Polityka

Dariusz Stola PZPR jako machina wladzy

Dariusz Stola

 


Wstęp

Polska Zjednoczona Partia Robotnicza była najważniejszą organizacją Polski komunistycznej. Jej aparat stanowił rdzeń systemu politycznego, a jej najwyższe organy – rzeczywiste centrum władzy, łączące w sobie kompetencje władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej.

Kolektywnym dyktatorem Polski Ludowej było kierownictwo PZPR – nieliczne grono mężczyzn skupionych w Biurze Politycznym i Sekretariacie Komitetu Centralnego z (jak głosiła sakramentalna formuła) „I sekretarzem KC PZPR na czele”. Osoba sprawująca tę funkcję była faktycznie głową państwa nawet wtedy, gdy w jego konstytucyjnych organach zajmowała jedynie poślednie stanowisko wiceprzewodniczącego Rady Państwa. Bezpośrednio lub za pomocą podległego sobie aparatu KC partyjni przywódcy kształtowali i nadzorowali ciała prawodawcze, rząd i administrację państwową, sądy i prokuraturę, wojsko i służby policyjne oraz olbrzymią administrację gospodarczą. Podlegały im również mass media oraz organizacje społeczne, w tym oba stronnictwa sojusznicze, w istocie w pełni od partii zależne. Media i organizacje, zwłaszcza organizacje masowe, służyły PZPR za „pasy transmisyjne”, przekazujące do swych odbiorców i członków partyjne zalecenia.

PZPR była sama masową organizacją społeczną. W szczytowym momencie, pod koniec lat siedemdziesiątych, liczyła ponad trzy miliony członków i kandydatów, czyli 12 proc. dorosłej ludności kraju. W niektórych środowiskach i grupach społeczno-zawodowych stopień upartyjnienia był znacznie wyższy, i nie chodzi tu tylko o osoby zajmujące kierownicze stanowiska w administracji lub wojsku, gdzie legitymacja partyjna była często warunkiem kariery. W sumie przez czterdzieści jeden lat istnienia przez partyjne szeregi przewinęły się prawie cztery miliony Polaków i Polek.

Komórki PZPR – podstawowe organizacje partyjne, oddziałowe organizacje partyjne oraz komitety – istniały we wszystkich dużych i średnich zakładach pracy, w każdym województwie, mieście i gminie. Egzekutywy, czyli ciała wykonawcze komitetów partyjnych, tworzyły rozległą, hierarchiczną i scentralizowaną strukturę, odgrywając na różnych poziomach rolę podobną do partyjnych władz centralnych.

Calosc w ponizszym linku

PZPR_jako_machina_wladzy

 

Kategorie: Polityka

1 odpowiedź »

 1. Dlugi komentarz wspolczesny,ale z 27 lutego 1970.
  Stefan Kisielewski Dzienniki:
  cytuje (troche dlugie za co przepraszam)
  „Obserwuje w telewizji kampanie „antysyjnistyczna” i przyszlo mi do glowy, ze
  miedznarodowe Zydostwo po raz pierwszy od dluzszego przestalo sie Zydowstwa byc symbolem lewicy.
  Nie ma juz „zydokomuny”, jest za to „imperializm izraelskiej soldatestki”.Oczywiscie znajduja sie na swiecie masowe grupy niebogatych Zydow (np. w NY),jest tez troche oblakanych inteligentow maoistow,trockistow, lub wie kogo, ktorzy jeszcze nie skapowali, ze swiatowy komunizm wyrzekl sie Zydowstwa. W sumie jednak symbol „czewonego Zyda” zniknal,no i na zdrowie ……..
  Strona 354/355
  Mozecie doczytac ale to „sama ” prawda w 2020 roku

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.