Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 10.6 – 11.6

.


10 czerwca 2020 r.


premier Benjamin Netanjahu spotkał się wieczorem z niemieckim ministrem spraw zagranicznych Heiko Maas. Netanjahu zwrócił poprosił by Niemcy zaprzestały finansowania antyizraelskich organizacji, które zniesławiają państwo Izrael. Rozmowa dotyczyła planu pokojowego Trumpa oraz planom ogłoszenia suwerenności nad częścią Judei i Samarii. Jest to ważne, gdyż Niemcy wkrótce przejmą prezydencję w Unii Europejskiej i członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.


minister spraw zagranicznych Gabi Aszkenazi spotkał się popołudniem w Jerozolimie ze swoim niemieckim odpowiednikiem Heiko Maasem. Aszkenazi podkreślił, że plan pokojowy prezydenta Trumpa jest „ważnym kamieniem milowym Bliskiego Wschodu i stanowi dużą szansę dla całego regionu. Izrael będzie realizował ten plan w koordynacji z innymi państwami Bliskiego Wschodu. Plan będzie realizowany w odpowiedzialny sposób, w pełnej koordynacji ze Stanami Zjednoczonymi, przy jednoczesnym utrzymaniu izraelskich porozumień pokojowych i strategicznych interesów. Zamierzamy to zrobić w dialogu z naszymi sąsiadami. Izrael chce pokoju i bezpieczeństwa. Nie sporządzono jeszcze żadnych szczegółowych map. W tej kwestii muszą być jeszcze wykonane pewne prace techniczne. Nastąpi to dopiero po zawarciu porozumienia z Amerykanami.” Mass podkreślił „poważne obawy swojego rządu dotyczące planu suwerenności”. Dodał jednak, że celem jego podróży jest zapoznanie się z planami Izraela.

Zgodnie z umową koalicyjną Likudu z Niebiesko-Białymi, Benjamin Netanjahu nie może przedstawić rządowi i Knesetowi swojego planu zastosowania suwerenności przed 1 lipca, co daje mu około trzech miesięcy na przygotowanie projektu ustawy i pracę nad jego uchwaleniem. Oznacza to, że istnieje możliwość zastosowania suwerenności etapami, zaczynając od obszaru 3% i dochodząc do 30% terytorium Judei i Samarii. Może to nastąpić w oknie czasowym między lipcem a wrześniem.


linie lotnicze United Airlines poinformowały, że 10 lipca wznowią loty z San Francisco do Tel Awiwu. Będą to trzy loty tygodniowo. Przez cały czas pandemii United Airlines utrzymywały jeden lot tygodniowo z Nowego Jorku do Tel Awiwu.

Ograniczenia dla zagranicznych turystów pragnących odwiedzić Izrael przedłużono do 1 lipca.


oficerowie palestyńskiego wywiadu w co najmniej dwóch miastach Autonomii Palestyńskiej otrzymali rozkazy ukrycia poufnych dokumentów, aby nie wpadły w ręce Izraelczyków, gdyby po zastosowaniu przez Izrael suwerenności nad częścią terytorium Judei i Samarii wybuchła fala przemocy. Ostatni raz takie przygotowania czyniono przed wybuchem Intifady w 2000 r.


F1. Trzech chętnych na Williamsa. To miliarderzy z Kanady, Rosji i Izraela

Michael Latifi, Dmitrij Mazepin oraz Chanoch Nissany – to trójka miliarderów, która ma być zainteresowana przejęciem Williamsa. Każdy z nich ma w tym swój cel związany z zapewnieniem kariery w F1 swojemu synowi.

Chanoch Nissany. Izraelski przedsiębiorca sam nawet testował maszynę F1, bo w roku 2005 wykupił sobie jazdy treningowe w upadającym Minardi. Teraz Izraelczyk wspiera karierę syna Roya, który dość niespodziewanie zimą został ogłoszony kierowcą rozwojowym Williamsa. Firmy powiązane z Nissanym mają wpłacić kilka milionów euro na konto ekipy w sezonie 2020.


Izraelska Biblioteka Narodowa w Jerozolimie zdigitalizuje i udostępni w Internecie 2500 bardzo rzadkich rękopisów i ksiąg islamskich ze swoich zbiorów. Według niemieckiej agencji katolickiej KNA, Biblioteka zapowiedziała, że prace nad nową platformą internetową z wysokiej jakości fotografiami dzieł, funkcje wyszukiwarki i inna pomoc w językach angielskim, hebrajskim i arabskim mają być gotowe za trzy lata.


Szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas wyraził w środę 10 czerwca zaniepokojenie planowaną przez Izrael aneksją palestyńskich terytoriów na Zachodnim Brzegu i ostrzegł władze izraelskie przed takim posunięciem. Nie sprecyzował jednak, jakie byłyby konsekwencje takiego ruchu.


wieczorem wybuchły arabskie protesty w Jaffie. Arabowie podpalali kosze na śmieci, blokowali ulice i rzucali kamieniami w policjantów, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. Pretekstem wybuchu zamieszek było aresztowanie przez policję 4 Arabów, którzy byli wyjątkowo agresywni w poprzednich zamieszkach w tej dzielnicy Tel Awiwu. Demonstranci protestowali także przeciwko decyzji budowy ośrodka kultury dla bezdomnych na terenie odkrytego podczas prac budowlanych starego muzułmańskiego cmentarza.


