Ciekawe artykuly

Ciekawe artykuly minionego tygodnia zebral Adam Mer


W perspektywie Izraela: Izraelski Dzień Pamięci i Dzień Niepodległości

O ile wiem, jedną z najtrudniejszych rzeczy dla Izraelczyka jest wyjątkowo izraelskie i pozornie niewiarygodne przejście od smutku do radosnego świętowania, jak to pokazuje połączenie Jom HaZikaron (Dnia Pamięci Izraela) i Jom HaAtzmaut (Dnia Niepodległości Izraela). Chodzi o to, że dzień poprzedzający świętowanie naszej niepodległości przypomina nam cenę i ofiarność tak wielu dla odzyskania naszej wolności.

Calosc TUTAJ


120 lat temu urodził się Aleksander Wat

120 lat temu, 1 maja 1900 r., urodził się Aleksander Wat, jeden z najbardziej oryginalnych polskich pisarzy XX wieku, współtwórca polskiego futuryzmu, obserwator sowieckiego totalitaryzmu, w młodości zafascynowany komunizmem. Jego spisane rozmowy z Czesławem Miłoszem są uważane za bezcenne źródło historyczne.

Wiecej TUTAJ

150 rocznica zniesienia niewolnictwa w Polsce

1 stycznia 1863 roku prezydent Lincoln wydał “Proklamację Emancypacji” w której zniósł niewolnictwo dla około 4 milionów murzynów w Ameryce. Amerykanie obchodzili niedawno 150 rocznice tego wydarzenia. Polska także powinna obchodzić – rok później – zniesienie niewolnictwa polskich chłopów z roku 1864. Wszyscy jesteśmy potomkami niewolników – chłopów pańszczyźnianych.

Wiecej  TUTAJ

5 maja Holandia obchodzi oficjalnie Dzień Wyzwolenia.

Serce tego kraju z Amsterdamem, Hagą, Rotterdamem i Utrechtem wyzwolone zostało dopiero gdy już Niemcy poddali się w Berlinie. Oficjalnie trzy dni przed całkowitą kapitulacją III Rzeszy. Dlaczego tak późno?

Wiecej TUTAJ


Dziennikarz Gazanu Alaa Al-Asi: Każda forma dialogu z Izraelczykami – nawet działaczami pokojowymi – która odbywa się poza ramami ruchu oporu, to współpraca z wrogiem

„Żadna forma wspólnej działalności, współpracy ani dialogu z Izraelczykami nie jest dopuszczalna… Wszystkie takie przedsięwzięcia należy postrzegać jako współpracę z wrogiem”

Calosc TUTAJ


Koronawirus: dlaczego palestyńscy przywódcy nie pomagają Gazie w zwalczaniu zarazy

Mimo wybuchu epidemii koronawirusa przepływ towarów między Izraelem a Strefą Gazy nadal działa równie sprawnie jak przedtem. Izraelskie Ministerstwo Obrony pracuje nad zapewnieniem, by stały strumień towarów docierał na rynki i by zachowane były normalne, codzienne rutyny

Calosc TUTAJ


„Patrzyliśmy na łzy matek prawie obojętnie”. Wstrząsająca relacja z likwidowanego getta warszawskiego

Nie wiem, czy przetrwam. Najprawdopodobniej to już głos zza grobu. Pogrom trwa. Inkwizycja konsekwentnie dąży do zniszczenia i tych, którym udało się ocalić, ścieśniła nas jeszcze bardziej w kilku warsztatach i fabrykach, by jednym cięciem rozprawić się z nami” – pisał w swojej poruszającej relacji z getta warszawskiego Lejzor Czarnobroda.
Wiecej TUTAJ

Koronawirus w Turcji: Rząd atakuje lekarzy

Kiedy liczba infekcji koronawirusem nadal rośnie, władze uciszają medycznych ekspertów, którzy wzywają ludzi do większe ostrożności i którzy krytykują rząd za nieudolność w sprawie pandemii

Calosc TUTAJ


W Warszawie powstanie liceum żydowskie. Pierwsze od ponad 50 lat

W Warszawie powstanie nowe liceum. Nietypowe, bo nastawione na naukę kultury żydowskiej. Liceum Ogólnokształcące im. Zuzanny Ginczanki ma działać przy Zespole Szkół Lauder-Morasha przy ul. Wawelberga na Woli. Placówka uczniów przyjmie już we wrześniu tego roku. To pierwsza taka szkoła w Warszawie od 1968 roku.

Wiecej TUTAJ


belgijska masakra

W 2015 roku belgijski rząd zniszczył cały “strategiczny zapas” 63 ochronnych masek na twarz w celu “zrobienia miejsca” dla zakwaterowania uchodźców. Bez dostępnych masek, kiedy pandemia koronawirusa zaczęła szerzyć się w Belgii, rząd ogłosił, że maski nie są potrzebne: “Noszenia masek do ochrony przed koronawirusem nie ma sensu”.

Calosc TUTAJ


Avinu Shebashamayim – in honor of Israels 72nd Independence Day

  

Kategorie: Ciekawe artykuly

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.