Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 22.12 – 24.12

 

 

 

 


22 grudnia 2019 r.


 

w porcie Aszdod wyładowano pięć amerykańskich ciężkich śmigłowców transportowych Sikorsky CH-53. Zostały one wycofane ze służby w USNavy i dostarczone do Izraela w celu rozebrania na części zamienne dla izraelskich helikopterów.


. ministerstwo kultury zatwierdziło budżet w wysokości 30 mln szekli dla Rady Dziedzictwa Druzów w Izraelu na utworzenie Centrum Dziedzictwa Druzów. Obecnie działa wiele prywatnych centrów hostingowych związanych z kulturą Druzów. Nowe centrum zostanie zainicjowane przez państwo i zgodnie z prawem będzie oficjalnym krajowym centrum dziedzictwa Druzów w Izraelu i na całym świecie. W centrum będzie mieścić się Druze Heritage Research Institute, które będzie pracować nad pogłębianiem i wzbogacaniem wiedzy we wszystkich sprawach związanych z dziedzictwem, historią i kulturą Druzów. Instytut będzie także prowadzić bibliotekę badawczą, która będzie służyć ogółowi społeczeństwa.


 wieczorem autobus Egged linii 40 uderzył w betonową barierę w pobliżu węzła Bedek przy mieście Jehud w środkowym Izraelu. Zginęły 4 osoby, a 14 zostało rannych. Wiadomo, że autobus zjechał ze swojej ścieżki z nieznanego powodu. Autobus jechał z Jerozolimy do Hajfy. Kierowca został zatrzymany po przesłuchaniu przez policję, w związku z zaniedbaniami w prowadzeniu pojazdu.


 grecki rząd poinformował, że 2 stycznia podpisze umowę na wielki projekt budowy gazociągu EastMed z Cyprem i Izraelem, który ma przesyłać gaz ze wschodniej części Morza Śródziemnego do Europy. Umowę ma podpisać grecki premier Kyriakos Mitsotakis, izraelski premier Benjamin Netanjahu i cypryjski prezydent Nicos Anastasiades. Rurociąg o długości 2000 km będzie mógł przesyłać od 9 do 12 mld metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie z Izraela do Grecji, a następnie do Włoch i innych krajów Europy Południowo-Wschodniej. Rzecznik greckiego rządu Stelios Petsas powiedział: “Naprawdę ważne jest, aby Grecja, Izrael i Cypr pokazały, że mogą szybko zareagować na prowokacyjne stanowisko Turcji. Umowa gazociągu EastMed będzie postępować naprzód pomimo tego, co mówi Erdogan.”


 dyrektor żydowskiej szkoły w Marsylii (Francja) Paul Fittousi powiedział, że większość dyrektorów podobnych szkół we Francji zachęcają swoich uczniów do przeprowadzki do Izraela z powodu rosnącej liczby antysemickich ataków w tym kraju. “Francja nie jest już naszym miejscem. Celem mojego projektu jest upewnienie się, że wszyscy moi studenci wyemigrują do Izraela. Młode pokolenie musi to zrobić. Dwie moje córki już się przeprowadziły i uczą się w Be’er Sheva, a ja zachęcam moją trzecią córkę do zrobienia tego samego.” Nie tylko dyrektorzy szkół uważają, że Francja nie jest już bezpieczna dla Żydów – uczniowie też to czują. Jeden z uczniów ze Strasburga, Joav Zanuv, powiedział, że nie zawsze czuje się bezpiecznie we Francji. “Z powodu muzułmanów istnieją dzielnice, do których nie można wejść z kippah.” Francja ma największą populację mniejszości żydowskiej w Europie, szacowaną na około 500 000 osób. Główne centra to Paryż, Marsylia, Lyon, Nicea, Tuluza i Strasburg. Znaczna liczba francuskich Żydów opuszcza kraj każdego roku, aby mieszkać w Izraelu – w ostatnich latach od 3 000 do 7 000 rocznie – z powodu obaw związanych z terroryzmem i antysemityzmem. Aby przeciwdziałać tym zjawiskom, 4 grudnia b.r. rząd francuski utworzył krajowy urząd ds. przestępstw przeciwko nienawiści – w jego kompetencji są także incydenty antysemickie we Francji. W 2017 r. we Francji zgłoszono 311 przestępstw o charakterze antysemickim, by w 2019 r. wzrosnąć do liczby 541 takich zdarzeń.


