Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 5.12 – 7.12


5 grudnia 2019 r.


minister spraw zagranicznych Israel Katz polecił przedstawicielom swojego biura, aby przedstawili Radzie Bezpieczeństwa ONZ wszystkie przypadki naruszenia przez Iran porozumienia nuklearnego z 2015 r. Katz powiedział: “Cieszymy się z listu przedłożonego przez Francję, Niemcy i Wielką Brytanię, w którym stwierdza się, że Iran opracowuje rakiety balistyczne zdolne do przenoszenia broni nuklearnej, co jest naruszeniem rezolucji Rady Bezpieczeństwa. Potwierdza to, co Izrael stale twierdził.”


Izrael podpisał umowę na sprzedaż do Czech ośmiu zaawansowanych systemów radarowych ELM-2084 Iron Dome Multi-Mission Radars (MMR). Wartość kontraktu wynosi 125 mln dolarów. Zostaną one dostarczone w latach 2021–2023. Radary umożliwią czeskim siłom powietrznym stawienie czoła najbardziej zaawansowanym zagrożeniom lotniczym. Program ten utoruje drogę do dodatkowej współpracy między izraelskim i czeskim przemysłem obronnym. Radar został opracowany przez Elta Systems – spółkę zależną od Israel Aerospace Industries. Jest on w stanie wykrywać i śledzić prawie wszystkie typy nadchodzących celów, od pocisku moździerzowego po rakiety balistyczne. Stanowi on integralną część słynnego izraelskiego systemu obrony przeciwrakietowej Iron Dome i David’s Sling. Co najmniej 30% elementów systemu radarowego będzie produkowanych w Czechach.


ambasador Izraela w Nowej Zelandii, Icchak Gerberg ogłosił, że Izrael wyśle awaryjny zespół medyczny na Samoa, aby pomóc w walce z epidemią odry. Działania będą prowadzone we współpracy ze Światową Organizacją Zdrowia. “Izrael jest zaangażowany we wspieranie naszego drogiego przyjaciela Samoa w tym kryzysie.”


ambasador Izraela przy ONZ Danny Danon wezwał członków Rady Bezpieczeństwa do nałożenia dalszych sankcji na reżim w Teheranie. Apel Danona przyszedł w odpowiedzi na list wysłany przez ambasadorów Francji, Wielkiej Brytanii i Niemiec do sekretarza generalnego ONZ, w którym zwrócono uwagę na naruszenie przez Iran porozumienia nuklearnego i stworzenie rakiet balistycznych zdolnych do przenoszenia głowic jądrowych. Rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 2231, która zatwierdzała umowę nuklearną z 2015 roku, wezwała Iran do powstrzymania się przez osiem lat od pracy nad rakietami balistycznymi przeznaczonymi do dostarczania broni jądrowej. Iran zaakceptował wtedy to porozumienie. Teraz w odpowiedzi na stawiane zarzuty, ambasador Iranu w ONZ stwierdził, że Iran jest zdeterminowany kontynuować swoje działania związane z rakietami balistycznymi. Danon powiedział: “Irański reżim nawet nie ukrywa swoich ambicji. Chociaż z zadowoleniem przyjmujemy europejski list, aby udaremnić cele Teheranu, należy nałożyć na niego poważne sankcje. Nie możemy po prostu zadowolić się dyskusjami w ONZ.”


. po miesiącach publicznych dyskusji i wyczerpujących zakulisowych walk francuskie Zgromadzenie Narodowe przyjęło roboczą definicję antysemityzmu, która twierdzi, że antysyjonizm jest antysemityzmem. Definicja ta nie zabrania jednak krytyki Izraela. Spośród 577 członków zgromadzenia 154 głosowało za przyjęciem definicji, a 74 głosowało przeciw. Rezolucja przyjęta we Francji była poprzedzona podobnymi rezolucjami w Parlamencie Europejskim i niemieckim Bundestagu. Nowa definicja antysemityzmu wyjaśnia, że podobnie jak demonizacja Żydów jest antysemityzmem, podobnie demonizacja Izraela lub porównywanie go do nazistów jest antysemityzmem. Jednak przeciwnicy tej definicji twierdzą, że chodzi tu o wolność słowa. Podkreślają przy tym, że rezolucja zakaże głoszenia prawdy.


