Uncategorized

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 17.7- 20.7

 

 


17 lipca 2020 r.


Jak poinformował we wtorek portal Army Recognition, izraelskie siły obronne (IDF) są w trakcie tworzenia nowej jednostki specjalnej, będzie nosić nazwę „Siódme Skrzydło” i podlegać pod dowództwo izraelskich sił powietrznych (IAF). Jednostka została zainaugurowana w bazie Palmachim.


 

Władze Izraela przywróciły od piątku część obostrzeń mających powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa. Na weekend zostaną zamknięte m.in. sklepy i lokale rozrywkowe. To efekt rosnącej liczby zakażeń w Izraelu.


Władze Izraela przywróciły od piątku część obostrzeń mających powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa. Na weekend zostaną zamknięte m.in. sklepy i lokale rozrywkowe. To efekt rosnącej liczby zakażeń w Izraelu.


Władze Izraela przywróciły od piątku część obostrzeń mających powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa. Na weekend zostaną zamknięte m.in. sklepy i lokale rozrywkowe. To efekt rosnącej liczby zakażeń w Izraelu.


Koalicyjny partner Likudu premiera Izraela Benjamina Netanjahu chce odłożenia planowanej aneksji części Zachodniego Brzegu Jordanu. Zamiast tego partia Niebiesko-Białych woli, by skupiono się na walce z pandemią koronawirusa oraz poprawie warunków życia na okupowanym terytorium.


18 lipca 2020 r.


Parlamentarzyści domagają się uznania Hezbollahu za organizację terrorystyczną i zakazanie jej działalności na terenie Unii Europejskiej. To bezprecedensowa inicjatywa transatlantycka, w którą zaangażowało się ponad 230 parlamentarzystów z Europy, Ameryki Północnej i Izraela.


W ostatnich tygodniach Iran doświadczył serii bombardowań i ataków sabotażowych ze strony Izraela, które były nakierowane na obiekty wojskowe i miejsca związane z wykorzystywaniem energii jądrowej. Jest to część szerszej anty-irańskiej kampanii Izraela, mającej na celu atakowanie Iranu, a nawet sprowokowanie do otwartej konfrontacji, przed listopadowymi wyborami w USA, które może przegrać Donald Trump – podaje „Business Insider”.


ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 49 204. W stanie ciężkim jest 217 osób (56 pod respiratorami). Zmarło 400 osób. Obecnie aktywnych jest 27 502 przypadków. W ciągu ostatniej doby wykryto 1 595 nowych infekcji.


Tysiące ludzi zebrało się w sobotę wieczorem w Jerozolimie i w Tel Awiwie, aby zaprotestować przeciwko korupcji i wyrazić swoje niezadowolenie ze sposobu, w jaki izraelski rząd radzi sobie z epidemią koronawirusa i jej konsekwencjami


19 lipca 2020 r.


Przed podjęciem decyzji Międzynarodowego Trybunału Karnego w sprawie zbadania domniemanych zbrodni wojennych na terytoriach okupowanych, Izrael sporządził listę obejmującą 200-300 potencjalnie podejrzanych urzędników, m.in. premiera Benjamian Netanjahu i przewodniczący Knseteu Benny’ego Gantza – wynika z informacji portalu Haaretz.


Proces premiera Izraela Benjamina Netanjahu, oskarżonego o korupcję, defraudację i nadużycie zaufania, został w niedzielę wznowiony po dwumiesięcznej przerwie przed sądem w Jerozolimie. Netanjahu nie pojawił się na rozprawie, która miała głównie proceduralny charakter.


Izrael zamierza mocniej postawić na nowe metody oraz najnowsze technologie dla badań, utrzymania i dokumentacji zwojów z Qumran.

“Znalezione w 1947 roku w grotach nad Morzem Martwym fragmenty tekstów biblijnych i pozabiblijnych stanowią najważniejsze odkrycie archeologiczne w Izraelu w XX wieku” – powiedział nowy kierownik wydziału zajmującego się zwojami w izraelskim ministerstwie ds. antyku, Joe Uziel w wywiadzie dla izraelskiego dziennika “Jerusalem Post”.


