Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 30.12 – 31.12


 30 grudnia 2019 r.


sąd rejonowy w Tel Awiwie uznał 65-letniego Erika Ledermana winnym ataku (dwukrotne oplucie) ambasadora Polski w Izraelu, do którego doszło 14 maja b.r. Za ten czyn może go czekać kara do dwóch lat więzienia, jednak jego adwokat poprosił o uwzględnienie faktu, że jego klient nigdy wcześniej nie był karany. Wysokość kary zostanie określona przez sąd w ciągu kilku tygodni.


minister spraw zagranicznych Israel Katz ujawnił pewne szczegóły dotyczące negocjowanej umowy z Hamasem w Strefie Gazy. W zamian za obietnicę Hamasu wstrzymania demonstracji przygranicznych i zapobiegania ostrzału rakietowego, Izrael ma wpuszczać 5 tys. mieszkańców strefy dziennie do pracy, rozszerzyć strefę połowów, wydać zgodę na budowę gazociągu oraz zwiększyć pomoc medyczną. „Egipcjanie od dawna prowadzą negocjacje, gdyż są zainteresowani pokojem w Strefie Gazy. Oni nie chcą wzrostu powiązań Hamasu z Półwyspem Synaj. Izrael również jest zainteresowany spokojem, a sam Hamas jest bardzo zestresowany faktem, że został odizolowany. On nie zmienił swojej ideologii, ale jest zablokowany. Egipcjanie zablokowali tunele, Izrael przerwał szlaki przemytnicze i wprowadził blokadę Gazy, natomiast Saudyjczycy skłócili Hamas z Katarem, i Hamas teraz szuka pragmatycznego sposobu na złagodzenie ciężaru, jaki sam ściągnął na siebie. Osobiście nie wierzę, że możemy osiągnąć stan prawdziwej ciszy w dłuższej perspektywie. W każdej chwili będziemy musieli reagować na działania Hamasu, więc maksimum, do którego możemy się posunąć, jest pewien rodzaj spokoju. Porozumienie wymusi również rozwiązanie problemu porwanych i zaginionych Izraelczyków wraz z innymi problemami. Różnica między umową pokojową a spokojem polega na tym, że spokój oznacza po prostu, że nie strzelają do nas. Dlatego musimy rozwijać tam cywilną działalność gospodarczą. Sam zasugerowałem utworzenie międzynarodowej wyspy położonej w odległości pięciu kilometrów od Gazy, gdzie społeczność międzynarodowa zapewniłaby cywilne usługi dla Gazy, podczas gdy Izrael nadzorowałby morze, a nie samą wyspę. Musimy pozbyć się tej odpowiedzialności, która od czasu wyjścia ze Strefy Gazy wciąż pozostaje na naszych plecach. Jest to absurdalny rodzaj odpowiedzialności za dwa miliony ludzi.” Dzisiaj Izrael po raz pierwszy wyraził zgodę na eksport ze Strefy gazy do krajów Zatoki Perskiej kremowej pianki czekoladowej. Towar zostanie przetransportowany przez przejście grsniczne Kerem Szalom. Decyzja ma wzmocnić gospodarkę strefy. Popołudniem ministerstwo rolnictwa zaakceptowało dyrektywę dyplomatyczną zezwalającą na sprowadzenie ze Strefy Gazy do Izraela truskawek, pomidorów i bakłażanów. Teraz potrzebna jest jeszcze zgoda ministerstwa zdrowia. Szacuje się, że ceny tych owoców i warzyw znacznie spadną.


 premier Benjamin Netanjahu wystosował oficjalny wniosek do przewodniczącego Knesetu Juli-Joela Edelsteina o immunitet zwalniający od oskarżenia w związku z trzema toczącymi się przeciwko niemu aktami oskarżenia o korupcję, etc.


wieczorem palestyńscy terroryści rzucili improwizowany ładunek wybuchowy w stronę izraelskiego pojazdu wojskowego przy osiedlu żydowskim Shavei Shomron w zachodniej Samarii. Izraelscy żołnierze odpowiedzieli ogniem, a napastnicy zbiegli do pobliskiej arabskiej wioski Anabta.


