Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 23.7


23 lipca 2020 r.


prezydent Reuven Rivlin skrytykował rząd koalicyjny za wypowiedzi dopuszczające możliwość przeprowadzenia kolejnych wyborów w środku kryzysu związanego z koronawirusem. „Z wielkim niepokojem śledzę wydarzenia w Knesecie, które wielokrotnie wstrząsają i tak już kruchym partnerstwem między frakcjami koalicyjnymi. Obudźcie się! Przestańcie mówić o przedterminowych wyborach. Państwo Izrael nie jest szmacianą lalką, którą możecie ciągać za sobą podczas waszych nieustannych politycznych walk. Wszyscy nasi obywatele potrzebują waszej koncentracji i pracy, aby rozwiązać bezprecedensowy kryzys, w jakim znalazł się Izrael – i cała ludzkość.”


szef Instytutu Studiów nad Bezpieczeństwem Narodowym gen. Amos Jadlin, odniósł się do możliwości, że Hezbollah może próbować zaatakować Izrael po śmierci jednego z jego agentów podczas bombardowań Syrii. „Jest całkiem prawdopodobne, że Hezbollah spróbuje zemścić się poprzez jakiś konkretny atak, lub po prostu jedynie w symboliczny sposób. Równowaga sił jest jasna dla wszystkich, ale Hezbollah może podjąć próbę ryzykownego odwetu. Problem polega na tym, że gdy tylko padnie pierwszy strzał, dowódcy niekoniecznie będą kontrolować sytuację, gdyż w miejscu ataku będą działać dynamiczne taktyki konfrontacji zbrojnej. Losowe statystyki decydują o tym, czy cel zostanie trafiony, czy chybiony, oraz czy bitwa zostanie rozstrzygnięta na miejscu, czy też będzie się toczyć przez wiele tygodni. Hezbollah może z łatwością zdecydować się na przeprowadzenie ataku na większą skalę. Jestem pewien, że Siły Obronne Izraela są przygotowane na wypadek poważnej operacji Hezbollahu, której podjęcie byłoby strategicznym błędem z ich strony. Z pewnością Siły Obronne Izraela są przygotowane do odpowiedzi na wszelkie ataki, zarówno na siły Hezbollahu będące na linii granicznej, jak i na składy zaawansowanej broni ukryte w głębi Libanu.”


groźny pożar wybuchł przy żydowskim osiedlu Psagot w południowej części Samarii. Ewakuowano zagrożone domy w osiedlu.


sztab generalny Sił Obronnych Izraela przeprowadził rano ocenę sytuacji bezpieczeństwa kraju, po czym zdecydowano o wzmocnieniu siły operacyjnej Dowództwa Północnego. Wiadomo, że na granicy z Libanem zostanie rozmieszczony dodatkowy batalion piechoty, a także bateria artylerii i jednostki systemu obrony przeciwrakietowej Iron Dome. Polecono podnieść poziom czujności żołnierzy na północy kraju. Zamknięte zostanie cywilne lotnisko Kirjat Szmona. W stan gotowości postawiono także marynarkę wojenną. Nie podano żadnych więcej informacji.


Senat Stanów Zjednoczonych i Izba Reprezentantów włączyły znaczną część proizraelskich przepisów do ustawy o zezwoleniach na obronę narodową (NDAA) na 2021 r. W ten sposób Stany Zjednoczone zatwierdziły roczną pomoc w zakresie bezpieczeństwa dla Izraela w wysokości 3,3 mld dolarów do roku budżetowego 2028. Dodatkowo zatwierdzono 500 mln dolarów na 2021 r. na współpracę w zakresie obrony przeciwrakietowej USA-Izrael z wyraźnymi kwotami przeznaczonymi zarówno na badania i rozwój, jak i na zakup systemów obrony przeciwrakietowej Iron Dome, David’s Sling i Arrow. Utworzona zostanie amerykańsko-izraelska grupa robocza ds. technologii operacyjnych, w celu skupienia się na badaniach i rozwoju w zakresie kluczowych technologii pola walki. Do 2025 r. przedłużono autoryzację dla magazynów amerykańskiej rezerwy wojennej w Izraelu, przyznając dodatkowe 200 mln dolarów rocznie na ich uzupełnienie i modernizację. Zatwierdzono łącznie 18 mln dolarów na współpracę w dziedzinie energetyki, wody, rolnictwa i technologii paliw alternatywnych. Zatwierdzono 10 mln dolarów w ciągu najbliższych pięciu lat na finansowanie projektów współpracy między Stanami Zjednoczonymi, Izraelem i krajami rozwijającymi się. Zatwierdzono 12 mln dolarów w ciągu najbliższych trzech lat na inicjatywę wzmocnienia partnerstwa między firmami w Stanach Zjednoczonych i Izraelu, w celu opracowania innowacyjnych projektów medycznych, których głównym celem jest wykrywanie i leczenie COVID-19.


Dyrektor trzeciego największego szpitala w Izraelu, prof. Roni Gamzu, w nocy ze środy na czwartek został mianowany przez rząd koordynatorem ds. koronawirusa. Resort zdrowia potwierdził 2027 nowych infekcji; to kolejny najwyższy dobowy bilans od wybuchu pandemii w tym kraju.


ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 57 982. W stanie ciężkim jest 302 osób (83 pod respiratorami). Zmarło 442 osób. Obecnie aktywnych jest 33 496 przypadków. W ciągu ostatniej doby wykryto 1 897 nowych infekcji.

