Uncategorized

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 2.5 – 4.5

.


2 maja 2020 r.


ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 16 185. W stanie ciężkim jest 105 osób (82 pod respiratorami), w stanie umiarkowanym 79, a 9 593 wyzdrowiało. Zmarło 229 osób.


wieczorem na wybrzeżu Izraela odczuwalne były wstrząsy trzęsienia ziemi o sile 6,6 stopnia w skali Richtera, którego epicentrum znajdowało się na greckiej wyspie Krecie. Wstrząsy były odczuwalne w miastach Riszon Lezion, Holon, Hod Haszaron i innych.


około 2 tys. Izraelczyków demonstrowało wieczorem przeciwko „skorumpowanemu” porozumieniu koalicyjnemu Benjamina Netanjahu i Benny Gantza, dzień przed decyzją Sądu Najwyższego, który ma zdecydować, czy oskarżony polityk może wejść w skład rządu. Była to trzecia taka demonstracja. Demonstranci zachowywali dystans społeczny między sobą.


W Zatoce Ejlatu zaobserwowano rekina wielorybiego. Jest to największa znana ryba. Największy wiarygodnie zmierzony osobnik tego gatunku mierzył 18,8 m długości. Masa ciała rekina wielorybiego sięga 13,6 t. Pomimo imponujących rozmiarów i groźnie brzmiącej nazwy, rekin wielorybi jest rybą łagodną i nie stanowi zagrożenia dla człowieka. Żywi się planktonem.


3 maja 2020 r.


ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 16 193. W stanie ciężkim jest 105 osób (82 pod respiratorami), w stanie umiarkowanym 79, a 9 634 wyzdrowiało. Zmarło 230 osób.


. minister obrony Naftali Bennett wydał ostateczną zgodę na budowę windy, która sprawi, że Grobowiec Patriarchów w Hebronie będzie dostępny dla osób niepełnosprawnych. Minister polecił koordynatorowi działań rządowych na terytoriach gen. Kamilowi Abu Rokonowi, przeprowadzenie wszystkich niezbędnych działań w celu wywłaszczenia ziemi, aby zapewnić pełen dostępu do terenu. Bennett zezwolił również szefowi biura planowania w Judei i Samarii na wywłaszczenie terenu budowy od gminy Hebron. Bennett powiedział: „Nadszedł czas, aby iść naprzód. Zapaliliśmy zielone światło dla projektu budowy windy, aby zakończyć wieloletnią dyskryminację w tym miejscu. Każda osoba, bez względu na to, czy jest niepełnosprawna, powinna mieć możliwość odwiedzenia grobowca, który jest ważnym miejscem dziedzictwa żydowskiego.”


linie lotnicze Wizz Air ogłosiły, że wznowiły loty do Izraela. Pierwszy lot odbył się z lotniska Luton w Londynie. Na pokładzie samolotu było 66 izraelskich pasażerów. Załoga przestrzegała dyrektyw dotyczących dystansu społecznego, masek ochronnych na twarz i rękawiczek. Według linii lotniczych samoloty będą dezynfekowane po każdym locie. Jak do tej pory Izrael nie zniósł zakazu wjazdu dla nie-Izraelczyków.


4 maja 2020 r.


rzecznik egipskiej armii Tamer al-Refai poinformował, że w ciągu ostatnich pięciu lat Egipt zniszczył ponad 3 tys. tuneli na granicy ze Strefą Gazy. „W 2015 r. egipski rząd podjął decyzję o ustanowieniu strefy buforowej wzdłuż granicy ze Strefą Gazy. Tunele tam przebiegające stanowiły zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego Egiptu, poprzez infiltracji terrorystów, przemyt broni, amunicji, towarów, środków odurzających i pojazdów. Strefę buforową ustanawialiśmy etapami, ponieważ mieszkańców trzeba było przenieść. Otrzymali oni odszkodowanie. Niektóre ze zniszczonych tuneli miały długość 3 km i głębokość 30 metrów. Egipskie siły bezpieczeństwa kontynuują heroiczne działania w celu pokonania terrorystów na Półwyspie Synaj.” Dodał, że podczas ostatniej operacji na Synaju zabito 126 terrorystów, aresztowano 266 podejrzanych, wykryto i zneutralizowano 630 różnych urządzeń wybuchowych, a siły powietrzne zniszczyły 228 kryjówek terrorystów i 116 pojazdów terenowych.


ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 16 237. W stanie ciężkim jest 93 osób (72 pod respiratorami), a 9 858 wyzdrowiało. Zmarły 234 osoby.

Do tej pory Magen David Adom przebadał 244 460 osób na obecność koronawirusa. Spośród nich 96 065 zostało przetestowanych w mobilnych kompleksach, 88 272 w swoich domach, a 61 123 w domach opieki i szpitalach. Ogółem utworzono 94 stałych i mobilnych kompleksów do pobierania wymazów i przeprowadzania testów. Dyrektor generalny Eli Bin powiedział: „Od pierwszego dnia kryzysu Magen David Adom współpracuje z ministerstwem zdrowia i innymi podmiotami. Teraz wszyscy musimy pamiętać, że kryzys jeszcze nie jest za nami i że poprawa sytuacji zależy od tego, czy każdy z nas, obywateli Izraela, będzie nadal postępował właściwie. Magen David Adom jest przygotowany na każdy rozwój i każdą zmianę sytuacji i mamy nadzieję na lepsze dni.”


palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas zagroził anulowaniem Porozumień z Oslo, jeśli Izrael narzuci suwerenność nad Judeą, Samarią i Doliną Jordanu.


wieczorem Izraelski Instytut Badań Biologicznych (IIBR) ogłosił, że w miejscowości Jeruham na pustyni Negew zostanie wybudowany zakład produkcyjny dla szczepionek na koronawirusa. Zaprezentowano projekt zakładu, który pozwoliłby na szybkie wybudowanie takiego obiektu, o ile zostanie on zatwierdzony przez rząd. Ogłoszenie pojawiło się tuż po tym, jak minister obrony Naftali Bennett poinformował o „dużym przełomem” w badaniach IIBR nad przeciwciałami COVID-19, które mają atakować i neutralizować wirusa. Oznacza więc to koniec fazy rozwoju pasywnej szczepionki na koronawirusa. Nowy zakład można podobno zbudować „w bardzo bliskiej przyszłości”, nawet zanim IIBR zakończy pełne opracowywanie i jeszcze zanim uzyska zatwierdzenie szczepionki, która, jak się przewiduje, będzie dostępna na początku 2021 r. W zakładzie wyprodukowanych zostanie kilkadziesiąt milionów jednostek szczepionek różnych typów, co zapewni Izraelowi samowystarczalność zarówno podczas regularnej rutyny, jak i w przypadku pandemii.

Miejscowość Jeruham została założona w 1951 r., w ramach państwowej akcji zasiedlenia obszarów przygranicznych. Powstała przy wielkiej formacji geologicznej HaMakhtesh HaGadol, która jest obecnie rezerwatem przyrody. Początkowo osiedlili się tutaj ocaleni z Holokaustu rumuńscy Żydzi, do których później dołączyli żydowscy imigranci z Afryki Północnej, Persji, Indii i innych krajów, którzy stanowią dziś większość ludności miasta. Miasteczko liczy niecałe 10 tys. mieszkańców. Znajduje się tutaj strefa przemysłowa z zakładami branży farmaceutycznej, kosmetycznej, elektronicznej i inne. Jest tutaj liceum i pięć szkół podstawowych, a także szkoły religijne jesziwy.


Efraim

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.