloty na cele Islamskiego Dżihadu. Głównymi celami są warsztaty produkujące rakiety oraz magazyny z unikalnymi surowcami potrzebnymi do budowy rakiet. Uderzono także w główną siedzibę Islamskiego Dżihadu w Khan Younis na południu Strefy. Izraelski okręt ostrzelał także ośrodek szkolenia morskiego Islamskiego Dżihadu. Izraelski samolot zaatakował 2 terrorystów przygotowujących stanowisko do wystrzelenia rakiet przeciwpancernych w stronę Izraela. W Strefie Gazy zginęło 28 osób, a około 60 rannych. Większość to Islamski Dżihad.


izraelski wywiad umieścił wiadomość w arabskich mediach społecznościowych w Strefie Gazy. “Czy warto? Przywódcy Islamskiego Dżihadu rujnują przyszłość waszych dzieci w Strefie Gazy. Oni wykorzystują wszystkie zasoby Strefy Gazy na swoją działalność terrorystyczną. Kto jest ważniejszy od waszych dzieci? Przyszłość waszych dzieci jest przez nich stracona! Czy warto?”


 wieczorem wysoki dowódca Islamskiego Dżihadu Ziad Nahala wyjechał ze Strefy Gazy do Egiptu, by w Kairze spotkać się z dowództwem egipskiego wywiadu w ramach prób uspokojenia sytuacji w Strefie Gazy. Oczekuje się, że w godzinach nocnych może już zostać ogłoszone zawieszenie broni.


13 listopada 2019 r. do Kairu (Egipt) przyleciał specjalny koordynator ONZ ds. Bliskowschodniego procesu pokojowego Nickolaj Mladenov, który weźmie udział w rozmowach z przedstawicielami Islamskiego Dżihadu w sprawie zawieszenia broni w Strefie Gazy.


14 listopada 2019 r. 


Siły Obronne Izraela poinformowały rano o osiągnięciu zawieszenia broni w Strefie Gazy. Ujawniono, że cała operacja nosiła nazwę “Czarny Pas”. W trakcie wymiany ognia ze Strefy Gazy wystrzelono 450 rakiet, a w wyniku izraelskich ataków zginęło 25 palestyńskich terrorystów, w tym najgroźniejszy dowódca wojskowy Islamskiego Dżihadu – Baha Abu al-Atta. Gen. Hedy Silberman powiedział: “W ciągu 48 godzin osiągnęliśmy wszystkie zamierzone cele. Nadal musimy koncentrować się przede wszystkim na północnej arenie, gdzie irańska działalność dotyczy nie tylko Syrii. Wykorzystaliśmy zaledwie niewielką część naszych możliwości, ale nie walczyliśmy z HamasemHezbollahem ani z Irańczykami. Izrael osiągnął swoje cele operacyjne. Islamski Dżihad poniósł poważne straty. Zniszczyliśmy znaczną część jego infrastruktury, zginęło ponad 20 jego terrorystów.” Minister spraw zagranicznych Israel Katz powiedział: “Brak zaangażowania Hamasu w ostatnią rundę w Strefie Gazy jest wielkim osiągnięciem Izraela. Islamskiemu Dżihadowi zadano bezprecedensowy cios.” Minister obrony Naftali Bennett powiedział, że operacja Czarny Pas wyjaśniła warunki przyszłych konfliktów w Strefie Gazy. “Nowe zasady gry są jasne, Siły Obronne Izraela będą działać z pełną swobodą i bez żadnych ograniczeń. Terrorysta, który próbuje skrzywdzić obywateli Izraela, nie będzie już mógł spać spokojnie – ani we własnym domu, ani w łóżku, ani w żadnej kryjówce.” Podjęto decyzję o przywróceniu normalnego trybu życia na południu kraju. Służby medyczne poinformowały, że udzielono pomocy 77 osobom, wśród których były 3 osoby lekko ranne od odłamków rakiet, 37 osób poszkodowanych podczas ucieczki do schronów i 37 osób z urazami szoku.


dyrektor wykonawczy Instytutu Studiów nad Bezpieczeństwem Narodowym Amos Jadlin powiedział rano: “Po pierwsze, Egipt zasługuje na pochwałę za mediację, ale ważne jest, aby pamiętać, że opublikowane informacje o porozumieniu niekoniecznie zostały zaakceptowane przez obie strony. Po drugie, Izrael oficjalnie nic nie odpowiedział, a to oznacza, że cisza będzie panować tak długo, jak długo będzie spokój. Po trzecie, Islamski Dżihad spasował. W ciągu 24 godzin nastąpiła wielka zmiana retoryki – od gróźb i obietnic bezprecedensowych ataków do zgody na zawieszenie. Oni kłamią odnośnie tego, co osiągnęli. Można powiedzieć, że Izrael osiągnął pewien sukces w kwestiach bezpieczeństwa, ale problem wzmacniania się organizacji terrorystycznych w Strefie Gazy i ich zdolności paraliżowania życia w Izraelu pozostał nie rozwiązany i czeka na zupełnie inną strategiczną odpowiedź.”


. przed południem palestyńscy terroryści wystrzelił ze Strefy Gazy 5 rakiet, z których 2 zestrzelił system obrony Iron Dome, a pozostałe spadły w otwartym terenie. Było to złamanie zawieszenia broni, Izrael jest jednak długoznoszący i cierpliwy. Za tym atakiem stoi zbrojne ramię Ludowych Komitetów Oporu – Brygady An-Nasser Salah A-Din. Rakiety wystrzelono z północnej części Strefy Gazy. Wieczorem wystrzelono kolejną rakietę, którą zestrzelił system Iron Dome.


 po południem Siły Obronne Izraela otworzyły przejścia graniczne Kerem Shalom i Erez ze Strefą Gazy. Ponadto strefa połowów została ponownie zwiększona do 15 mil. Otworzono także zablokowane drogi wokół Strefy Gazy. Wieczorem samorządy regionalne położone w otoczeniu Strefy Gazy podjęły decyzję, że w dniu jutrzejszym zamknięte będą szkoły i przedszkola. Decyzję podjęto ze względów bezpieczeństwa, pomimo ogłoszenia zawieszenia broni.


zakończyły się międzynarodowe ćwiczenia lotnicze Blue Flag. Odbywały się one w dniach od 3 do 14 listopada w bazie lotniczej Ovda na Negewie. Były to pierwsze ćwiczenia tzw. piątej generacji, czyli z udziałem wielozadaniowych myśliwców F-35.


 rzecznik Islamskiego Dżihadu Musab Barim potwierdził rano doniesienia o zawieszeniu broni z Izraelem. “Porozumienie zostało osiągnięte po poddaniu się Izraela warunkom ruchu palestyńskiego oporu.” Palestyńskie służby medyczne poinformowały, że w wyniku izraelskich nalotów na Strefę Gazy zginęło 34 Palestyńczyków, a 77 osób zostało rannych.


 nad ranem Egipt poinformował, że Izrael i Islamski Dżihad zgodziły się na zawieszenie broni w Strefie Gazy, które weszło w życie o godz. 5:30 rano. Islamski Dżihad i inne palestyńskie organizacje zgodziły się na pokojowe przeprowadzanie przygranicznych demonstracji w strefie, podczas gdy Izrael zgodził się na wstrzymanie likwidacji przywódców palestyńskich organizacji oraz wdrożenie wcześniej przyjętych postanowień dotyczących zawieszenia broni i odbudowy Strefy Gazy.


Efraim

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.