Ciekawe artykuly

Okupacja Palestyny?

 Alex Wieseltier

 


Czy Palestyna jest Naprawdę pod Okupacją?
Michael Davidson, Izrael, Quora, 9 Czerwiec 2020

Zgodnie z prawem międzynarodowym terytorium może być “okupowane” tylko wtedy, gdy zostanie zabrane siłą prawowitemu władcy.
Zachodni Brzeg, który nie nazywano “Palestyną”, ale “Judeą i Samarią” lub “Zachodnim Brzegiem” (w zależności od tego, z kim rozmawiałeś), a który Jordania nielegalnie okupowała od 1948 roku, i którego próba aneksji została zabroniona w 1950 roku przez ONZ, nie został on odebrany prawowitemu władcy, ale nielegalnemu okupantowi przez jedynego legalnego roszczyciela do ziemi, która w tym czasie należała do mandatu Palestyny. Po raz pierwszy, po 50 lat wcześniejszym upadku Imperium Osmańskiego, terytorium to znalazło się pod kontrolą suwerennego narodu z legalnymi do niego roszczeniami.
Roszczenia OWP pojawiły się jakieś 21 lat po przejęciu Zachodniego Brzegu i Strefy Gazy przez Izrael, w 1988 r.
Gdy Wyższy Komitet Arabski nie zadeklarował niepodległości “państwa arabskiego” określonego w UNGAR 181 z dniem zakończenia Mandatu dla Palestyny do północy 14 maja 1948 r., 15 maja, o godzinie 00:01, stało się ono według prawa międzynarodowego “terra nullus”.
Początkowa Palestyńska Karta Narodowa z 1964 roku zrzekała się wszelkich roszczeń do tych obszarów, przekazując je Jordanii (Zachodni Brzeg) i Egiptowi (Strefa Gazy) w art. 24:
“Artykuł 24: Organizacja nie sprawuje żadnej suwerenności terytorialnej nad Zachodnim Brzegiem w Jordańskim Królestwie Haszymidzkim, w Strefie Gazy lub w regionie Himmah [Golan]. Jej działania będą prowadzone na ogólnonarodowym poziomie w dziedzinie wyzwolenia, organizacji, polityki i finansów”.
Logicznym wnioskiem z lektury tego dokumentu jest to, że OWP była całkowicie niezainteresowana jakimkolwiek obszarem Mandatu zajmowanym, prawnie lub nielegalnie, przez kraje arabskie. Ten artykuł został usunięty w zmienionej Karcie z 1968 roku, po wojnie 6-dniowej na polecenie mentora i zaopatrzeniowca OWP, radzieckie KGB.
Co ciekawe, rząd Izraela stwierdził, że mieszkańcy Zachodniego Brzegu i Strefy Gazy żyją w fatalnych warunkach, ponieważ mniej niż 10% domów jest podłączonych do jakiejkolwiek infrastruktury elektrycznej lub wodnej. Poprzez połączenie ponad 90% domów, przedsiębiorstw i nieruchomości komunalnych z infrastrukturą Izraela, rząd Izraela znacznie przewyższył wszelkie wymogi prawne przypisywane władzy okupacyjnej. W prawie międzynarodowym nie istnieje żadne zobowiązane do poprawy warunków życia na okupowanych terytoriach.
Jedyną istniejąca obecnie okupacją jest Hamas okupujący i uciskający tak zwanych Palestyńczyków w Strefie Gazy oraz OWP okupująca i uciskająca tak zwanych Palestyńczyków w Obszarach A i B na Zachodnim Brzegu.
Wielu pro palestyńskich aktywistów robi wszystko, by zignorować te niewygodne fakty, posuwając się nawet do uniemożliwiania dodawania komentarzy, oraz unikając otwartej, szczerej debaty.

Polskie tłumaczenie Alex Wieseltier


Wszystkie wpisy Alexa TUTAJ


https://alexwieseltier2206.webnode.dk/l/okupacja-palestyny/

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.