Uncategorized

BOHATERSTWO JEHUDY MACCABI 

 

 

WTEDY I DZISIAJ

Zosia Braun (oparte na artykule Rabina Shlomo Aviner) 

 


 

Judah Maccabee before Nicanor’s army by Paul Gustave Dore

Graphics, 1876

 

 

 1. Na szczęście, ze Judah Maccabi nie zapytał polityków, którzy wtedy powiedzieli by o możliwej presji międzynarodowej w ogólnej konstelacji swiatowej
 2. Na szczęście, że Jehuda Maccabi nie pytał zbyt wielu strategów i ekspertów wojskowych, w przeciwnym razie powiedzieli by, że nie ma szans aby „słaba garstka  fanatycznych patriotow zwyciezyla mocarskie wojsko a tym samym doprowadzili do zlamania wartosci duchowych, motywacja do walki i sprzeciwu.
 3. Na szczęście, ze Jehuda Maccabi  nie zapytał expertow do spraw statystyki ponieważ ujawniliby mu tajemnicę, że  „nieliczni garstka fanatycznych patriotow wakczy kontra wielkiej armii” i niepokoją nas roznice demograficzne.

      4  Rabinowie również nie prosili zbyt wiele, ponieważ wtedy bohaterom powiedziano , że nie należy robic prowokacji wobec narodow świata. I nie nalezy ufać tylko cudom.

      5.    Na szczescie, ze Jehuda Maccabi nie zwrocil sie do „humanistow” i lewicowych doradcow, ponieważ zdradziliby mu tajemnicę, że jedna dusza  żydowska jest warta więcej niż wszystkie zdobyte tereny. 

6.Na szczescie, ze Jehuda Maccabi, nie poradził się pacyfistow ktorzy jednoznacznie by potwierdzili, ze zabijanie jest wbrew przekazom Tory.

 

 1. Na szczescie, ze Jehuda Maccabi nie poradził się u  dzielnych myślicieli, którzy by głęboko analizujac sytuacje orzekli, że nalezy w tej sytuacji zrobic referendum narodowe i zdefiniowac priorytety

 

 1. Na szczescie, ze Jehuda Maccabi nie radzil sie „pieknoduchow” ponieważ ich odpowiedż bylaby: „ że pokój jest wielki i przemocy nie należy nigdy używać,           A dobro wszystko rozwiąże”.

 

 1. Na szczecie Jehuda Maccabi  nie zadawał zbyt wielu pytań, ale wypełnił swój narodowy i duchowy obowiązek i z wielkim oddaniem i wiara przystapil do wielkiej bitwy, która uratowała Narod  Izraela.

 

 1. Na szczescie, potem przyszli wszyscy politycy, wszyscy strategowie i wszyscy experci od statystyki, wszyscy rabini, wszyscy humaniści i  pięknoduchy, wszyscy myśliciele i pacyfiści i wszyscy stali się mądrzy po uczynku,

 

          I zapalili świece Chanukowe aby uczcic  zwycięstwo, a te świece rozświetlają nasze życie, od tamtych dni aż po ten czas.

 

Kategorie: Uncategorized

4 odpowiedzi »

 1. Jozek, chyba niewlasciwie I blednie porownujesz fakty historyczne. Tisza beAv obchodzimy do dzisiaj – WOJNY ZYDOWSKIE, SINAT CHINAM. ZOSIA

 2. Zosiu, bylo jeszce pare „szczesc” w naszej histori:
  Wielkie powstanie w 66 roku n.e. wybuchlo bez konsultacji z :politykami, ekspertami, strategami itp”. Skonczylo sie nie najlepiej.

  Bar Kochwa wywolal powstanie rowniez nie konsultujac sie . Ale okazalo sie ze „przyszli wszyscy politycy, wszyscy strategowie i wszyscy experci od statystyki, wszyscy rabini, wszyscy humaniści i pięknoduchy, wszyscy myśliciele i pacyfiści” maja niekiedy racje.Te powstanie okazalo sie jednym z najwiekszych nieszczec w zydowskiej histori

 3. Rela kochana, dzieki za dobre słowa. Dodalas Radości i Dumy w sercu.
  Hanukkah SAMEACH. ZOSIA.

 4. Dziekuje Zosiu za ten wspamialy, inteligentny i jakze prawdziwy comentaz. Happy Chanuka to all.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.