Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 10 .7 – 12.7


10 lipca 2020 r


. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 36 266. W stanie ciężkim jest 130 osób (42 pod respiratorami). Zmarło 351 osób. Obecnie aktywnych jest 16 739 przypadków. W ciągu ostatniej doby wykryto 840 nowych infekcji.


z powodu wzrostu liczby zakażeń koronawirusem nastąpiło ponowne zamknięcie Bazyliki Grobu Pańskiego w Jerozolimie. Kustosz kościoła, Adeeb Joudeha al-Husseini poinformował, że nie ustalono daty ponownego otwarcia bazyliki.


Koronawirus na świecie. Niektóre kraje właśnie zaczynają walkę z drugą faląIzrael, Australia, Chorwacja, Bułgaria i Serbia – to kraje, które już niebawem będą mogły mówić o drugiej fali koronawirusa. W ostatnim czasie w tych miejscach dzienna liczba nowych infekcji wyraźnie urosła.


Pod koniec ubiegłego tygodnia ponad 30 tys. Izraelczyków otrzymało z Ministerstwa Zdrowia nakaz zamknięcia się w kwarantannie. Nie byłoby w tym może nic niezwykłego – przez Izrael przechodzi właśnie druga fala koronawirusa – gdyby nie fakt, że obywatele ci zostali wytypowani przez Szin Bet, izraelską Służbę Bezpieczeństwa Ogólnego, uchodzącą za jedną z najnowocześniejszych służb na świecie. Na początku lipca Kneset przyjął prawo nakazujące Szin Bet walkę z koronawirusem. Posługując się całą wywiadowczą aparaturą, na co dzień używaną do kontroli handlu materiałami wybuchowymi i namierzania terrorystów, Szin Bet sprawdził nowych zakażonych koronawirusem i wytypował ponad 30 tys. osób, które mogły mieć z nimi kontakt w ciągu wcześniejszych 14 dni.


Prawie dwie trzecie osób, które zakaziły się koronawirusem, to pacjenci, którzy “złapali go” we własnym domu. Ponad 10 proc. zakażonych to osoby, dla których źródłem zakażenia była szkoła, jesziwa lub uniwersytet – wynika z izraelskich danych.


11 lipca 2020 r.


palestyńskie źródła poinformowały, że ze Strefy Gazy zbiegł do Izraela wysoki dowódca militarnego skrzydła Hamasu, Brygad Izzadin al-Qassam. Był on dowódcą jednostki komandosów morskich Hamasu i rzekomo od 2009 r. pracował dla Izraela. Gdy padły na niego podejrzenia, uciekł ze strefy na pokładzie izraelskiej łodzi motorowej. Zabrał z sobą laptop z poufnymi danymi Hamasu. Hamas przejął urządzenia podsłuchowe oraz dużą sumę pieniędzy. W całej Strefie Gazy panuje prawdziwa histeria na punkcie izraelskich szpiegów.


ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 37 464. W stanie ciężkim jest 134 osób (49 pod respiratorami). Zmarło 354 osób. Obecnie aktywnych jest 18 296 przypadków. W ciągu ostatniej doby wykryto 1 360 nowych infekcji.


Pożar, który zniszczył cenny sprzęt służący do wzbogacania uranu. Potężna eksplozja w fabryce, produkującej rakiety balistyczne. Irańczycy mieli w ostatnich tygodniach pecha, który zaskakująco precyzyjnie trafił ich najważniejsze programy zbrojeniowe. Amerykańskie media piszą, że mógł w tym pomóc izraelski wywiad. Choć dowodów nie ma. To jednak nie pierwsze takie incydenty.


Tysiące Izraelczyków demonstrowały w sobotę w centrum Tel Awiwu. Protestujący wyrażali niezadowolenie z rzekomego braku działania premiera Benjamina Netanjahu w sprawie problemów gospodarczych wywołanych przez pandemię koronawirusa


12 lipca 2020 r.


ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 38 670. W stanie ciężkim jest 151 osób (47 pod respiratorami). Zmarło 362 osób. Obecnie aktywnych jest 19 300 przypadków. W ciągu ostatniej doby wykryto 1 151 nowych infekcji. Dzisiaj przetestowało 10 914 osób, z których 5,9% uzyskało wynik pozytywny.

W ciągu najbliższych dni zostaną otwarte trzy nowe hotele izolacyjne dla osób będących w kwarantannie. Na dzień dzisiejszy w takich hotelach przebywa 3 700 osób.


premier Benjamin Netanjahu i minister finansów Israel Katz przedstawili nowy plan pomocy finansowej gospodarce Izraela. Plan oferuje 80 mld szekli na zasiłki dla bezrobotnych na rok czasu oraz pakiety pomocy dla przedsiębiorstw, które poniosły straty z powodu blokady gospodarki. Szczegóły planu mają być przedstawione w poniedziałek. Plan zachęca do konsumpcji towarów wyprodukowanych w Izraelu.

Nowy raport Centralnego Biura Statystycznego pokazuje, że blisko 50% Izraelczyków obawia się, że po kryzysie nie będą w stanie pokryć swoich wydatków.


wiceprzewodniczący Światowej Organizacji Syjonistycznej Jaakov Hagoel poinformował o zainicjowaniu programu sprowadzenia dużej liczby francuskich Żydów do Izraela. “Sytuacja we Francji pogarsza się z każdym dniem. Poza pogarszającą się sytuacją gospodarczą i rosnącym antysemityzmem, Francja poddaje się tskże skrajnemu islamskiemu dżihadowi. Dlatego konieczne stało się opracowanie nowego planu, tym bardziej, że Izrael nie wykorzystał wcześniejszych fali zainteresowania aliją wśród francuskich Żydów i po 2015 r. nastąpił spadek imigracji z Francji do Izraela. Obecny plan przewiduje aliję 50 tys. francuskich Żydów w krótkim czasie, oraz kolejne pół miliona Żydów z całego świata w ciągu najbliższych kilku lat. Przede wszystkim musimy mieć listę firm, które zechcą zatrudnić imigrantów w zamian za ulgi podatkowe lub dotacje rządowe, co umożliwi nowo przybyłym dostosowanie się do nowego życia tak szybko, jak to możliwe. Wszystkie ministerstwa muszą zmobilizować się w tej sprawie i sprowadzić Żydów z Francji do Izraela. Jest to dzisiejszy Syjonizm.”


władze Autonomii Palestyńskiej nałożyły godzinę policyjną na najbliższe 14 dni w celu ograniczenia transmisji koronawirusa. We wszystkich gubernatorstwach zabronione będą podróże w godzinach od 20:00 do 6:00. Co więcej, od czwartku wieczorem całkowita blokada obejmie miasta Ramallah, Hebron, Nablus i Betlejem, a podróżowanie między guberniami będzie zabronione na dwa tygodnie. Zakazane będą wesela, pogrzeby i przyjęcia. Otwarte będą tylko apteki i piekarnie. Obecnie w Autonomii Palestyńskiej jest zgłoszonych 6 150 potwierdzonych przypadków koronawirusa, a liczba zgonów wzrosła do 33.


setki ultraortodoksyjnych Żydów demonstrowało wieczorem w Jerozolimie przeciwko nałożeniu blokady na ich dzielnice po gwałtownym wzroście liczby przypadków koronawirusa. Protestujący starli się z policją. Podjęto próby przełamania barier policyjnych wystawionych wokół ich społeczności, a policjantów wyzywano od nazistów i antysemitów. Niektórzy z demonstrantów wezwali premiera Benjamina Netanjahu do dymisji. Ortodoksi twierdzą, że od dłuższego czasu są źle traktowani. Policja zatrzymała 2 demonstrantów.


Efraim

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.