Uncategorized

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 21.5 – 22.5


21 maja 2020 r.


Rosja zaproponowała ułatwienie spotkania w ciągu najbliższych kilku tygodni między Stanami Zjednoczonymi a Autonomią Palestyńską. Aby przezwyciężyć palestyński bojkot, Rosjanie zaproponowali organizację w Genewie mini szczytu z Palestyńczykami, Stanami Zjednoczonymi, innymi członkami Kwartetu oraz państwami arabskimi, takimi jak Egipt, Jordania, Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Nie jest jasne, czy Izrael zostanie zaproszony na to spotkanie lub na osobny szczyt. Rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Michaił Bogdanow rozmawiał w tej sprawie ze specjalnym wysłannikiem Białego Domu Avi Berkowitzem i urzędnikami z amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Berkowitz nie wykluczył przyjęcia rosyjskiej propozycji, ale powiedział, że spotkanie będzie musiało opierać się na planie pokojowym Trumpa, a Palestyńczycy będą musieli przedstawić swoje zastrzeżenia i propozycje zmian w tym planie.


Węgry i Austria, jako jedyne państwa Unii Europejskiej, sprzeciwiły się ostrej krytyce Izraela przez wysokiego przedstawiciela do spraw zagranicznych Josepa Borrella, ostrzegając przed stosowaniem podwójnych standardów wobec Izraela. Węgierskie źródła dyplomatyczne zakwestionowały zgodność z prawem oświadczeń Borella, które nie odzwierciedlają konsensusu w całej Unii Europejskiej. Austriacki minister spraw zagranicznych Alexander Schallenberg powiedział, że jego kraj odrzuca uprzedzenia wobec Izraela i wezwał do prowadzenia dialogu z nowym izraelskim rządem. Zarówno Austria, jak i Węgry wezwały do zaproszenia ministra spraw zagranicznych Gabi Aszkenaziego na posiedzenie Rady do Spraw Zagranicznych Unii Europejskiej. Plan pokojowy administracji Trumpa pozwala Izraelowi zastosować suwerenność do 30% obszaru Judei i Samarii, w tym wszystkich osiedli żydowskich i Doliny Jordanu. Reszta obszaru byłaby przeznaczona dla państwa palestyńskiego, które zostanie uznane i otrzyma ogromną pomoc gospodarczą, jeżeli spełni warunki takie jak demilitaryzacja, powstrzymanie podżegania i przyznanie obywatelom pełni praw obywatelskich.


wiele izraelskich stron internetowych zostało zhakowanych. Izraelscy eksperci cyberobrony wskazali, że źródłem ataków prawdopodobnie jest Iran. Na stronie Yad L’Achim, która przeciwdziała małżeństwom między Arabami a Żydami, hakerzy umieścili nagranie video pokazujące płonące budynki w Tel Awiwie. Strona liberalnego ruchu religijno-syjonistycznego Ne’emanei Tora Va’Avodah po zhakowaniu prezentowała tekst: „Przygotuj się na wielką niespodziankę” nagraniem video: „Odliczanie do zniszczenia Izraela już się rozpoczęło.” Do ataku wykorzystano lukę w zabezpieczeniach wtyczki WordPress, poprzez którą hakerzy włamali się na serwery hostujące setki izraelskich stron internetowych.

Szef służb cybernetycznych gen. Icchak ben Israel powiedział, że nie ma powodu do niepotrzebnego niepokoju. „Była to prosta sprawa, którą można łatwo rozwiązać za pomocą dostępnych obecnie technologii i spodziewamy się, że sytuacja wkrótce wróci do normy.”


Magen David Adom poinformowało, że od początku obecnej fali upałów udzielono pomocy medycznej 1 525 osobom, w tym 16 osób doznało udaru cieplnego, a dwie zmarły, siedem jest w ciężkim stanie, a cztery w łagodnym. 115 cierpiało na odwodnienie, 472 zemdlało, a 922 cierpiało na osłabienie i zawroty głowy.


szef palestyńskich negocjatorów Saeb Erekat powiedział, że siły bezpieczeństwa Autonomii Palestyńskiej zakończyły współpracę i przekazywanie informacji amerykańskiej agencji wywiadowczej CIA. „Nie ma już współpracy w zakresie bezpieczeństwa z USA. Nie ma już współpracy w zakresie bezpieczeństwa z Izraelem.” Brak informacji dotyczących zakresu tej współpracy, lecz prawdopodobnie dotyczyła ona przeciwdziałaniu Hamasowi.


