Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 28.6 – 29.6


28 czerwca 2020 r.


sekretarz Komitetu Centralnego al-Fatah, Jibril Rajoub, zagroził Izraelowi, jeśli zastosuje suwerenność w części Judei i Samarii, to poniesie tego poważne konsekwencje. „Po raz pierwszy w historii naszego konfliktu, siły okupacyjne znalazły się na szczycie sprzeczności z międzynarodowym prawem i wartościami całego świata … Nie sądzimy, aby na tym etapie rozlew krwi służył naszej sprawie … Nadszedł czas na walkę z tą rasistowską i faszystowską okupacją. Nikt nie może nam mówić, że Netanjahu i jego koalicja zostali wybrani. Hitler i Mussolini również zostali wybrani! Wróć do historii i poprawnie ją przeczytaj! Jeśli Netanjahu przeprowadzi teraz aneksję, to nie będziemy wymachiwać białą flagą. Nie umrzemy sami, nie będziemy cierpieć sami … Jeśli zostanie ogłoszona aneksja, to mamy przygotowany scenariusz działań, o którym nie będziemy dziś mówić … Zajmiemy się tą aneksją, jego symbolami i wyrażeniami – wszyscy, którzy zajmują ziemie państwa palestyńskiego są naszym wrogiem. Potrzebujemy pozbyć się okupacji … jeśli 1 lipca ogłoszą aneksję – będzie inny język i będą musiały być inne środki … ustanowienie państwa jest naszym wspólnym celem … Każdy musi być zaangażowany w bitwę. Na Zachodnim Brzegu, w Jerozolimie, w Strefie Gazy, wszyscy Palestyńczycy muszą zamienić życie okupantów w piekło.”


szef izraelskiego Towarzystwa Chorób Zakaźnych Miri Weinberger ostrzegł ministerstwo zdrowia, że ​​Izrael „niedługo straci kontrolę nad pandemią koronawirusa i że jesteśmy bliscy punktu, z którego nie będzie odwrotu, gdyż nastąpi fala masowych infekcji i wzrośnie liczba ciężko chorych pacjentów. Chociaż do tej pory system opieki zdrowotnej w kraju nie był jeszcze przeciążony, to obraz rozwoju sytuacji jest płynny. W wielu szpitalach oddziały koronawirusa zostały ponownie otwarte i są już pełne.


ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 23 755. W stanie ciężkim jest 39 osób (22 pod respiratorami). Zmarło 318 osób. Obecnie aktywnych jest 6 363 przypadków. W ciągu ostatniej doby wykryto 299 nowych infekcji. Przeprowadzono 8 572 testów.


ambasador Izraela przy ONZ Danny Danon ostrzegł Radę Bezpieczeństwa ONZ o kosztach wygaszenia Rezolucji nr 2231, która zakazuje Iranowi importu i eksportu różnych systemów uzbrojenia, w tym czołgów, systemów artyleryjskich, okrętów wojennych, okrętów podwodnych, samolotów, rakiet i innej broni. Rezolucja wygasa 18 października b.r. Danon podkreślił, że pomimo tej rezulucji Iran nieustannie „przekazuje nielegalną broń swoim pełnomocnikom w Libanie, Iraku, Syrii, Jemenie, a ostatnio nawet w Libii. Ta broń jest swobodnie transportowana po całym Bliskim Wschodzie i jest używana przez zbrojne milicje i grupy terrorystyczne, co stanowi strategiczne zagrożenie nie tylko dla Izraela, ale dla całego regionu. Dzięki temu nielegalnemu transferowi broni, irański pełnomocnik w Libanie i organizacja terrorystyczna Hezbollah, był w stanie zdobyć ponad 150 tys. rakiet, które są w stanie zaatakować całe państwo Izrael. Zdecydowana większość tych rakiet zostały przeniesione z Iranu, naruszając nie tylko Rezolucję Rady Bezpieczeństwa nr 2231, ale także Rezolucje nr 1701 i 1559. Iran jednak nie poprzestaje na tej destabilizującej działalności w Libanie i poprzez Siły Quds przyczynia się do rozwoju zdolności własnej produkcji broni przez Hezbollah. Iran w ten sposób przenosi zaawansowane technologie do Hezbollahu, zapewnia wiedzę fachową i know-how w celu rozwoju i zmodernizowania rakiet, by posiadały większy zasięg, celność i śmiertelność. Projekt ten, realizowany na libańskiej ziemi, wykorzystuje miejscową ludność cywilną jako ludzką tarczę do ukrycia tej nielegalnej działalności, co nie tylko narusza wiele Rezolucji Rady Bezpieczeństwa, ale także naruszające międzynarodowe prawo. Te niezliczone naruszenia zostały dobrze udokumentowane w wielu źródłach, poczynając od listów w sprawie skarg złożonych przez zainteresowanych członków ONZ; szczegółowe relacje w mediach publicznych i społecznościowych; w krajowych i międzynarodowych raportach wywiadowczych; a ostatnio w raporcie sekretarza generalnego ONZ na temat wdrażania Rezolucji Rady Bezpieczeństwa nr 2231. Wzywam społeczność międzynarodową, a zwłaszcza Radę Bezpieczeństwa, do podjęcia szybkich i zdecydowanych działań w odpowiedzi na naruszenia rezolucji przez irański reżim, aby przy użyciu wszelkich niezbędnych środków przedłużyć embargo na import i eksport broni do Iranu.”