11. czerwca 2020 r.


 

Izraelska minister ds. osadnictwa Cipi Chotoweli przyznała w czwartek, że nie ma jeszcze konsensusu między rządem jej kraju a Stanami Zjednoczonymi w sprawie aneksji części ziem Zachodniego Brzegu Jordanu, palestyńskich terenów administrowanych przez Tel Awiw.Istnieją jeszcze luki w porozumieniu z Amerykanami oraz z naszym partnerem koalicyjnym, sojuszem Niebiesko-Biali” – powiedziała Chotoweli w wywiadzie radiowym odnosząc się do partii kierowanej przez Benny’ego Gantza, który wezwał do szerokiego międzynarodowego dialogu w tej sprawie.


nad ranem nieznani sprawcy podpalali kilka samochodów w arabskiej wiosce Zeita w pobliżu Tulkarem w zachodniej części Samarii. Na samochodach wypisano sprayem napis „Am Israel Chai”. Podejrzewa się, że za tą prowokacją stoją radykalni prawicowi żydowscy osadnicy.


Premier Benjamin Netanyahu może już wkrótce ogłosić aneksję niemal jednej trzeciej terytoriów palestyńskich na Zachodnim Brzegu, ale taki ruch, choć wspierany przez USA, może doprowadzić do międzynarodowej izolacji Izraela i osłabienia jedności kraju oraz jego gotowości obronnej. Przede wszystkim jednak, jak dowodzi komentator POLITICO Paul Taylor, będzie moralną klęską państwa żydowskiego.


minister obrony Benny Gantz spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Unii Europejskiej Josepem Borrella. Obaj rozmawiali o przyjaźni między Izraelem a Europą, wspólnym pragnieniu pogłębienia i zacieśnienia partnerstwa oraz o współpracy. Gantz podkreślił zaangażowanie Izraela na rzecz pokoju i pragnienie utrzymania otwartego dialogu z europejską społecznością, jednocześnie robiąc wszystko, co konieczne, aby zapewnić bezpieczeństwo swego kraju. Podkreślił także znaczenie zaangażowania Unii Europejskiej na rzecz zablokowania irańskiego programu nuklearnego, poprzez wywieranie presji i przedłużanie embarga na dostawy broni dla tego reżimu. Spotkanie zakończyło się oświadczeniem, w którym zauważono, że Izrael i Unia Europejska podzielają wspólne wartości i mają wspólne interesy strategiczne, a także wyrażają wzajemne wyczekiwanie i chęć współpracy na rzecz wspólnych celów. Borrell ogłosił poparcie Unii Europejskiej dla negocjacji prowadzących do rozwiązania dwupaństwowego. Borrell wyraził również zaniepokojenie możliwą aneksją Doliny Jordanu oraz części Judei i Samarii.


ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 18 569. W stanie ciężkim jest 34 osób (24 pod respiratorami). Zmarło 300 osób. Obecnie aktywnych jest 3 040 przypadków.

W ciągu ostatniej doby wykryto 214 nowych infekcji. Zamkniętych pozostaje 165 szkół i przedszkoli.

Dyrektor generalny ministerstwa zdrowia Mosze Bar Siman Tov wyraził głębokie zaniepokojenie rozprzestrzenianiem się koronawirusa. „W wielu krajach widzieliśmy wielkie liczby śmiertelnych ofiar. Obawiam się, że w przyszłym miesiącu u nas dojdzie do znacznego wzrostu liczby poważnych przypadków. Bez dobrego zachowania społeczeństwa nic dobrego nie osiągniemy. Ministerstwo zdrowia przeprowadza obecnie 17 tys. testów dziennie. Izrael jest dziś znacznie lepiej przygotowany niż kiedyś, ale czy możemy powiedzieć, że rozwiązaliśmy problem i możemy iść dalej? Odpowiedź brzmi: nie. Musimy zwiększyć moce przerobowe laboratoriów, przeszkolić ludzi i kupić więcej sprzętu. Musimy się jeszcze lepiej przygotować.”


Autonomia Palestyńska ogłosiła, że nie jest w stanie wypłacić pensji za maj pracownikom rządowym. Rzecznik ministerstwa finansów Abd al-Rahman Bjatneh powiedział: „Nie otrzymujemy funduszy z podatków pobieranych przez Izrael, a jednocześnie nasze krajowe dochody zostały zmniejszone o 50%, więc nie mamy pieniędzy na wypłatę pensji w maju.” Autonomia Palestyńska odmówiła przyjęcia podatków pobranych przez Izrael, które stanowią 60% palestyńskiego budżetu. Analitycy spostrzegają to jako próbę wywarcia presji na Izrael, gdyż wzrost niezadowolenia Palestyńczyków może doprowadzić do fali protestów i zaburzeń porządku publicznego.


Efraim

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.