6 grudnia 2019 r.


minister obrony Naftali Bennett spotkał się z przedstawicielami Unii Europejskiej (Niemiec, Francji, Włoch, Holandii i Danii) w Izraelu, mówiąc, że Izrael nie zaakceptuje nielegalnego budownictwa w obszarze C Autonomii Pslestyńskiej, które jest wspierane i finansowane przez Europę. Izraelskie siły bezpieczeństwa są przygotowane do rozbiórki wszelkich nielegalnie wzniesionych budowli na obszarach podlegających pełnej kontroli Izraela, w tym tych finansowanych przez Europejczyków. Bennett przedstawił takie finansowanie jako stratę pieniędzy. “Jeśli chcesz zainwestować w Palestyńczyków, warto skoncentrować się na działaniach humanitarnych, a nie nielegalnych budowach.” Przedstawiciele Unii Europejskiej odpowiedzieli negatywnie na to oświadczenie, ale się nie sprzeczali. Zgodnie z Porozumieniem z Oslo, Judeę i Samarię podzielono na trzy części. Obszar A znajduje się pod pełną kontrolą cywilną i bezpieczeństwem Autonomii Palestyńskiej. Obszar B znajduje się pod kontrolą cywilną Autonomii Palestyńskiej, podczas gdy Izrael kontroluje sprawy bezpieczeństwa. Obszar C znajduje się pod pełną kontrolą cywilną i bezpieczeństwa Izraela. Arabowie mieszkają we wszystkich trzech obszarach, natomiast Żydzi są ograniczeni tylko do Strefy C, a przypadkowe wejście do Strefy A stanowi ryzyko utraty życia dla takiego Żyda. Od kilku lat Unia Europejska narusza warunki Porozumienia z Oslo, i finansuje nielegalne arabskie budownictwo w obszarze C, co jest jednoznaczne z próbą nielegalnego przejęcia kontroli nad tym obszarem i jego aneksję bez porozumienia pokojowego.


około 4 tys. Palestyńczyków demonstrowało w kilku miejscach wzdłuż ogrodzenia granicznego w Strefie Gazy. Palono opony, rzucano kamienie, bomby zapalające i ładunki wybuchowe, oraz podejmowano próby uszkodzenia płotu granicznego. Tym razem wyjątkowo dużo dzieci i młodzieży brało udział w zajściach. W starciach rannych zostało 27 osób.


Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych przyjęła rezolucję uznającą rozwiązanie dwupaństwowe jako jedyny sposób osiągnięcia trwałego pokoju na Bliskim Wschodzie. “Rozwiązanie takie zwiększy stabilność i bezpieczeństwo Izraela, Palestyńczyków i ich sąsiadów, oraz może zapewnić przetrwanie Izraela jako państwa żydowskiego i demokratycznego, przy jednoczesnym spełnieniu uzasadnionych dążeń narodu palestyńskiego do własnego państwa.” Rezolucja została przyjęta dzień po tym, jak parlamentarzyści przyjęli dwie poprawki, które miały zaspokoić żądania republikańskie i demokratyczne w celu osiągnięcia dwustronnego konsensusu. Poprawki potwierdziły wsparcie wojskowe Stanów Zjednoczonych dla Izraela oraz wezwały do wznowienia pomocy humanitarnej dla Palestyńczyków, która została odcięta przez administrację Trumpa.


    7 grudnia 2019 r.


palestyńscy terroryści wystrzelili wieczorem ze Strefy Gazy 3 rakiety, które zostały zestrzelone przez system obrony Iron Dome. Rakiety leciały na miasto Sderot. Podczas ucieczki do schronów w mieście Sderot obrażeń doznały 2 osoby, którym udzielono pomocy medycznej.


sekretarz generalny Komitetu Wykonawczego OWP Saeb Erekat z zadowoleniem przyjął rezolucję zatwierdzoną przez Izbę Reprezentantów USA, która poparła rozwiązania dwupaństwowe. Erekat stwierdził, że rezolucja stanowi poważny cios dla prób administracji Trumpa legitymizacji izraelskiej polityki aneksji. “Domagamy się podjęcia konkretnych kroków, aby uniemożliwić prezydentowi Trumpowi i Izraelowi dalsze łamanie międzynarodowego prawa i niszczenia opcji dwupaństwowej.”


 późnym wieczorem izraelskie samoloty i helikoptery szturmowe zaatakowały szereg obiektów Hamasu w Strefie Gazy. Celami były: baza wojskowa Hamasu z magazynami, biurami i posterunkami wartowniczymi, oraz baza sił morskich Hamasu w północnej części Strefy Gazy. Był to odwet za wcześniejszy ostrzał rakietowy terytorium Izraela.


Efraim

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.