Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 6.6 – 7.6

.


6 czerwca 2020 r.


ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 17 752. W stanie ciężkim jest 27 osób (21 pod respiratorami). Zmarło 295 osób. Obecnie aktywnych jest 2 407 przypadków.

W ciągu ostatniej doby wykryto 144 nowe infekcje. Wykonano 16 133 testów.


 David Elhayani, przewodniczący Rady Regionalnej Doliny Jordany, stanął w opozycji do amerykańskiego planu, który obejmuje aneksję szerokich pasów okupowanego przez Izrael Zachodniego Brzegu.Czołowy przywódca osadników porównał w czwartek presję Waszyngtonu i Jerozolimy, by zaakceptować plan pokojowy administracji Trumpa do karmienia tortem pod groźbą użycia siły.


Palestyńczycy na Zachodnim Brzegu zebrali się w piątek z okazji 53 rocznicy wojny sześciodniowej i protestowali przeciwko planom rządu Izraela w sprawie aneksji części ich terytoriom. W Tulkarem, na północny Zachodniego Brzegu, dziesiątki demonstrantów zebrało się z palestyńskimi flagami i skandowało hasła przeciwko izraelskim osadom i planom aneksji, która mogłaby ruszyć już 1 lipca.


WOJNA SZEŚCIODNIOWA 🇮🇱 

🇮🇱 Izrael stracił 779 zabitych, 2563 rannych, a w sprzęcie 46 samolotów i 80 czołgów.

Przegrani stracili:
– Egipt: 11,5 tys. zabitych, 20 tys. rannych, 5,5 tys. jeńców, a w sprzęcie: 350 samolotów, 625 czołgów i 750 dział artylerii.
– Syria: 2,5 tys. zabitych, 5 tys. rannych, 600 jeńców, w sprzęcie: 57 samolotów i 100 czołgów.
– Jordania: 6 tys. zabitych, 12 tys. rannych, 636 jeńców, a także 28 samolotów.
– Irak: 10 zabitych, 30 rannych, a także 28 samolotów.

Dodatkowo Izraelczycy zdobyli około 800 arabskich czołgów, które po zmodernizowaniu umożliwiły wyposażenie dwóch pełnych brygad pancernych.

Wojna sześciodniowa okazała się taktycznym i strategicznym sukcesem Izraela. Po raz pierwszy od swojego powstania w 1948 r. państwo Izrael miało granice możliwe do obrony przed napaścią.


Na „olbrzymi wkład” Jana Pawła II, który „wyniósł stosunki żydowsko-katolickie na nieznany wcześniej poziom” zwrócił uwagę ambasador Izraela przy Stolicy Apostolskiej. W setną rocznicę urodzin papieża Oren David opublikował artykuł na łamach dziennika „Jerusalem Post”.


7 czerwca 2020 r.


syryjskie media poinformowały, że w nocy izraelskie siły powietrzne zbombardowały pozycje proirańskiej milicji w bazie M’eizileh w Deir Ezzor we wschodniej Syrii. W sumie doszło do ośmiu nalotów, w których zginęło 12 osób. Byli to ochotnicy z Iraku i Afganistanu. Zniszczeniu uległy magazyny z bronią i amunicją. Kilka dni wcześniej do tej bazy miał dotrzeć konwój 30 pojazdów. Izrael nie skomentował tych doniesień.


przewodniczący Agencji Żydowskiej Icchak Herzog powiedział: “Szacujemy, że w ciągu najbliższych trzecph do pięciu lat do Izraela przyjedzie około 250 tys. nowych imigrantów. Widzimy ogromny wzrost, za którym stoi pandemia koronawirusa. Obserwujemy wzrost o prawie 40% z krajów anglojęzycznych, a także wzrost o 70% z Francji i krajów francuskojęzycznych.”


StartupBlink opublikował ranking najbardziej przyjaznych dla start-upów państw i miast na świecie. Izrael awansował z czwartego na trzecie miejsce, wyprzedzając Kanadę i plasując się tylko za Stanami Zjednoczonymi i Wielką Brytanią na szczycie indeksu. Obszar Tel Awiwu został uznany za siódme najlepsze miasto dla start-upów na całym świecie. Tel Awiw spadł o jedno miejsce w porównaniu do minionego roku. Jerozolima zajęła 55. miejsce, Hajfa 143, a Beer Szewa 199.


ministerstwo finansów zaproponowało nowy plan pomocy dla izraelskich linii lotniczych El Al, które otrzymają pożyczkę w wysokości 250 mln dolarów. Ponadto El Al wyemituje akcje o wartości 150 mln dolarów, poparte gwarancją rządową na wykup akcji. Plan ratunkowy przewiduje także zwolnienie około 2 tys. pracowników, czyli około jednej trzeciej osób zatrudnionych w spółce.


izraelskie siły bezpieczeństwa ujawniły, że schwytano palestyńskiego terrorystę odpowiedzialnego za zabicie izraelskiego żołnierza w miejscowości Jabad w północnej Samarii (w nocy 12 maja). Zatrzymany to 49-letni Nazmi Abu-Bachar, mieszkający w Jabad.


ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 17 863. W stanie ciężkim jest 29 osób (23 pod respiratorami). Zmarło 298 osób. Obecnie aktywnych jest 2 440 przypadków.Efraim

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.