Uncategorized

Finansowane przez UE, kierowane przez Palestyńczyków. Kampanie BDS w szatach UE

Ci z nas, którzy angażują się w odpieranie szerzącego się antysemityzmu i kłamstw o Izraelu, dobrze wiedzą, że im głębiej kopiemy, tym bardziej zdumiewająca staje się sytuacja. Jak powiedziałem wczoraj do kogoś, kiedy pojawiła się wiadomość o podręczniku szkolnym KS3 w Wielkiej Brytanii, w którym sugeruje się uczniom, że stworzenie Izraela może być przyczyną zamachów z 11 września 2001 roku – nic mnie już nie dziwi. Nie ma granic dla teorii spiskowych i dezinformacji – nie ma miejsca, gdzie takie kłamstwa nie istnieją. Unia Europejska właśnie dostarczyła kolejnego przykładu – oto, co znalazłem.

Fotografowie z UE

Ostatnio UE ogłosiła ‘Foto maraton’ UE. Okazję dla młodych europejskich fotografów na spędzenie tygodnia na „chwytaniu różnych aspektów palestyńskiego życia”. Tygodniowa wyprawa, przelot, zakwaterowanie i posiłki – wszystko w pełni finansowane przez UE. Jako część procesu rekrutacji jest tam prośba o napisanie „listu o twoich motywacjach” z wyjaśnieniem, dlaczego starający się chce uczestniczyć. Są oni także pytani o to, jak zamierzają „szerzyć słowo” po powrocie. Zespół prasowy UE kierujący tym procesem składa się z dwóch osób: Inas Abu Shirbi i Shadiego Othmana:

Rzecznicy UE czy aktywiści BDS.

Zanim została „rzeczniczką UE” Inas Abu Shirbi spędziła pewien czas w Sharek Youth Forum. Była tam, kiedy Boris Johnson mówił o BDS podczas podróży do Izraela w 2015 roku. Wkrótce po tym, jak Boris szydził z aktywistów BDS, kilka palestyńskich NGO, które miało spotkać się z Johnsonem – odwołały to spotkanie, włącznie z Sharek Youth Forum. W tym czasie Abu Shirbi była publiczną twarzą tego NGO (nawet występowała w LBC). W opublikowanym oświadczeniu tej grupy jest jasne i jednoznaczne poparcie dla BDS.

[Sharek Youth Forum w ”The Independent” zamieszcza oświadczenie o odmowie goszczenia Borisa Johnsona w swoim biurze w Ramallah.

„Jako Palestyńczycy i zwolennicy BDS nie możemy z czystym sumieniem gościć Johnsona, osobę, która potępia międzynarodowy ruch BDS i przedkłada uczucia ludzi w ‘sztruksowych marynarkach’ nad cały naród pod okupacją.]

To znaczy, że co najmniej jedna z osób kierujących tym „foto maratonem” jest Palestynką z historią poparcia dla BDS. Mamy tu podobną sprawę do odkrytej w swoim czasie w Amnesty International, gdzie zastępca dyrektora regionalnego okazał się być obsesyjnym aktywistą palestyńskim. Inas Abu Shibri nadal działa w innych palestyńskich NGO – włącznie z pro-BDS „Sharek”. Jest tu oczywisty konflikt interesów. Kiedy ktoś nosi tytuł „Przedstawiciel komunikacji UE – czy ludzie nie zakładają, że ten człowiek reprezentuje UE?

 

Większość ludzi czyta tylko nagłówki. Często nagłówki mówią wszystko, co potrzeba wiedzieć. Jak ten nagłówek: o tym, jak UE „ostro krytykuje” Izrael:

Niemniej, kiedy czytasz artykuł, orientujesz się, że jedynym wymienionym z nazwiska pracownikiem UE jest Palestyńczyk – Shadi Othman. Ten artykuł przekazywano dalej 500 razy. Albo ten – który jest niemal śmieszny. Palestyńska Agencja Wiadomości i Informacji doniosła, że UE „nie uzna żadnych zmian granic sprzed 1967 roku”. Czy jest zaskoczeniem, że „rzecznikiem UE” jest nasz palestyński przyjaciel z Ramallah– Shadi Othman?

Fałszywe postrzeganie

Delegacja Unii Europejskiej w Autonomii Palestyńskiej ma także konto na Twitterze. Kiedy w Gazie jest napięcie, wydają wezwanie do powściągliwości:

[Biuro Przedstawiciela UE śledzi niedawny rozwój sytuacji w Gazie. Wzywamy obie strony do powstrzymania się od wszystkich działań, które mogłyby spowodować eskalację sytuacji. Trzeba unikać każdego działania, które przyczynia się do pogorszenia sytuacji & i dotyka ludność]

[Biuro Przedstawiciela UE śledzi niedawny rozwój sytuacji w Gazie. Wzywamy obie strony do powstrzymania się od wszystkich działań, które mogłyby spowodować eskalację sytuacji. Trzeba unikać każdego działania, które przyczynia się do pogorszenia sytuacji & i dotyka ludność]

 

Czy Palestyńczyk, urodzony, wychowany i żyjący na terenach Autonomii Palestyńskiej – który popiera BDS – napisał ten tweet? Czy nie jest to nieco oszukańcze? Większość ludzi prawdopodobnie założyłaby, że ludzie będący twarzą UE na terenach Autonomii Palestyńskiej są europejskimi dyplomatami, nie zaś palestyńskimi aktywistami. Możesz zobaczyć, jak dwulicowa jest ta rzeczywistość. UE ma konto Twittera także w Izraelu. W teorii – w sprawie pokoju – co jest ważne dla jednej strony, powinno być także ważne dla drugiej. Niemniej, jeśli szukasz słowa „terror” na izraelskiej stronie, znajdziesz liczne wyniki – włącznie z otwartym potępieniem terrorystycznych ataków. Podobne przeszukanie palestyńskiego konta UE – nie pokazuje absolutnie niczego. Ani jednej wzmianki o terroryzmie.

 

Pogrzebałem  głębiej – patrząc na każdy tweet, retweet lub odpowiedź na tym koncie dokonanym w ciągu ostatnich trzech lat. Ani jednej wzmianki o „terrorze” lub „terroryzmie” – nigdzie.

 

Nigdy nie było międzynarodowej kampanii delegitymizacji tak wszechobejmującej, tak rozprzestrzenionej i tak podstępnej, jak globalna kampania, która istnieje, by demonizować Izrael. Poskrob powierzchnię, a będziesz oszołomiony, że ktokolwiek traktuje to poważnie. Zadajmy podstawowe pytanie.  Kto kontroluje, na co idą fundusze UE – i kto zapewnia, że żadne pieniądze nie kończą w niewłaściwych rękach?

Co więc jest z tym w pełni finansowanym „foto maratonem”? To Palestyńczycy będą czytać i osądzać „motywacje” kandydatów, decydować, kto najlepiej pasuje do ich kampanii, używać funduszy UE do prania mózgów europejskim fotografom, a potem używać ich, by szerzyli antyizraelską propagandę jeszcze dalej. I nadadzą temu legitymizującą pieczęć Unii Europejskiej.

To jest UE jawnie finansująca antyizraelską propagandę – i używająca do pomocy w tym ludzi, którzy popierają BDS.


Funded by the EU, Driven by Palestinians. BDS activism in EU clothing

20 lutego 2020

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


David Collier

Brytyjski badacz i bloger.


http://www.listyznaszegosadu.pl/m/brunatna-fala/finansowane-przez-ue-kierowane-przez-palestynczykalw-kampanie-bds-w-szatach-ue

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.