. rosyjski prezydent Władimir Putin wysłał życzenia noworoczne do premiera Benjamina Netanjahu. Putin napisał: „Rosja ceni sobie przyjaźń z Izraelem i jest zdeterminowana, aby w nadchodzącym roku pracować nad wzmocnieniem dwustronnych stosunków w różnych kwestiach.”


31 grudnia 2019 r.


ministerstwo ochrony środowiska ogłosiło, że dzisiaj wcześnie rano odbędzie się wiercenie platformy wiertniczej Leviatan. Procedura przedmuchu azotem zakończy się popołudniem. Zgodę wydano po spełnieniu przez firmę Noble Energy wszystkich warunków określonych przez ministerstwo. Ministerstwo stwierdziło, że nie ma specjalnych wytycznych dla społeczeństwa i że oczekuje się, że kontrolowany wypływ gazu i wpływ na jakość powietrza w strefie przybrzeżnej będzie niewielki. Popołudniem konsorcjum Noble EnergyDelek Drilling i Ratio wydało oświadczenie o rozpoczęciu tłoczenia gazu ziemnego z platformy wydobywczej Lewiatan. „Jest to historyczny punkt zwrotny w historii gospodarki Izraela. Rozpoczęcie wydobycia gazu powinno doprowadzić do natychmiastowego obniżenie krajowych cen energii elektrycznej i rozpoczęcia eksportu gazu. Po raz pierwszy w historii Izrael stanie się znaczącym eksporterem gazu ziemnego.” Premier Benjamin Netanjahu powiedział: „Dzisiaj stworzyliśmy historię. Nie ulegliśmy populizmowi. Przez wiele lat walczyłem o wydobycie gazu, pomimo zaciekłego sprzeciwu naszych politycznych rywali.” Platforma Lewiatan znajduje się na Morzu Śródziemnym w odległości 130 km na zachód od portowego miasta Hajfa. Wielkość podmorskiego złoża gazu ziemnego szacuje się na 535 miliardów metrów sześciennych gazu. Gaz ziemny podmorskim rurociągiem przepływa na platformę położoną w odległości 10 km od wybrzeża, gdzie jest oczyszczany i dalej przesyłany na wybrzeże. Gaz ma zastąpić węgiel jako główne paliwo do wytwarzania energii elektrycznej w Izraelu.


 parlamentarna komisja finansów ujawniła, że koszt ostatnich dwóch wyborów (do 22. i 23. Knessetu) wyniósł 1 mld 263 mln szekli. Kwota ta nie obejmuje kosztów pośrednich i kosztów dnia wolnego od pracy, które podwyższają te koszty o około 6 mld szekli. Przewodniczący komisji Mosze Gafni powiedział: „To okropne, że cywilizowane państwo zamierza tak niepotrzebnie wydać te miliardy. Jest to marnotrawstwo …”


 Narodowy Instytut Ubezpieczeń opublikował raport na temat ubóstwa za 2018 r., pokazując, że wzrost gospodarczy i wzrost zatrudnienia oraz płac w 2018 r. doprowadziły do podwyższenia poziomu życia. Dochód pieniężny pozostający do dyspozycji na jedną osobę wzrósł o 1,4 % w ujęciu realnym, ale w związku z tym wzrosła także granica ubóstwa. Z tego powodu w 2018 r. ilość osób dotkniętych ubóstwem wynosiła 2,21 %, dotykając ponad 469 tys. rodzin (1,8 mln osób, w tym prawie 842 tys. dzieci).


 kilkuset Palestyńczyków przemaszerowało przez miasto Ramallah z okazji 55. rocznicy ruchu al-Fatah. Marsz prowadziło około tuzina zamaskowanych mężczyzn strzelających z karabinów w powietrze, a kilku mężczyzn miało na sobie pasy wybuchowe. Podobne marsze są planowane w najbliższych dniach w innych miastach Autonomii Palestyńskiej.