premier Benjamin Netanjahu zwrócił się poprzez łącza internetowe do uczestników szczytu Chrześcijan Zjednoczonych dla Izraela (CUFI). Premier powiedział, że „zastosowanie izraelskiego prawa do obszarów Judei i Sumerii, które pozostaną częścią Izraela w jakimkolwiek przyszłym porozumieniu pokojowym, nie cofnie procesu pokojowego, ale wręcz przyczyni się do pokoju. Zachęcam Palestyńczyków, aby nie tracili kolejnej okazji, nie marnowali kolejnego stulecia, próbując zniszczyć Izrael. Powinniście usiąść z nami przy stole i w dobrej wierze negocjować. Powinniście być przygotowani do rozmów nad historycznym kompromisem, który może przynieść pokój Izraelczykom i Palestyńczykom. Izrael jest przygotowany na takie negocjacje. Jestem przygotowany na takie negocjacje. Wierzę, że wiele państw arabskich w regionie ma nadzieję, że Izrael i Palestyńczycy przystąpią do takich negocjacji. Przez ostatnią dekadę ciężko pracowałem, aby pogłębić więzi Izraela z arabskimi sąsiadami, z których wielu nie ma formalnych porozumień pokojowych z Izraelem. Gdy Izrael pójdzie naprzód, będę nadal pracował nad wzmocnieniem tych więzi. Jestem pewien, że razem możemy zbudować przyszłość pojednania i pokoju. Plan Trumpa nie wyrzuca ani jednego Żyda lub Araba ze swego domu. Ten plan stawia czoła wielkiemu kłamstwu – kłamstwu, że naród żydowski jest obcym kolonistą w naszej ojczystej ziemi. Wyjaśnia, że ​​naród żydowski ma uzasadnione, prawne, historyczne i moralne roszczenia do Judei w Samarii. I popiera suwerenność Izraela nad tamtejszymi społecznościami żydowskimi. Te miejsca, jak wiele innych w Judei i Samarii, są integralną częścią historycznej żydowskiej ojczyzny. W końcu nazywamy się Żydami, ponieważ jesteśmy ludem Judei. Ale te obszary są również integralną częścią chrześcijańskiej tożsamości. Są częścią waszego dziedzictwa. Są częścią naszej wspólnej cywilizacji. A pod władzą Izraela nasze wspólne dziedzictwo będzie na zawsze chronione. W regionie, w którym chrześcijanie uciekają i żyją w strachu, Chrześcijanie w Izraelu rozwijają się i żyją w wolności.”


 

29 czerwca 2020 r.


wicepremier Benny Gantz spotkał się rano ze specjalnym wysłannikiem Białego Domu Avimem Berkowitzem i ambasadorem Stanów Zjednoczonych w Izraelu Davidem Friedmanem. Rozmowa dotyczyła planu pokojowego prezydenta Trumpa. Gantz wyjaśnił, że 1 lipca nie jest ustaloną datą zastosowania suwerenności nad częścią terytorium Judei i Samarii, a plan pokojowy Trumpa jest najbardziej poprawnym i najlepszym planem dla osiągnięcia postępu w procesie pokojowym na Bliskim Wschodzie, i dlatego powinien być promowany wraz ze strategicznymi partnerami w regionie i Autonomią Palestyńską.


