Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 23.5 – 24.5

 

.


23 maja 2020 r.


przywódca libańskiego Hezbollahu szejk Hassan Nasrallah wygłosił przemówienie telewizyjne z okazji Dnia Al-Quds (Dnia Jerozolimy), podczas którego wezwał do zniszczenia Izraela i wyzwolenia Palestyny. “Izrael jest ostrożny i analizuje reakcje Hezbollahu, ale już sam fakt, że Izrael jest przez nas odstraszany, jest osiągnięciem. Palestyna należy do narodu palestyńskiego, należy ją przywrócić. Wkrótce będziemy się modlić w Jerozolimie, jesteśmy jak najbliżej jego wyzwolenia. Jerozolima jest nam święta. Każdy, kto wierzy, że może zmienić naszą pozycję poprzez wojnę lub sankcje, jest w błędzie. Działania ruchu oporu są jedynym sposobem na wyzwolenie okupowanej ziemi, a każdy inny sposób jest stratą czasu. Wyzwolenie nie zostanie osiągnięte w dwa lub trzy lata, ale zajmie wiele lat walki. Nie możemy jednak rozpaczać. Palestyna od rzeki do morza musi zostać wyzwolona. Izrael nie ma żadnej legitymacji do istnienia i musi zostać zniszczony. Stanowisko w sprawie Palestyny, świętych miejsc i narodu palestyńskiego jest stanowiskiem religijnym i ideologicznym, dlatego nie może być żadnego kompromisu ani negocjacji w tej sprawie. Pokonanie sił okupacyjnych jest kwestią wyczerpania ich zasobów. Izrael został zmuszony do opuszczenia Libanu i Strefy Gazy poprzez wyniszczenie i powolne ich wykrwawienie, aż ich przywódcy zdecydowali, że nie mogą już dłużej tam pozostać. Wewnętrzny chaos w centrum ich kraju może również doprowadzić do wycofania sił. Jednak Izrael dąży do przejęcia pełnej kontroli i aneksji wszystkich okupowanych ziem. Jest napędzany przez Stany Zjednoczone, które wspierają go w militarnie, gospodarczo i politycznie. To wzmacnia i stabilizuje Izrael, dlatego nasza prawdziwa bitwa toczy się również ze Stanami Zjednoczonymi. Iran jest centrum osi ruchu oporu i dlatego jest regularnie atakowany przez Izrael i Stany Zjednoczone. Wycofanie się prezydenta Trumpa z umowy nuklearnej i nałożenie sankcji na Islamską Republikę ma na celu wywarcie presji na Iran, ale ich naciski zawiodły.”


urzędnicy Strefy Gazy zgłosili pierwszy przypadek śmierci z powodu COVID-19. W strefie zgłoszono do tej pory 55 infekcji koronawirusa.


ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 16 712. W stanie ciężkim jest 40 osób (36 pod respiratorami), a 14 090 wyzdrowiało. Zmarło 279 osób.

W ciągu dzisiejszego dnia odnotowano 4 nowe przypadki. Izrael przygotowuje się do ponownego otwarcia w przyszłym tygodniu (przed świętami Szawuot) barów, kawiarni, klubów i restauracji.


Palestyńskie służby bezpieczeństwa przestaną udostępniać informacje CIA, by zaprotestować przeciwko ewentualnej aneksji części Zachodniego Brzegu przez Izrael – poinformowały w czwartek palestyńskie władze.


Senacka Komisja Spraw Zagranicznych USA przyjęła w piątek projekt ustawy przewidujący przekazanie Izraelowi co najmniej 38 miliardów dolarów w ciągu następnych dziesięciu lat. Wcześniejsze akty legislacyjne zakładały, że wspomniana kwota będzie górnym pułapem pomocy finansowej dla Izraela. Aktualnie będzie stanowiła dolną granicę wsparcia.


Władze Izraela zdecydowały się otworzyć plaże w całym kraju. Wstęp na nie był zabroniony od początku kwietnia. Decyzja o ich zamknięcia była podyktowana przeciwdziałaniem epidemii koronawirusa.

Już pierwszego dnia po otwarciu plaż wyległo na nie tysiące osób, które szukały ochłody w upalny dzień. Do Izraela zawitała fala upałów, a temperatura sięga blisko 40 stopni Celsjusza.


24 maja 2020 r.


samolot El Al po raz pierwszy od dziesięciu lat poleciał z Izraela do Turcji, przewożąc sprzęt medyczny do walki z koronawirusem. Przy tej okazji ujawniono, że El Al uzyskało zgodę na regularne loty towarowe między Izraelem a Turcją. W przyszłości planowane są dwa loty tygodniowo w celu transportu towarów importowanych z Turcji do Izraela.


Proces premiera Izraela Benjamina Netanjahu, oskarżonego o korupcję, defraudację i nadużycie zaufania, został odłożony po godzinnym przesłuchaniu przed sądem w Jerozolimie. Proces rozpoczął się w niedzielę, blisko cztery lata po wszczęciu postępowania wobec szefa rządu.


przed sądem w Jerozolimie zebrał się tłum demonstrantów oczekujących na rozpoczęcie procesu premiera Benjamina Netanjahu.


Jak poinformował Middle East Monitor rząd palestyński odmówił przyjęcia pomocy medycznej ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich transportowanej drogą powietrzną przez terytorium Izraela. Pomoc, zorganizowana przez ONZ, do walki z koronawirusem została dostarczona samolotem Etihad Airways, który leciał z ZEA do Tel Awiwu. ZEA nie ma stosunków dyplomatycznych z Izraelem, jednak oba kraje obawiają się wzrostu znaczenia Islamskiej Republiki Iranu w regionie Bliskiego Wschodu.


Palestyńczycy wzniecili rano zamieszki przed Bramą Szwatim na Starym Mieście w Jerozolimie. Doszło do przepychanek z policjantami, podczas których wykrzykiwano nacjonalistyczne hasła. Siły bezpieczeństwa rozproszyły tłum, a dwóch podejrzanych aresztowano. Od dnia dzisiejszego dozwolony jest wstęp na teren Wzgórza Świątynnego, by do 50 muzułmanów mogło się modlić z zachowaniem dystansu społecznego. Tłum Arabów domagał się wpuszczenia większej liczby wiernych.


Izrael ograniczy śledzenie telefonów komórkowych osób z koronawirusem przez służby bezpieczeństwa i kontrwywiadu Szin Bet do “szczególnych przypadków”, w których dochodzenie epidemiologiczne nie wystarcza do wyszukania potencjalnych zakażonych.


ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 16 722. W stanie ciężkim jest 44 osób (34 pod respiratorami), a 14 153 wyzdrowiało. Zmarło 279 osób.W ciągu dzisiejszego dnia odnotowano 10 nowych przypadków. Przeprowadzono zaledwie 2 266 testów.


Bazylika Grobu Świętego w Jerozolimie pomimo zapowiedzi ponownego otwarcia, pozostał dzisiaj zamknięty dla publiczności. Kościół został zamknięty 25 marca z powodu epidemii koronawirusa. Miał on zostać dzisiaj otwarty dla wiernych, przy zachowaniu ograniczenia do 50 wiernych i dystansu społecznego, jednak rano przybyło 50 duchownych różnych kościołów, nie pozostawiając już miejsca dla innych.


Efraim

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.