ponad 1 132 izraelskich ofiar terroryzmu i rodzin Izraelczyków zamordowanych w zamachach terrorystycznych złożyło zbiorowy pozew przeciwko Bankowi Arabskiemu z siedzibą w Jordanii o 20 mld szekli (5,8 mld dolarów). Pozew twierdzi, że Bank Arabski współpracował, wspierał, finansował i zachęcał do ataków terrorystycznych, które w latach 1995-2005 doprowadziły do wielu ofiar śmiertelnych i rannych. Podobne pozwy w przeszłości zostały złożone przeciwko Autonomii Palestyńskiej, jak i HamasowiBank Arabski jest jedną z największych instytucji bankowych działających w arabskim świecie i prowadzi około 600 oddziałów na całym świecie, a także liczne filie. W pozwie twierdzi się, że bank, jego zarząd i pracownicy odegrali integralną rolę w systemie, który wspierał działalność terrorystyczną, a nawet świadomie udzielał pomocy poprzez finansowanie działań prowadzonych przez palestyńskie organizacje terrorystyczne. Bank był zaangażowany w finansowanie ataków przeprowadzonych w Izraelu przez HamasFatahIslamski Dżihad i inne arabskie grupy terrorystyczne w tych latach. Przytoczono między innymi samobójcze zamachy bombowe w Dizengoff Center w Tel Awiwie w 1996 r. (zginęło 13 osób), samobójczy zamach w klubie nocnym Dolphinarium w Tel Awiwie w 2001 r. (zginęło 21 osób, a ponad 120 zostało rannych), samobójczy zamach w pizzerii Sbarro w Jerozolimie w 2001 r. (zginęło 15 osób, a ponad 100 zostało rannych), oraz samobójczy zamach bombowy w Park Hotel w Netanya w przeddzień Paschy 2002 r. (zginęło 30 osób, a 160 zostało rannych). Bank Arabski jest oskarżany o odgrywanie wiodącej roli w zbieraniu darowizn na wsparcie rodzin zamachowców-samobójców, rannych terrorystów i osób uwięzionych za działalność terrorystyczną. Bank wypłacał pieniądze z naruszeniem przyjętych praktyk bankowych. W pozwie twierdzi się, że bank był również bezpośrednio zaangażowany we wspieranie terroryzmu i podczas drugiej Intifady w 2000 r. prezes banku Abd al-Majid Shuman utworzył Fundusz Wspierania Oporu Ludu Palestyńskiego, który został zaprojektowany w celu wspierania intifady. Shuman obiecał przekazać darowiznę 500 tys. dolarów, a bank zobowiązał się do darowizny w wysokości 2 mln dolarów. Izraelski pozew jest kontynuacją podobnego pozwu złożonego w 2004 r. przeciwko Bankowi Arabskiemu w Stanach Zjednoczonych przez grupę prawie 300 Amerykanów poszkodowanych lub związanych z ofiarami ataków terrorystycznych w latach 2001-2004. We wrześniu 2014 r. sąd federalny uznał, że Bank Arabski był odpowiedzialny za zapewnienie materialnego wsparcia Hamasowi przy organizacji dwudziestu zamachów terrorystycznych. Bank odwołał się od tego wyroku, jednak w maju 2015 r. orzeczenie sądu zostało utrzymane w mocy ze względu na przytłaczającą ilość dowodów przeciwko bankowi. W minionym roku została zawarta ugoda, na mocy której wypłacono około 1 mld dolarów ofiarom terroryzmu.


1 stycznia 2020 r. policja poinformowała, że podczas nocnych uroczystości sylwestrowych w bójkach i innych incydentach rannych zostało 51 osób. Ponadto 49 osób wymagało leczenia szpitalnego z powodu upojenia alkoholowego lub odurzenia narkotykami. 14 osób zostało rannych w wypadkach drogowych.


Efraim

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.