Ozdoby choinkowe ze zdjęciami obozu koncentracyjnego na Amazonie. Interweniuje Muzeum Auschwitz
Dzwoneczek na choinkę z fotografią bramy wjazdowej do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau albo gwiazdka ze zdjęciem więziennych baraków – takie świąteczne ozdoby można kupić w popularnym sklepie internetowym Amazon. – To niepokojący, pozbawiony szacunku gest – komentują przedstawiciele Muzeum Auschwitz.
Wiecej TUTAJ
Wieszcz co miał farta, czyli jak Adam Mickiewicz stał się kimś więcej niż Żydem “przebranym” za Polaka
Adam Mickiewicz miał po matce żydowskie korzenie, należał do polskiej elity. Gdyby się urodził sto lat później, niemiecka machina śmierci przeznaczyłaby go do likwidacji.
Wiecej TUTAJ
Ludność Kresów wobec Operacji Barbarossa (1941). Niemców witano chlebem, solą i kwiatami
„Nareszcie będziemy traktowani jak ludzie” – cieszyli się mieszkańcy okupowanych terenów wschodniej Polski. Niemieckie wojska, które sforsowały granicę 22 czerwca 1941 roku witano kwiatami, chlebem i solą, nawet flagami ze swastyką. Radość okazała się jednak wyjątkowo nietrwała.
Wiecej TUTAJ
Pierwsze testy leku na grypę
Amerykańscy badacze z powodzeniem przetestowali przeciwwirusowy lek na grypę. Do tej pory uważano, że przed tą chorobą chronią wyłącznie szczepionki.
Wiecej TUTAJ
Europejski kraj jako pierwszy na świecie wprowadza całkowicie darmowy transport publiczny
Już za kilka miesięcy wszystkie formy transportu publicznego w Luksemburgu będą darmowe. To pierwszy kraj na świecie, który zdecydował się na taki krok.
Wiecej TUTAJ
Olga Tokarczuk w Sztokholmie: literatura nie powinna być mylona z aktywizmem politycznym
Olga Tokarczuk dotarła już do Szwecji, gdzie w sobotę wygłosi odczyt, a we wtorek odbierze Nobla w dziedzinie literatury. Dziś na konferencji prasowej mówiła o swoich dalszych planach i odpowiadała na pytanie, którą ze swoich książek poleciłaby… ministrowi Glińskiemu.
Wiecej TUTAJ
Angela Merkel i Mateusz Morawiecki złożyli wieńce przed Ścianą Straceń
Odczuwam głęboki wstyd, biorąc pod uwagę barbarzyńskie zbrodnie, które zostały tu popełnione przez Niemców – mówiła kanclerz Niemiec Angela Merkel w b. obozie Auschwitz II podczas uroczystości 10-lecia Fundacji Auschwitz-Birkenau. – Auschwitz to niemiecki obóz śmierci zarządzany przez Niemców, ważne aby to podkreślić – dodała.
Wiecej TUTAJ
Angela Merkel i jej wpis po wizycie w Auschwitz.
Auschwitz jest symbolem milionowego mordu, którego Niemcy dokonali na Żydówkach, Żydach, Sinti i Romach, jak i niezliczonej liczbie ludności z całej Europy, a szczególnie z Polski. Naszym obowiązkiem jest i będzie zachowanie tego miejsca dla przyszłych pokoleń: Jako upamiętnienie milionów ludzkich losów, i jako przestrogę, by szanować i bronić godności każdego człowieka” – napisała Angela Merkel.
Brat Pablo Escobara wprowadza na rynek składane smartfony. „Może je zniszczyć wyłącznie ogień”
71-letni Roberto Escobar przez lata pełnił funkcję księgowego kartelu z Medellin, po śmierci brata i pobycie w więzieniu zwrócił się jednak w stronę legalnej działalności. Jego firma zaprezentowała właśnie smartfona ze składanym ekranem. Przekonuje, że jest to najbardziej wytrzymały model na rynku.
Wiecej TUTAJ
Tekst mowy noblowskiej Olgi Tokarczuk
Mowa noblowska Olgi Tokarczuk
Wykład noblowski Olgi Tokarczuk o potrzebie patrzenia na świat z czułością
Długie oklaski zakończyły wykład noblowski Olgi Tokarczuk. Polska pisarka mówiła o tym, że straciliśmy umiejętność postrzegania świata jako żywej całości, co może przezwyciężyć literatura, jeżeli zdobędzie się na współodczuwanie, czułość wobec opisywanej rzeczywistości.
Calosc TUTAJ
Kategorie: Filmy i ksiazki, Opowiadania, Polityka