W perspektywie Izraela: Izraelski Dzień Pamięci i Dzień Niepodległości
O ile wiem, jedną z najtrudniejszych rzeczy dla Izraelczyka jest wyjątkowo izraelskie i pozornie niewiarygodne przejście od smutku do radosnego świętowania, jak to pokazuje połączenie Jom HaZikaron (Dnia Pamięci Izraela) i Jom HaAtzmaut (Dnia Niepodległości Izraela). Chodzi o to, że dzień poprzedzający świętowanie naszej niepodległości przypomina nam cenę i ofiarność tak wielu dla odzyskania naszej wolności.
Calosc TUTAJ
120 lat temu urodził się Aleksander Wat
120 lat temu, 1 maja 1900 r., urodził się Aleksander Wat, jeden z najbardziej oryginalnych polskich pisarzy XX wieku, współtwórca polskiego futuryzmu, obserwator sowieckiego totalitaryzmu, w młodości zafascynowany komunizmem. Jego spisane rozmowy z Czesławem Miłoszem są uważane za bezcenne źródło historyczne.
1 stycznia 1863 roku prezydent Lincoln wydał “Proklamację Emancypacji” w której zniósł niewolnictwo dla około 4 milionów murzynów w Ameryce. Amerykanie obchodzili niedawno 150 rocznice tego wydarzenia. Polska także powinna obchodzić – rok później – zniesienie niewolnictwa polskich chłopów z roku 1864. Wszyscy jesteśmy potomkami niewolników – chłopów pańszczyźnianych.
5 maja Holandia obchodzi oficjalnie Dzień Wyzwolenia.
Serce tego kraju z Amsterdamem, Hagą, Rotterdamem i Utrechtem wyzwolone zostało dopiero gdy już Niemcy poddali się w Berlinie. Oficjalnie trzy dni przed całkowitą kapitulacją III Rzeszy. Dlaczego tak późno?
Wiecej TUTAJ
Dziennikarz Gazanu Alaa Al-Asi: Każda forma dialogu z Izraelczykami – nawet działaczami pokojowymi – która odbywa się poza ramami ruchu oporu, to współpraca z wrogiem
„Żadna forma wspólnej działalności, współpracy ani dialogu z Izraelczykami nie jest dopuszczalna… Wszystkie takie przedsięwzięcia należy postrzegać jako współpracę z wrogiem”
Koronawirus: dlaczego palestyńscy przywódcy nie pomagają Gazie w zwalczaniu zarazy
Mimo wybuchu epidemii koronawirusa przepływ towarów między Izraelem a Strefą Gazy nadal działa równie sprawnie jak przedtem. Izraelskie Ministerstwo Obrony pracuje nad zapewnieniem, by stały strumień towarów docierał na rynki i by zachowane były normalne, codzienne rutyny
Calosc TUTAJ
„Patrzyliśmy na łzy matek prawie obojętnie”. Wstrząsająca relacja z likwidowanego getta warszawskiego
Koronawirus w Turcji: Rząd atakuje lekarzy
Kiedy liczba infekcji koronawirusem nadal rośnie, władze uciszają medycznych ekspertów, którzy wzywają ludzi do większe ostrożności i którzy krytykują rząd za nieudolność w sprawie pandemii
Calosc TUTAJ
W Warszawie powstanie liceum żydowskie. Pierwsze od ponad 50 lat
W Warszawie powstanie nowe liceum. Nietypowe, bo nastawione na naukę kultury żydowskiej. Liceum Ogólnokształcące im. Zuzanny Ginczanki ma działać przy Zespole Szkół Lauder-Morasha przy ul. Wawelberga na Woli. Placówka uczniów przyjmie już we wrześniu tego roku. To pierwsza taka szkoła w Warszawie od 1968 roku.
Wiecej TUTAJ
belgijska masakra
W 2015 roku belgijski rząd zniszczył cały “strategiczny zapas” 63 ochronnych masek na twarz w celu “zrobienia miejsca” dla zakwaterowania uchodźców. Bez dostępnych masek, kiedy pandemia koronawirusa zaczęła szerzyć się w Belgii, rząd ogłosił, że maski nie są potrzebne: “Noszenia masek do ochrony przed koronawirusem nie ma sensu”.
Calosc TUTAJ
Avinu Shebashamayim – in honor of Israels 72nd Independence Day
Kategorie: Ciekawe artykuly