Autonomia Palestyńska odrzuciła dostawę 14 ton artykułów medycznych wysłanych przez Zjednoczone Emiraty Arabskie poprzez międzynarodowe lotnisko im. Ben Guriona w Izraelu. „Władze Zjednoczonych Emiratów Arabskich nie koordynowały tej współpracy z państwem Palestyna ​​przed wysłaniem pomocy. Palestyńczycy nie chcą być pomostem dla arabskich krajów dążących do znormalizowanych więzi z Izraelem.”


premier Benjamin Netanjahu wygłosił wieczorem przemówienie video z okazji obchodów Dnia Jerozolimy w Jesziwie Mercaz Harav. „Do religijnego syjonizmu mam stosunek pełen miłości. Rząd jedności narodowej, który ustanowiliśmy na początku tego tygodnia, ma sporo religijnych ministrów. Likud ma ich wielu, ale chcę więcej religijnych ministrów w rządzie. Mam nadzieję, że więcej was do nas dołączy. Jest to konieczne i ważne z powodu trudnych zadań stojących przed nami. W Jerozolimie nie będzie wstrzymania budownictwa. Niedawno miałem przywilej zatwierdzenia 2200 mieszkań w Har Homa.”

Przewodniczący opozycyjnej partii Jamina Naftali Bennett powiedział: „Panie premierze, powinniście po prostu zastosować suwerenność do wszystkich osad, od Hebronu po Ariel, od Doliny Jordanu po Ma’aleh Adumim, jak obiecałeś to narodowi Izraela. Ziemia Izraela jest ważniejsza niż polityka. Panie premierze, jeśli to zrobicie, opozycja was poprze. Historia zapamięta tych, którzy się tym zajmą.”


jordański premier Omar al-Razzaz zagroził, że jeśli państwo żydowskie podejmie plany wprowadzenia suwerenności nad Judeą i Samarią, wówczas Jordania zrewiduje swoje stosunki z Izraelem. „Nie zaakceptujemy jednostronnych ruchów Izraela, zmierzających w celu aneksji palestyńskich ziem i będziemy zmuszeni dokonać przeglądu wszystkich aspektów naszych stosunków z Izraelem.” Razzaz oskarżył Izrael o wykorzystywanie świata, który jest „rozproszony” przez kryzys koronawirusowy, do wdrożenia „jednostronnych ruchów na ziemi”.

Również sudyjskie ministerstwo spraw zagranicznych ośwuadczyło, że „Arabia Saudyjska odrzuca izraelskie plany aneksji palestyńskich ziem na Zachodnim Brzegu i narzucenia nad nimi suwerenności Izraela. Królestwo potępia wszelkie jednostronne działania i wszelkie naruszenia sankcjonowanych międzynarodowo rezolucji, oraz wszelkie środki, które mogłyby podważyć szanse na wznowienie procesu pokojowego w celu osiągnięcia bezpieczeństwa i stabilności w regionie. Arabia Saudyjska potwierdza niezachwianą postawę Królestwa wobec braterskiego narodu palestyńskiego i że konsekwentnie stoi przy nich i wspiera ich wybory oraz ustanowienie niezależnego państwa palestyńskiego, którego stolicą będzie Jerozolima Wschodnia.”


22 maja 2020 r.


wieczorem Palestyńczycy obrzucili kamieniami i żelaznymi prętami żydowski samochód przejeżdżający przez arabską miejscowość Huwara w środkowej części Samarii. Nikt nie odniósł obrażeń, ale samochód został uszkodzony. Przybyli na miejsce izraelscy żołnierze rozproszyli zgromadzony tłum i ewakuowali Izraelczyków, chroniąc ich przed linczem.

W ramach odwetu, młodzi żydowscy osadnicy obrzucili kamieniami arabskie pojazdy pod miejscowością Huwara. Uszkodzonych zostało kilka samochodów. Na miejsce przybyli izraelscy żołnierze, aby nie dopuścić do dalszej eskalacji sytuacji.