 wieczorem pożar wybuchł w Jesziwie Lucerny na wyspie Canvey Island w hrabstwie Essex (Wielka Brytania). Wstępne raporty sugerują, że pożar mógł zostać spowodowany przez nienadzorowaną chanukiję. Pożar gasiło siedem drużyn strażackich. Jesziwa doznała znacznych zniszczeń, a liczne zwoje Tory, modlitewniki i filakterie uczniów zostały zniszczone.


 syryjskie media poinformowały, że wieczorem izraelskie siły powietrzne miały zbombardować liczne cele w Syrii. Syryjskie systemy obrony powietrznej rzekomo zestrzeliły bezzałogowe samoloty w rejonie lotniska w Hama. Liczne rakiety spadły na przedmieścia Damaszku, gdzie było słychać trzy głośne eksplozje. Z Libanu doniesiono o usłyszeniu gromów dźwiękowych słyszanych przy dużych prędkościach samolotów, a nad miastem Sydon widziano izraelskie samoloty. Izrael nic nie skomentował tych doniesień. Zniszczono magazyny broni przy mieście Sayyidah Zaynab, około 10 km na południe od Damaszku. Zginęło 3 zagranicznych wojskowych, co zazwyczaj oznacza Irańczyków.


23 grudnia 2019 r. 


 premier Benjamin Netanjahu powiedział: “Twierdzenie Międzynarodowego Trybunału Karnego, że Żydzi nie mają prawa mieszkać w ojczyźnie narodu żydowskiego, jest czystym antysemityzmem. Podobnie twierdzenie, że Żydzi nie mają prawa bronić się przed tymi, którzy dążą do ich zniszczenia, także jest antysemityzmem. Kiedy obchodzimy święto Chanuki, Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości wydaje dekret, który jest tak samo antysemicki jak te w czasach Imperium Seleucydów wydane przeciwko Machabeuszom. Wygraliśmy wtedy i wygramy teraz. Podczas gdy z naszymi arabskimi sąsiadami idziemy naprzód w nowych obszarach nadziei i pokoju, to Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze cofnął się o krok do tyłu i w piątek stał się bronią w politycznej wojnie przeciwko państwu Izrael. Decyzja prokuratora przeciwko Izraelowi jest absurdalna z trzech powodów. Pierwszym absurdem jest to, że decyzja prokuratora jest całkowicie sprzeczna z podstawową zasadą samego sądu. Międzynarodowy Trybunał Karny powstał po okropnościach II wojny światowej, które zostały zadane głownie naszemu narodowi, a jego celem było rozwiązywanie problemów, które państwa zgłaszałyby w związku ze zbrodniami wojennymi, takimi jak ludobójstwo lub deportacje na dużą skalę. Zostało to zaprojektowane z myślą o państwach, które nie miały prawdziwych systemów prawnych, jakie obecne funkcjonują w świecie zachodnim. A mimo to przyjęto roszczenia strony, która nie jest państwem i oskarżono jedyną demokrację na Bliskim Wschodzie, która działa zgodnie z najwyższymi standardami prawnymi zachodnich demokracji, nad którymi sąd nie ma jurysdykcji. To pierwszy absurda. Drugim absurdem jest to, że decyzja prokurator stoi w sprzeczności z historyczną prawdą. Sprzeciwia się ona prawu Żydów do osiedlania się w ojczyźnie Żydów. Przekształcenie faktu, że Żydzi żyją na swojej własnej ziemi w okupowanie jej i popełnianie na nirj zbrodni wojennych, jest absurdem o niewyobrażalnych proporcjach. Trzecim absurdem jest to, że decyzja prokurator jest sprzeczna ze współczesną prawdą. Kogo tu sprowadzają? Kogo tu oskarżają? Iran? Turcję? Syrię? Nie – Izrael, jedyną demokrację na Bliskim Wschodzie. To straszna hipokryzja. Nadal będziemy walczyć z tymi trzema absurdami. Będziemy walczyć o nasze prawa i prawdę historyczną za pomocą wszystkich dostępnych nam narzędzi.”


 rano palestyński terrorysta usiłował przekroczyć ogrodzenie graniczne Strefy Gazy. Po przybyciu na miejsce infiltracji żołnierzy, napastnik wymachiwał w ich stronę nożem i im groził. Żołnierze postrzelili w nogę i aresztowali napastnika.