Rząd zapowiedział, że w ciągu kilku kolejnych dni nie zapadnie żadna decyzja o ponownym zamknięciu gospodarki. Premier stwierdził, że „wiele krajów, które po pierwszej fali otworzyły swoją przestrzeń publiczną, obecnie ze względu na rosnące wskaźniki zachorowalności zamyka różne przestrzenie. Wciąż staramy się, aby uniknąć ogólnej blokady kraju. Ale jeśli będzie taka potrzeba – zrobimy to, ponieważ kieruje nami potrzeba ratowania życia. Nie będziemy podejmować decyzji opartych na ruchach populistycznych. Słyszę krytykę ze strony tych, którzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności. Ja jestem na polu bitwy i jak wiecie, przez całą dobę toczymy wojnę z koronawirusem. W tej wojnie nie ma czasu na ciągłe krytykowanie. Musimy szybko działać. Benny Gantz i ja zgodziliśmy się zmniejszyć wielkość gabinetu koronawirusowego, aby w ten sposób przyspieszyć proces decyzyjny.”

Obecnie w użyciu jest 29 hoteli izolacyjnych, w tym 15 hoteli dla ultraortodoksów. Do hoteli kierowane są osoby zarażone koronawirusem, ale będące w dobrym stanie. 5 hoteli jest dla osób z negatywnym wynikiem testów, ale z jakiś powodów wymagających izolacji. Za zarządzanie tymi hotelami odpowiada ministerstwo obrony.


Wnuk komendanta niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz Rudolfa Hoessa, Reiner Hoess, potępia w mediach nazistowskie zbrodnie, ale naprawdę jest oszustem, używającym swojego nazwiska do wykorzystywania ludzi, w tym ocalałych z Holokaustu – ujawnia w piątek dziennik „Israel Hajom”.


premier Benjamin Netanjahu przemawiając na wieczornej konferencji prasowej, powiedział dziennikarzom, że nie ma zamiaru wciągać kraju w kolejną turę wyborów. „Nie dążę do wyborów. To byłoby śmieszne. Ale musimy uchwalić budżet, a moi koalicjanci nie wydają się być na to gotowi. Musimy uchwalić budżet – można to zrobić w jedną minutę. Jestem gotowy do pracy. Nie mówię, że budżet musi być powiązany z względami politycznymi. Jedynym powodem, dla którego możemy pójść do wyborów, będzie brak budżetu, a partia Niebiesko-Biały nie chce budżetu.” Minister edukacji Joav Galant powiedział: „Jestem przekonany, że premier nie jest zainteresowany kolejną turą wyborów, a kraj z pewnością tego nie potrzebuje. W tej chwili liczy się tylko przekroczenie budżetu państwa i myślę, że partia Niebiesko-Biały musi wyjaśnić, dlaczego nam nie pozwala uchwalić budżetu.” Przedstawiciel partii Niebiesko-Biały odpowiedział: „Premier powinien przestać prowadzić nas do wyborów, i powinien zrobić dwie rzeczy: zająć się kryzysem koronawirusa poprzez długoterminowy dwuletni budżet i przestrzegać zawartej umowy koalicyjnej, którą podpisał dwa miesiące temu. Obywatele Izraela już zrozumieli, że nie da się iść do bankomatu z politycznymi sztuczkami.”

W rządzie panuje chaos. Likud i Niebiesko-Biały wzajemnie się krytykują. Dodatkowo Niebiesko-Biały poparł kilka ustaw przedstawionych przez opozycję, a decyzja o głosowaniu za ustawą zakazującą terapii konwersyjnej gejów, oburzyła partie religijne Szas i Zjednoczony Judaizm Tory. Wydaje się, że wewnętrzne pęknięcie w koalicyjnym rządzie pogłębia się.


minister zdrowia Juli Edelstein poinformował wieczorem, że rząd „podpisał umowę z amerykańską firmą, która pracuje nad szczepionką”. Chodzi o amerykańską firmę biotechnologiczną Arcturus Therapeutics. Umowa jest warta kilkaset milionów dolarów. Jeśli amerykańskiej firmie z pomocą Izraela uda się opracować szczepionkę przeciwko koronawirusowi, to Izrael w ramach umowy otrzyma cztery miliony dawek szczepionki.


Efraim

Kategorie: Polityka

1 odpowiedź »

 1. Yadlina proroctwa jasno wskazuja na nastepna porazke Izraela z Hezbollahem :
  Jak zwykle Izrael bedzie sie koncentrowal na zniszczeniu skladow broni Hezbollahu . w Libanie,.
  Hezbollah bedzie atakowal caly Izrael, miasta I ludzi, milion Izraelczykow bedzie uciekalo do schronow podczas gdy rycerscy przywodcy IDF beda koncentrowc sie na Bron Boze nie trafieniu ”niewinnej ludnosci Libanu ” mimo ze rakiety beda wystrzeliwane ze srodka miast I wiosek libanskich.
  Liban dobrze wychodzi na daniu wolnej reki Hezbollahowi, z pokornymi I miekkimi Izraelczykami nie grozi to konsekwencjami, IDF boi sie miedzynarodowych potepien ktore I tak przyjda bardziej niz sie troszczy o Izraelczykow I Izrael.
  Tak na marginesie, energetyka Libanu, maszty wysokiego napiecia,stacje transformatorow,itp. sa finansowane pozyczkami francuski, za okolo 15 miliardow dolarow.
  Wiec o ile Izrael bedzies iedzial w ciemnosci bo Hezbollah bedzie niszczyl izraelskie elektrownie, IDF nie zaatakuje energetyki libanskiej bo Swieta Francja sie oburzy ze te pozyczki nigy nie beda zwrocone..

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.