Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 9.8- 10.8

.

.


9 sierpnia 2020 r.


przed południem palestyńscy terroryści ostrzelali izraelskich robotników pracujących przy budowie bariery bezpieczeństwa na granicy Strefy Gazy. Izraelscy żołnierze, aby ewakuować cywilnych pracowników, wystrzelili dymne pociski moździerzowe. Prace przy ogrodzeniu zostały wstrzymane, a wszystkie drogi w rejonie incydentu zostały zamknięte. W odpowiedzi izraelski czołg ostrzelał przygraniczny posterunek obserwacyjny w Deir al-Balah w Strefie Gazy. Islamski Dżihad zagroził, że zareaguje na „izraelski terror”.


agencja bezpieczeństwa wewnętrznego Szin Bet poinformowała, że 7 lipca b.r. na przejściu granicznym Erez zatrzymano 38-letniego mieszkańca Rafah w Strefie Gazy, Abdullaha Daghmah. Otrzymał on wcześniej zezwolenie na wjazd do Izraela, w celu udania się do szpitala Tel Hashomer, aby przekazać szpik kostny bratu, który jest tam hospitalizowany. Po zatrzymaniu został jeszcze na przejściu granicznym przesłuchany, a następnie go aresztowano. Abdullah przyznał się do związku z atakiem terrorystycznym z dnia 26 marca 2010 r., w którym na granicy Strefy Gazy zginęło dwóch izraelskich żołnierzy, sierżant Ilan Sviatkovsky i major Eliraz Peretz. Akt oskarżenia obejmuje namawianie do zabójstwa izraelskich żołnierzy, kierowanie i członkostwo w organizacji terrorystycznej. Daghmah zeznał, że atak został zaplanowany już we wrześniu 2008 r. przez Brygady Męczenników Al-Aksa, a odpowiedzialność za jego przeprowadzenie wziął na siebie Islamski Dżihad. Daghmah zrekrutował członków komórki Brygad Męczenników Al-Aksa, która przygotowała cały atak. Gdy nie otrzymali broni i materiałów wybuchowych potrzebnych do ataku, zwrócili się o wsparcie do Islamskiego Dżihadu.


popołudniem palestyńscy terroryści wypuścili ze Strefy Gazy balony z podwieszonymi bombami zapalającymi, które wywołały dwa pożary na przygranicznych terenach rolniczych na Negewie.


popołudniem rząd zebrał się na posiedzenie w sprawie koronawirusa. Rząd przyjął nowe ograniczenia. W przestrzeni publicznej należy zachować odległość 2 metrów między osobami. Spotkania w zamkniętych przestrzeniach są ograniczone do 10 osób, lub 20 osób na otwartej przestrzeni. Zebrania modlitewne w pomieszczeniach zamkniętych są ograniczone do 10 osób. Zabroniono otwierania barów, pubów, klubów i sal tanecznych. W samochodzie ograniczono liczbę podróżnych do trzech osób łącznie z kierowcą. Lokalne władze będą zobowiązane do wystawienia w otoczeniu placów zabaw oznakowania przypominającego o noszeniu masek, zachowaniu dystansu społecznego i powstrzymywaniu się od gromadzenia się. Podczas posiedzenia doszło do sporu w sprawie budżetu. Wicepremier Benny Gantz skrytykował Benjamina Netanjahu o wprowadzanie w błąd partii Niebiesko-Biały w sprawie przyjęcia dwuletniego budżetu. Gantz krzyknął: „Od pierwszego dnia nie zamierzałeś dotrzymać porozumienia w sprawie półrocznego budżetu!”, na co Netanjahu odpowiedział sarkastycznie: „Czy ktoś może zwiększyć głośność, bo nie możemy cię usłyszeć.”


druga eskadra izraelskich myśliwców wielozadaniowych F-35I Adir osiągnęła gotowość operacyjną. Jest to 116 Eskadra stacjonująca w bazie Nevatim na południu kraju. F-35 jest uważany za jeden z najbardziej zaawansowanych myśliwców na świecie, a dzięki izraelskim innowacjom technologicznym piloci mają niezrównany dostęp do informacji w powietrzu. Do listopada Izrael będzie posiadał 27 samolotów F-35I Adir z zamówionych łącznie 50 samolotów.