Israel Airports Authority poinformowało linie lotnicze, że z powodu epidemii koronawirusa osoby niebędące izraelskimi obywatelami nie będą mogły przyjeżdżać do Izraela do co najmniej 15 czerwca. Ponadto Izraelczycy wracający z zagranicy nadal będą musieli izolować się przez 14 dni od czasu powrotu do kraju.

Wiele linii lotniczych, w tym Air Canada, Lufthansa i ostatnio Delta, ogłosiło wznowienie lotów do Izraela w przyszłym miesiącu. Nie wiadomo, jak to ogłoszenie wpłynie na te plany.


popołudniem wybuchł pożar przy osiedlu żydowskim Icchar w środkowej części Samarii. Podejrzewane jest podpalenie.

Południem pojawił się także pożar w rejonie miasta Safed w Galilei. Spłonął warsztat stolarski i kilka przyczep kempingowych.


Cypr poinformował, że począwszy od 9 czerwca Izraelczycy będą mogli przyjeżdżać na Cypr bez konieczności poddawania się kwarantannie. Pomimo to, w okresie między 9 czerwca a 19 czerwca, Izraelczycy będą musieli przedstawić zaświadczenie, że w ciągu ostatnich 72 godzin przeszli negatywny test Covid-19, a dopiero później będą mogli wejść na pokład samolotu lecącego na Cypr. Od 20 czerwca to ograniczenie zostanie zniesione. Również Szeszele zezwoliły Izraelczykom na przyjeżdżanie na jedną z wysp.


przywódca libańskiego Hezbollahu szejk Hassan Nasrallah wygłosił przemówienie telewizyjne z okazji Dnia Al-Quds (Dnia Jerozolimy), podczas którego wezwał do zniszczenia Izraela i wyzwolenia Palestyny. „Izrael jest ostrożny i analizuje reakcje Hezbollahu, ale już sam fakt, że Izrael jest przez nas odstraszany, jest osiągnięciem. Palestyna należy do narodu palestyńskiego, należy ją przywrócić. Wkrótce będziemy się modlić w Jerozolimie, jesteśmy jak najbliżej jego wyzwolenia. Jerozolima jest nam święta. Każdy, kto wierzy, że może zmienić naszą pozycję poprzez wojnę lub sankcje, jest w błędzie. Działania ruchu oporu są jedynym sposobem na wyzwolenie okupowanej ziemi, a każdy inny sposób jest stratą czasu. Wyzwolenie nie zostanie osiągnięte w dwa lub trzy lata, ale zajmie wiele lat walki. Nie możemy jednak rozpaczać. Palestyna od rzeki do morza musi zostać wyzwolona. Izrael nie ma żadnej legitymacji do istnienia i musi zostać zniszczony. Stanowisko w sprawie Palestyny, świętych miejsc i narodu palestyńskiego jest stanowiskiem religijnym i ideologicznym, dlatego nie może być żadnego kompromisu ani negocjacji w tej sprawie. Pokonanie sił okupacyjnych jest kwestią wyczerpania ich zasobów. Izrael został zmuszony do opuszczenia Libanu i Strefy Gazy poprzez wyniszczenie i powolne ich wykrwawienie, aż ich przywódcy zdecydowali, że nie mogą już dłużej tam pozostać. Wewnętrzny chaos w centrum ich kraju może również doprowadzić do wycofania sił. Jednak Izrael dąży do przejęcia pełnej kontroli i aneksji wszystkich okupowanych ziem. Jest napędzany przez Stany Zjednoczone, które wspierają go w militarnie, gospodarczo i politycznie. To wzmacnia i stabilizuje Izrael, dlatego nasza prawdziwa bitwa toczy się również ze Stanami Zjednoczonymi. Iran jest centrum osi ruchu oporu i dlatego jest regularnie atakowany przez Izrael i Stany Zjednoczone. Wycofanie się prezydenta Trumpa z umowy nuklearnej i nałożenie sankcji na Islamską Republikę ma na celu wywarcie presji na Iran, ale ich naciski zawiodły.”


Efraim

 

 

 

 


http://www.izrael.badacz.org/

Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

  1. Ta patetyczna retoryka arabska na końcu artykułu jest jak zwykle bardzo zabawna.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.