Austriak Willibald Ruttensteiner, dotychczasowy dyrektor sportowy izraelskiej federacji, zastąpi swojego rodaka Andreasa Herzoga w roli trenera piłkarskiej reprezentacji tego kraju.


Po rozmowach z izraelskim ministerstwem skarbu, które zakończyły się w niedzielę bez porozumienia, izraelskie pielęgniarki rozpoczną w poniedziałek strajk z powodu niedoborów kadrowych – poinformował Times of Israel. To kolejna grupa społeczna, która wyszła na ulice w tym kraju.


wieczorem bezzałogowy dron nadlatując od strony Libanu naruszył przestrzeń powietrzną Izraela. Siły Obronne Izraela monitorowały sytuację i przejęły kontrolę nad dronem, który wylądował na terytorium Izraela. Liban poinformował, że dron filmował uroczystość zorganizowaną przez Hezbollah przy granicy z Izraelem. Dron filmował występ libańskiego piosenkarza z okazji rocznicy drugiej wojny libańskiej.


premier Benjamin Netanjahu ostro skrytykował wczorajszą lewicową demonstrację, podczas której machaną flagą OWP. “Flaga Autonomii Palestyńskiej na lewicowej demonstracji zorganizowanej przez Ehuda Baraka – co za wstyd i hańba.”


wieczorem kilkuset izraelskich Arabów zorganizowało marsz protestacyjny w Jaffie. Demonstranci protestowali przeciwko planom gminy Tel Awiw-Jaffa, aby zabudować teren dawnego muzułmańskiego cmentarza. Podczas marszu doszło do zamieszek, w trakcie których obrzucono policjantów kamieniami. Policja rozproszyła tłum za pomocą gazu łzawiącego i granatów ogłuszających. Aresztowano 4 osoby.


grupa 130 izraelskich lekarzy podpisała się pod otwartym listem potępiającym sposób radzenia sobie przez ministerstwo zdrowia i rząd z kryzysem koronawirusa, oskarżając je o spowodowanie ogromnego spowolnienia gospodarczego, a jednocześnie brak powodzenia w znaczącym ograniczeniu rozprzestrzeniania się epidemii. Wezwano do podjęcia środków ochrony grup wysokiego ryzyka, jednocześnie pozwalając większości kraju prowadzenia normalnego życia bez poważnych ograniczeń. Ponadto lekarze powiedzieli, że masowe restrykcje nałożone przez rząd “doprowadziły do ​​ruiny gospodarczej i ludzkiego cierpienia milionów Izraelczyków. Duże ilości zasobów przeznacza się na zamykanie i śledzenie epidemiologiczne młodych, zdrowych ludzi, którzy nie mają realnego ryzyka śmierci, co prowadzi tylko do ich ruiny ekonomicznej.”


na posiedzeniu parlamentarnej komisji koronawirusa przedstawiono raport ministarstwa zdrowia na temat Ministerstwo Zdrowia przedstawiło informacje o tym, kto i gdzie złapał infekcje koronawirusa. Większość (1474, czyli 67%) Izraelczyków złapała go w domu. Na drugim miejscu: szkoły (210, czyli 9,5%), trzecie miejsce: różne spotkania (123, czyli 5,6%). Innymi miejscami były instytucje religijne, takie jak synagogi, jesziwy lub mykwy (106, czyli 4,8%); restauracje lub kawiarnie (89, czyli 4%), praca (48, czyli 2,2%), domy seniorów (28, czyli 1,3%), sklepy lub centra handlowe (26, czyli 1,2%), placówki medyczna (25, czyli 1,1 %), boiska sportowe (24, czyli 1,1%). Jeśli chodzi o wiek Izraelczyków, największy odsetek to osoby w wieku od 20 do 29 lat (10 755), następnie osoby w wieku od 10 do 19 lat (9 152) i osoby w wieku od 30 do 39 lat (7 020) i 40-49 (6 129). Zmienił się także odsetek młodszych pacjentów w ciężkim stanie. W marcu 21% poważnych przypadków było w wieku poniżej 60 lat. W kwietniu wskaźnik ten wynosił 22,4%, w maju 8,4%, w czerwcu 26,7% i w lipcu 31,7%.