Szef Banku Izraela ostrzega, że ​​kolejne wybory uderzą w gospodarkę

Ponieważ impas budżetowy grozi wysłaniem kraju do 4. głosowania od kwietnia 2019 r., Amir Yaron twierdzi, że zmniejszenie niepewności politycznej zwiększy zaufanie rynku


W rzadkim wspólnym stanowisku 6 krajów Zatoki Perskiej poparło przedłużenie przez ONZ embarga na broń wobec Iranu

Pomimo wielu sporów między jej członkami Rada Współpracy Państw Zatoki twierdzi, że „niewłaściwe” jest zniesienie sankcji do czasu, gdy Teheran „porzuci swoją destabilizującą działalność w regionie”


ekspert ds. arabskich Joni Ben Menachem powiedział: „Przywódca Hezbollahu Hassan Nasrallah nie ma innego wyjścia, jak zaprzeczyć wszelkim powiązaniom z wybuchem w Bejrucie, jednak w międzyczasie w libańskich mediach społecznościowych rozpoczęła się kampania udowadniająca, że ​​jego twierdzenia są kłamliwe. Jest oczywiste, że Nasrallah stara się utrzymać swoją organizację jak najdalej od eksplozji w porcie , ale dla wszystkich jest jasne, że Hezbollah jest jedyną siłą sprawującą kontrolę nie tylko nad portem w Bejrucie, ale także nad wszystkimi przejściami granicznymi w Libanie. W Libanie nikt już nie kupuje kłamstw Nasrallaha. Nie bez powodu jego ludzie byli pierwszymi, którzy przybyli do portu w Bejrucie, aby ocenić szkody. Oni przybyli tam jeszcze przed personelem medycznym. Libańczycy nie będą jednak w stanie zbuntować się przeciwko Hezbollahowi. Liban jest na rozdrożu i musi zdecydować, dokąd zmierza. Demonstracje, które widzieliśmy w weekend, były ciężkie i po raz pierwszy demonstranci przejęli libańskie ministerstwo spraw zagranicznych. Jest to bezprecedensowe wydarzenie. Jednak w przeszłości, zarówno libański reżim, jak i Hezbollah, przetrwały wiele trudnych dla siebie chwil. Hassan Nasrallah w swoim przemówieniu całkowicie zignorował napięcie na granicy z Izraelem. Powinno to niepokoić Izrael, ponieważ komentatorzy w Libanie uważają, że on coś planuje, a ten, który wyraził taką opinię w weekend to redaktor libańskiej gazety Al-Akhbar, który jest rzecznikiem prasowym Hezbollahu. Powiedział on, że Nasrallah jest zdeterminowany, by pomścić zabójstwo wysokiego członka organizacji i odstraszyć w ten sposób Izrael. Należy zauważyć, że Siły Obronne Izraela przeprowadziły ocenę sytuacji i postanowiły utrzymać wysoki poziom czujności na północy, a to pokazuje, że nawet w Izraelu szacuje się, że Hezbollah nie będzie milczał.”


wieczorem premier Benjamin Netanjahu zawarł nieformalne porozumienie z wicepremierem Benny Gantzem, w sprawie wspólnego poparcia przez Likud i Niebiesko-Biały projektu ustawy wydłużającej termin uchwalenia budżetu państwa. Obecnie w przypadku nie uchwalenia budżetu do 24 sierpnia, Kneset zostanie automatycznie rozwiązany. Nowa ustawa opóźniłaby ten termin o trzy miesiące, zapewniając ciągłe funkcjonowanie rządu i zapobiegając nowym wyborom.


10 sierpnia 2020 r.


burmistrz Ejlatu Meir Icchak Halevi ogłosił zamiar przeprowadzenia testów koronawirusa w punktach zlokalizowanych przy wjazdach do miasta, w celu szybkiego wykrycia nosicieli wirusa przed ich wejściem do miasta, oraz identyfikacji osób naruszających kwarantannę i przyjeżdżających do tego południowego kurortu. Każdy, kto naruszy warunki kwarantanny, zostanie natychmiast ukarany grzywną w wysokości 5000 szekli, zmuszony na powrót do domu, a następnie zostaną mu postawione zarzuty karne. „Nie będziemy tolerować naruszania dyrektyw zdrowotnych.”


rano palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 4 rakiety w stronę Morza Śródziemnego. Była to próba rakietowa Hamasu. Wystrzelono rakiety typu Grad, które mają zasięg do 400 km.