sekretarz generalny OWP Saeb Erekat w przemówieniu telewizyjnym powiedział, że Palestyńczycy sprzeciwiają się planowi Izraela, by zastosować suwerenność w jakiejkolwiek części Zachodniego Brzegu. „Idea aneksji nie tylko narusza prawo międzynarodowe, ale niszczy wszystkie zasady rządzące stosunkami międzynarodowymi podczas konfliktów. Każda aneksja jest uważana za pogwałcenie prawa międzynarodowego i zbrodnię wojenną. Izrael i Stany Zjednoczone zastosowały jednak szereg taktyk dotyczących planu aneksji. Pierwsza taktyka miała miejsce, gdy powiedziano nam, że w administracji USA pojawiły się różnice w stosunku do planu, i niektórzy go popierają, a inni są przeciwni. Drugą taktyką było powiedzenie, że w Białym Domu odbędzie się spotkanie w celu omówienia planu. Trzecia taktyka polegała na tym, że ogłosili, że wysłannik Avi Bekovitz pojedzie do Izraela, aby omówić ten plan. Czwarta taktyka miała miejsce, gdy zaczęli rozmawiać o różnicach między ministrem obrony Benny Gantzem a premierem Benjaminem Netanjahu w sprawie aneksji. Piąta taktyka polega na tym, że zaczęli mówić o tym, czy aneksja byłaby pełna, częściowa, symboliczna czy nawet opóźniona. Wszystkie te taktyki mają na celu zalegalizować aneksję. Nie ma jednak różnicy między aneksją jednego cala palestyńskiej ziemi lub całego Zachodniego Brzegu, Strefy Gazy i Wschodniej Jerozolimy. Plan prezydenta Donalda Trumpa na rzecz pokoju na Bliskim Wschodzie jest planem aneksji i apartheidu. Taktyki, które obecnie mają miejsce, mają na celu wdrożenie planu Trumpa. Dlaczego mówimy, że nie ma różnicy między aneksją jednego cala lub całego Zachodniego Brzegu? Ponieważ jeśli Netanjahu zdecyduje się na aneksję Ma’aleha Adumima, Ariel lub Gusz Etzion, oznaczałoby to, że obszary te nie będą podlegać nagocjacjom. Zgodnie z planem Trumpa, jeśli nie ma granic, to nie ma Palestyny. Zasada aneksji oznacza pogrzebanie międzynarodowych umów i podpisanych traktatów. Nie ma różnicy między aneksją 33% lub 10% Zachodniego Brzegu. Prezydent Mahmoud Abbas powiedział, że jeśli Izrael narzuci aneksję i zaprzeczy umowom, Palestyńczycy nie będą jedyną stroną zobowiązaną do przestrzegania tych umów. Abbas powiedział, że jeśli tak się stanie, Palestyńczycy zostaną zwolnieni ze swoich zobowiązań w zakresie wszystkich umów, w tym porozumień dotyczących bezpieczeństwa. Jeśli Izrael wprowadzi aneksję, jednego centymetra lub 100% ziemi, oznaczałoby to zniszczenie Autonomii Palestyńskiej. W związku z tym Netanjahu będzie odpowiedzialny za wywóz śmieci w Jerycho, Jerozolimie, Rafah, Khan Yunis, Hebronie i Nablusie. Będzie musiał w pełni przejąć odpowiedzialność jako państwo okupacyjne zgodnie z czwartą konwencją genewską.”

Palestyński minister informacji Nabil Abu Rudaineh powiedział: „Palestyńczycy odrzucają amerykańsko-izraelski plan aneksji, bez względu na to, czy jest on całkowity, czy częściowy. Każdy dialog powinien opierać się na dwupaństwowym rozwiązaniu kończącym okupację i ustanowieniu niezależnego państwa palestyńskiego w granicach z 1967 r. i Wschodnią Jerozolimą jako stolicą, w oparciu o międzynarodowe rezolucje dotyczące legitymacji i Arabską Inicjatywą Pokojową. Jeśli Izrael będzie kontynuował swój plan rozszerzenia suwerenności na części Zachodniego Brzegu, będzie musiał przyjąć pełną odpowiedzialność za Zachodni Brzeg jako państwo okupacyjne.”


ambasada Izraela na Ukrainie dostarczyła 25 tys. butelek wody ofiarom powodzi w Czerniowcach w regionie Iwano-Frankowska na zachodniej Ukrainie. W tym tygodniu zostaną jeszcze dostarczone namioty i setki śpiworów.


