Ciekawe artykuly

Merkel: Auschwitz to był niemiecki obóz zarządzany przez Niemców.

Ważne, żeby to podkreślić

Przyslal Matias Czarek


Angela Merkel:

to był niemiecki obóz zarządzany przez Niemców Kanclerz Niemiec Angela Merkel i premier Mateusz Morawiecki przyjechali w piątek do Oświęcimia, gdzie na terenie byłego obozu koncentracyjnego odbyły się uroczystości 10-lecia Fundacji Auschwitz-Birkenau. – Auschwitz to był niemiecki obóz śmierci zarządzany przez Niemców. Ważne, aby to podkreślić. Ważne, aby jasno wskazać sprawców – mówiła niemiecka polityk. To pierwsza wizyta kanclerz Merkel w Auschwitz.


Obecność polityków w Miejscu Pamięci ma związek z 10. rocznicą powstania Fundacji Auschwitz-Birkenau, której celem jest finansowanie konserwacji historycznych obiektów. Niemcy przekazały dotychczas 60 milionów złotych na fundusz wieczysty, którym zarządza fundacja. Zapowiadają, że przekażą kolejne 60 milionów. Zwiedzili Miejsce Pamięci, złożyli wieńce „Nigdy więcej”. Świadectwo byłych więźniów KL Auschwitz-Birkenau

Kanclerz Angela Merkel – dla której jest to pierwsza wizyta na terenie dawnego niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau – i premier Mateusz Morawiecki rozpoczęli zwiedzanie Miejsca Pamięci Auschwitz od budynku krematorium. Później przeszli przez bramę główną z napisem „Arbeit macht frei”. Politycy zwiedzili przed południem część ekspozycji w Muzeum Auschwitz. Widzieli budynek krematorium I. Weszli do bloku 4., w którym ukazana jest masowa zagłada Żydów. Są tam między innymi włosy ofiar i puszki po gazie cyklon B, którego Niemcy używali do mordowania ludzi.

Następnie przywódcy obu krajów złożyli wieńce z kwiatów w barwach narodowych Niemiec oraz Polski przed Ścianą Straceń na dziedzińcu Bloku 11. Pierwszą egzekucję przed Ścianą Straceń Niemcy przeprowadzili 11 listopada 1941 roku. Rozstrzelali wówczas 76 więźniów, niemal wyłącznie Polaków. Egzekucje w tym miejscu przeprowadzali do końca 1943 roku. Zastrzelili wiele tysięcy osób, wśród których były też kobiety i dzieci. „Ten, kto jest bierny wobec przekłamań historycznych, jest jakby współautorem tych przekłamań” Następnie Merkel i Morawiecki udali się do oddalonego o około trzy kilometry byłego obozu Auschwitz II-Birkenau. To tam Niemcy dokonali masowej zagłady Żydów.

Miejsce to jest także symbolem męczeństwa narodów romskiego i polskiego. W historycznym budynku tak zwanej centralnej sauny odbyła się uroczystość 10-lecia istnienia Fundacji Auschwitz-Birkenau. – Zofia Kossak-Szczucka (współzałożycielka Żegoty – red.) mówiła, że ten, kto jest bierny wobec zła jest jak gdyby współuczestnikiem zła. My dzisiaj możemy powiedzieć o nas, że ten, kto jest bierny wobec przekłamań historycznych, jest jakby współautorem tych przekłamań – powiedział Mateusz Morawiecki. – Dlatego dzisiaj wszyscy musimy o prawdę tamtych czasów dbać z największą starannością – podkreślił. Zaznaczył, z tego powodu strona polska stara się od władz Austrii odkupić tereny po dawnym obozie Mauthausen-Gusen, gdzie zginęła – jak mówił Morawiecki – część polskiej inteligencji. – Nie możemy dopuścić do tego, żeby tereny po dawnych obozach koncentracyjnych i obozach zagłady zamieniały się w miejsca niegodne upamiętnienia, miejsca, które służą do innych celów – oświadczył.

Wiecej TUTAJ

 

 

4 odpowiedzi »

 1. Merkel ma jeszcze 2 lata na skruchę. Kajanie sie w Oświęcimiu nie robi już na nikim wrażenia.

  Skrucha Merkel musi być w kategorii czynów – dramatycznej poprawy stosunku Niemiec do Izraela, ostrego i wyraźnego sprzeciwu każdej deklaracji anty izraelskiej – nie tylko w ONZ, ale na każdym forum światowym, i uznanie Jerozolimy jako własności narodu żydowskiego.

  Jeśli tego nie zrobi, albo zrobi tylko część, przejdzie do historii jako najbardziej antyizraelski kanclerz niemiecki.

 2. Przez 14 lat pani Merkel nie znalazla okazji dotarcia tutaj- nagle teraz, gdy swiat zaczyna sie dziwic pozycji jej przedstawicieli zajmowanych w ustawach potepiajacych posrednio lub bezposrednio panstwo Israel demonstruje swoja pozycje wobec grobow poleglych, w duzej czesci Zydow. To idzie na caly swiat, to robi dobre wrazenie- czy powiedziala cos nowego? Nie, wiadomo kto te obozy stworzyl i po co, kto tam zarzadzal. Tak, Niemcy taplaxa za utrzymanie tego Muzeum Zaglady nastepne miliony, ale na kolejna zaglade Zydow( panstwa) daja znacznie wiecej. To jest/byl gest dla swiatowej prasy, dla tych organizacji zydowskich, ktorzy jej niedawno dali Medal Herzla. Ona jest super w strategicznym planowaniu, nie raz to pokazala. Wladzom polskim to dobrze zrobilo, ze kanzlerz niemiecki mowil o zbrodniach niemieckich tak otwarcie. Tutaj , w Niemczech, sobie we wlasnej partii nie zrobila przyjaciol. Ale przeciez nic nowego nie powiedziala, to wiedza ci co chca wiedziec, ale to robi dobre wrazenie.

 3. Ważne, żeby to podkreślić – DODATKOWO!
  Podczas kiedyPani Kanclerz Niemiec pani Angela MarkelI Pan Premer Mateusz Mazowiecki wspolnie koryguja historie skladajac kwiaty i oczekujac oklaskow od martwej widowni pamietac aby CI ZBRODNIARZE OPLACA ZA SPALONE SYNAGOGI I UCZELNIE TALMUDYSTYCZNE na wybodowanie nowych synafof w Izraaelu, aby odlupic dusze zamordowanych i spalonych rabinow i ich uczniow, talmidei chachamim, oplacajac studia i stypenidia dzisiejszych Rabinow i talmudystow, ktorzy nie sa wspomagane przez Panstwo Israel ani inne instytucje panstowowe.. Zosia Braun. Tel Aviv
  http://www.divineinformation.com

 4. Warto przeczytać wypowiedź Morawieckiego podczas tego samego zdarzenia. Ohyda i patologia (kretyństwo, to tylko efekt uboczny) dziś stanowi rację stanu aktualnego rządu. Kolejny wybryk tego typa. Uważnie czytać między wierszami.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.