minister edukacji Joav Galant powiedział: „Urzędnicy, którzy sugerują, że rok szkolny może nie rozpocząć się na czas, sieją panikę. Powiem wprost – edukacja w nadchodzącym roku nie będzie idealna, ale mamy zobowiązanie wobec uczniów, aby zapewnić im płynne rozpoczęcie roku szkolnego. Zależy mi na tym, aby wspierać poczucie współpracy i odpowiedzialność wobec społeczeństwa. Rok szkolny rozpocznie się więc 1 września. Każdy, kto mówi inaczej, stara się zwrócić na siebie uwagę mediów, kosztem stabilności systemu i sieje publiczną panikę. Rząd zdecydował, że nie ma absolutnie żadnego powodu, aby zmieniać datę rozpoczęcia roku szkolnego. System edukacji się otworzy, aby zapewnić stabilność izraelskiej gospodarki. Nasze ramy programowe opierają się na dwóch ważnych zasadach: ciągłości i elastyczności. Oczywiście nie wszystko w tym planie jest idealne, ale zapewniamy was o naszych najlepszych staraniach.” Galant wyjaśnił, że dzieci będą chodzić do szkoły osobiście lub uczyć się w domu, w zależności od wieku. Dzieci przedszkolne będą miały pełen, sześciodniowy tydzień zajęć, bez ograniczeń. Klasy 1 i 2 będą uczyć się prawie normalnie, przez pięć dni w tygodniu i przy normalnej wielkości klas. Klasy 3 i 4 również będą się uczyć pięć dni w tygodniu, ale w grupach po 18 lub mniej uczniów, a każdy uczeń będzie siedział oddzielnie. Natomiast uczniowie klas 5 i 6 będą uczyć się częściowo w szkole, a częściowo zdalnie, przy czym w salach lekcyjnych będą dwa razy w tygodniu, w grupach po 18 lub mniej uczniów. Przez pozostałe trzy dni będą uczyć się zdalnie w domu. Wszyscy uczniowie będą zobowiązani przynosić codziennie podpisany formularz zdrowia. Nowy system edukacji będzie wymagał zatrudnienia dodatkowych 6,5 tys. nauczycieli oraz 6,5 tys. pomocników, których mają zatrudnić władze lokalne. Koszt realizacji tego planu wyniesie 4,2 mld szekli. Ponadto, aby zapewnić uczniom nieposiadającym odpowiedniej technologii niezbędnej do nauczania na odległość, ministerstwo edukacji ma nadzieję zapewnić komputery dla około 144 tys. uczniów i smartfony dla 64 tys. Celem jest zakupienie tych urządzeń i dostarczenie ich dla co najmniej 50% uczniów do końca stycznia 2021 roku.Na trzy tygodnie przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego tylko 40% z 10 tys. prywatnych przedszkoli poprosiło o pozwolenie na otwarcie. Spośród tych 4 tys. wniosków o pozwolenie, 20% odmówiono zgody ze względu na problemy z bezpieczeństwem, a pozostałe 3200 otrzymało pozwolenie. Zgodnie z przepisami, każde przedszkole opiekujące się większą liczbą dzieci niż siedmioro, musi otrzymać pozwolenie na otwarcie od ministerstwa pracy i opieki społecznej. Wydanie zezwolenia zależy od trzech czynników: brak rejestru karnego każdego opiekuna dzieci, odpowiedni budynek oraz przeszkolenie personelu w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Izrael ma około 550 tys. dzieci w wieku od 0 do 3 lat, z których 130 tys. uczęszcza do różnych placóweko opieki nad dziećmi, a 250 tys. do prywatnych przedszkoli lub żłobków.


Izraelska firma jubilerska Yvel pracuje na najdroższą maską chroniącą przed koronawirusem, dowiedziała się agencja AP. Maska jest wykonana z białego 18-karatowego złota i inkrustowana trzema tysiącami sześciuset białymi i czarnymi brylantami. Maska ma też super czuły filtr N99. Waży 270 gramów. Jej wartość oceniania jest na 1,5 mln dol.


W poniedziałek odnotowano kilka pożarów w izraelskich społecznościach sąsiadujących ze Strefą Gazy, ponieważ ataki zapalających balonów ze Strefy nadal rosły. Burmistrzowie społeczności w pobliżu enklawy palestyńskiej zażądali podjęcia działań przeciwko zagrożeniu spowodowanemu pożarem.


Brak kontroli Izraela nad rozprzestrzenianiem się koronawirusa oznacza, że ​​tylko cztery inne narody na świecie są obecnie skłonne przyjąć swoich obywateli, powiedzieli ustawodawcy w poniedziałek przedstawiciele ministerstw spraw zagranicznych i zdrowia.


Izraelskie wojsko podało późną niedzielę, że uderzyło w cel Hamasu w północnej Strefie Gazy w odpowiedzi na ciągłe wystrzeliwanie balonów z ładunkiem wybuchowym z terytorium palestyńskiego do Izraela.


Efraim i inni

Kategorie: Polityka, Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.