. po południem izraelscy żołnierze zatrzymali Palestyńczyka, który usiłował wejść z ukrytym nożem na teren Grobowca Patriarchów w Hebronie.


palestyński premier Mohammad Sztajjeh powiedział, że decyzja Międzynarodowego Trybunału Karnego o wszczęciu dochodzenia w sprawie “zbrodni wojennych” rzekomo popełnionych przez Izrael przeciwko Palestyńczykom w Judei, Samarii, Gazie i wschodniej Jerozolimie, będzie miała wiele implikacji, w szczególności międzynarodowe uznanie cierpienia spowodowanego “okupacją” narodu palestyńskiego. Sztajjeh wezwał kraje, które wspierają aktywność gospodarczą w “nielegalnych osiedlach żydowskich na terytoriach palestyńskich”, aby zaprzestały tego, ponieważ mogą stanąć przed sądami międzynarodowymi.


doradca najwyższego irańskiego przywódcy Ali Chameneiego ostrzegł Izrael, że Iran zareaguje na wrogie ataki w Syrii, a reakcja zaskoczy Izrael. “Oczekujemy, że ruch oporu w Syrii i Libanie powstrzyma zbrodnie Stanów Zjednoczonych i Izraela. Izrael jest bezradny i nie może wykonać swoich gróźb wobec Iranu. Jeśli Izrael zaatakuje Liban, Hezbollah spłaszczy Izrael.” Iran rozpoczął nowe działania w reaktorze jądrowym ciężkiej wody w Araku. Szef Irańskiej Organizacji Energii Atomowej Ali Akbar Salehi powiedział, że uruchomiono wtórny obieg ciężkiej wody układu chłodzenia reaktora. Reaktor w Araku służy do produkcji plutonu, który potencjalnie może być stosowany do produkcji broni jądrowej. Uruchomienie wtórnego obwodu reaktora ciężkiej wody w Araku nie narusza porozumienia nuklearnego Iranu z mocarstwami światowymi z 2015 r.


24 grudnia 2019 r.


agencja bezpieczeństwa poinformowała, że palestyńscy terroryści odsiadujący długoletnie wyroki w izraelskich więzieniach otrzymują regularne miesięczne wynagrodzenie od Autonomii Palestyńskiej, a jednocześnie nigdzie nie zgłaszają tych dochodów ani nie płacą podatków, które byli winni zapłacić za ten dochód. Wśród tych osadzonych terrorystów znajdują się mordercy izraelskich żołnierzy: Maher Jounes i Karim Jounes (zabili żołnierza Avrahama Bromberga) otrzymali pensje w wysokości 1 mln 681 tys. szekli każdy; Walid Daqqa, Ibrahim Bajadseh, Ibrahim Abu Mukh i Ruszdi Abu Mukh (zabili żołnierza Mosze Tamama) otrzymali pensje w wysokości 1 mln 561,5 tys. szekli każdy. Wynagrodzenia wypłacane są przez władze Autonomii Palestyńskiej terrorystom od momentu ich uwięzieniu. Stawki wynagrodzeń zaczynają się od 1400 szekli miesięcznie i w zależności od czasu spędzonego w więzieniu wzrastają do 12 tys. szekli miesięcznie. Więźniowie, którzy mają rodziny lub są mieszkańcami wschodniej Jerozolimy, otrzymują specjalny dodatek do podstawowego wynagrodzenia. W ten sposób Autonomia Palestyńska wypłaciła w 2018 r. co najmniej 502 mln szekli. Ostatnio izraelska prokuratura zakwalifikowała te wynagrodzenia więźniów jako ich dochód, przedstawiając w sądzie analizę prawną tego zagadnienia. Sprawa pojawiła się w momencie, gdzie ojciec uwięzionego terrorysty złożył w izraelskim sądzie wniosek o przyznaniu mu świadczenia socjalnego. Analiza prawna problemu wskazała, że wynagrodzenia wypłacane więźniom przez władze Autonomii Palestyńskiej powinny być opodatkowane.


. rano izraelscy żołnierze zatrzymali młodego Palestyńczyka, który usiłował wejść z ukrytym nożem na teren Grobowca Patriarchów w Hebronie.


Efraim

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.