ministerstwo sprawiedliwości poinformowało, że w czerwcu odnotowano 75% wzrost liczby wniosków o upadłość. W ubiegłym miesiącu złożono 2038 takich wniosków w porównaniu z 1165 wnioskami w czerwcu 2019 r. Z danych wynika, że ​​większość wniosków złożyli przedsiębiorcy z branży gastronomicznej i turystycznej


20 lipca 2020 r.


rząd przedłużył zakaz wjazdu cudzoziemców do Izraela do września 2020 roku. Zakaz został wprowadzony na początku pandemii, aby uniemożliwić nosicielom koronawirusa wjazd do Izraela.


minister spraw diaspory Omar Jankelevich ujawnił, że obecnie na świecie żyje 14 410 700 Żydów. Około 6 740 000 (45%) z nich żyje w Izraelu, 6 088 000 w Ameryce Północnej, 1 072 400 w Europie, 324 000 w Ameryce Południowej, 300 000 w Azji, 120 000 w Australii i Nowej Zelandii oraz 74 000 w Afryce. Dyrektor generalny ministerstwa spraw Diaspory Dvir Kahana ostrzegł, że 80% Żydów w diasporze nie czuje się związanych z judaizmem i ich żydowskością. “My płyniemy pod prąd, podczas gdy większość Żydów z diaspory żyje wygodnie.”


związek zawodowy pielęgniarek rozpoczął rano ogólnokrajowy strajk, ograniczając liczbę operacji w szpitalach w całym kraju. Rozmowy związku prowadzone z ministerstwem finansów załamały się z dnia na dzień, po maratonie negocjacji o warunkach płacowych. Pielęgniarki argumentują, że epidemia spowodowała zwiększone obciążenie pracą, a ich wynagrodzenia już wcześniej były niewystarczające. Strajk jest bezterminowy i obejmie swoim zasięgiem wszystkie placówki opieki zdrowotnej w całym kraju, w tym szpitale i kliniki. Jedynie oddziały koronawirusowe i punkty robienia testów będą funkcjonować normalnie. Szefowa związku Ilana Cohen powiedziała: “Dość wymówek i przeciągających się rozmów – jeszcze dzisiaj muszą przedstawić natychmiastowe rozwiązanie i przestać dopuszczać sytuację, w której pielęgniarki muszą porzucić pacjentów. Nie możemy pozwolić, aby system opieki zdrowotnej upadł. Ministerstwo finansów miało cały rok na zakończenie kryzysu z pielęgniarkami. Gdyby ludzkie życie umieścili na szczycie listy swoich priorytetów, działali by odpowiedzialnie i wprowadzili setki zmian potrzebnych pielęgniarkom w szpitalach i placówkach opieki społecznej. Bylibyśmy wtedy bardziej przygotowani do radzenia sobie z pandemią.”


W poniedziałek irańskie media państwowe poinformowały o wykonaniu egzekucji na Mahmudzie Musawim-Madżdzie, który został skazany na karę śmierci za działalność szpiegowską na rzecz CIA i Mosadu. Miał przekazywać informacje dotyczące Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej.

Syryjska obrona powietrzna przechwyciła w poniedziałek nad Damaszkiem atak ze strony Izraela – poinformowały państwowe media.

Syryjska państwowa telewizja poinformowała, że izraelskie pociski przeleciały nad Wzgórzami Golan. Na nagraniach widać było wybuchające w powietrzu rakiety.


 

Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

  1. Jeśli już nowa geografia, to Jordania jest Wschodnim Brzegiem Jordanu.
    Proszę tak stosować, na rzecz przejrzystości i symetrii.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.