izraelskie firmy Israel Aerospace Industries i Iron Drone zawarły umowę o współpracy w celu zintegrowania zdolności systemu Drone Guard, służącego do przechwytywania dronów. Wszystkie elementy systemu Drone Guard są wytwarzane przez firmę ELTA Israel Aerospace Industries, która sprzedała już ponad 100 jednostek zakłócających działanie złośliwych dronów. System składa się z zaawansowanego radaru, który wykrywa wtargnięcie nieuprawnionego dronu w chronioną przestrzeń powietrzną. Radar przekazuje dane do systemu czujników i komputerów, które uruchamiają dron przechwytujący i prowadzą działania aż do fizycznego trafienia i neutralizacji wrogiego drona. Cały proces jest zautomatyzowany i nie wymaga interwencji człowieka. Jednocześnie może operować kilkanaście dronów przechwytujących, w dzień i w nocy.


wiceprezes rządowej firmy Metropolitan Mass Transit Ltd. Gilad Zwebner poinformował, że bliski ukończenia jest projekt budowy podziemnego metra łączącego 24 miasta w Izraelu. Projekt powinien zostać zatwierdzony w 2022 r. System metra będzie się składał z trzech linii ze 109 stacjami.

Linia M1 o długości 76 km będzie przebiegać przez 59 stacji z północy na południe, przechodząc przez obszar metropolitalny Tel Awiwu i rozgałęziając się w dwie linie prowadzące do Lod i Rehovot na południu oraz dwie linie prowadzące do Kfar Saba i Ra’anana na północy. Linia M2 o długości 23 km będzie przebiegać przez 23 stacje ze wschodu na zachód, zaczynając w Holon, a kończąc na Petah Tikva. Linia M3 o długości 40 km będzie przebiegać przez 24 stacje i utworzy rodzaj półkola, zaczynając w Hertzliya i kończąc w Bat Yam, z odgałęzieniem na lotnisko Ben-Gurion.

Budowa ma kosztować 150 mld szekli, jednak oczekuje się, że z metra będzie korzystać około 2 miliony ludzi dając zyski w wysokości 550 mld szekli. „System oparty na metrze może doprowadzić do zmniejszenia ruchu kołowego do 40% obecnej wielkości. Zgodnie ze wszystkimi rozważanymi scenariuszami, bez metra nastąpiłoby całkowite załamanie systemu transportu publicznego obszaru metropolitalnego Gusz Dan.”


rząd podjął decyzję o wprowadzeniu ograniczeń wymaganych przez wzrost zachorowalności. Ograniczono liczebność imprez kulturalnych do 250 uczestników, uroczystości obrzezania i pogrzebów do 50 uczestników, wesela do 250 uczestników (sale wewnętrzne ograniczone do 100 osób), modlitwy do 50 osób. Szkolnictwo wyższe przejdzie na egzaminy internetowe (z wyjątkiem uzgodnionych przypadków). Pracownicy sektora publicznego mają w 30% przejść na pracę zdalną w domu.


rząd ogłosił dodatkowy pakiet pomocowy dla osób samozatrudnionych w wysokości 2 mld szekli, aby pomóc im wyjść z kryzysu koronawirusa. Urząd zatrudnienia poinformował, że od czasu złagodzenia ograniczeń w gospodarce 369 542 osób powróciło do pracy, a w tym samym okresie 130 111 osób złożyło wnioski o zasiłek dla bezrobotnych. Nadal 673 567 Izraelczyków otrzymuje zasiłek dla bezrobotnych.


ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 24 187. W stanie ciężkim jest 43 osób (24 pod respiratorami). Zmarło 318 osób. Obecnie aktywnych jest 6 768 przypadków. W ciągu ostatniej doby wykryto 432 nowych infekcji.

Ministerstwo zdrowia rozpoczęło kampanię testów serologicznych, które mają pokazać ilość osób z przeciwciałami koronawirusa. S ramach operacji zostanie przeprowadzonych 70 tys. testów w całym kraju. Pierwszego dnia przetestowano około 1 700 osób. Testy serologiczne identyfikują przeciwciała immunoglobuliny M (IgM) i immunoglobuliny G (IgG). Nie mają na celu diagnozowania pacjentów z wirusem, ale raczej ustalenie, czy rozwinęli na niego odporność. Jednak nadal nie jest jasne, czy odporność na nowego wirusa jest krótkotrwała czy długotrwała. Oczekuje się, że testy będą miały około 95% dokładności.


Efraim

Kategorie: Polityka, REUNION 69

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.