Uncategorized

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 6.9 -7.9


6  wrzesnia 2020 r.

.


sudański minister spraw zagranicznych Omar Kamar al-Din powiedział, że obecny rząd nie może podjąć decyzji w sprawie normalizacji stosunków z Izraelem do czasu wyborów. Dodał także, że przedstawił listę żądań, które Izrael musiałby spełnić, zanim Sudan wyrazi zgodę na zawarcie pokoju z państwem żydowskim. Nie ujawniono jednak treści tych żądań.


palestyński terrorysta usiłował popołudniem zaatakować nożem izraelskich żołnierzy na punkcie kontrolnym przy wjeździe do osiedla żydowskiego Ariel w zachodniej Samarii. Żołnierze postrzelili i aresztowali napastnika.


Iran zidentyfikował osoby odpowiedzialne za eksplozję w jednym ze swoich obiektów jądrowych na początku tego roku i zna ich motywy ataku na obiekt, powiedział w niedzielę irański urzędnik. Rzecznik Energii Atomowej Iranu Behrouz Kamalvandi powiedział podczas wywiadu telewizyjnego, że lipcowy incydent w zakładzie w Natanz był „aktem sabotażu”, a śledztwo wciąż trwa.


popołudniem palestyński terrorysta usiłował wejść z ukrytym nożem na teren Grobowca Patriarchów w Hebronie w Judei. Napastnik został obezwładniony i aresztowany na punkcie kontrolnym.


Liderzy libańskiego Hezbollahu i palestyńskich grup terrorystycznych Hamasu spotkali się, aby omówić dyplomatyczną normalizację między państwem żydowskim a krajami arabskimi, podano w niedzielnym raporcie.
Podkreślili „stabilność” „osi oporu” przeciwko Izraelowi, jak donosi kanał telewizyjny Al-Manar prowadzony przez Hezbollah, nie mówiąc, gdzie i kiedy odbyło się spotkanie.


ministerstwo finansów opublikowało raport o poziomie deficytu budżetu państwa, który osiągnął rekordowy poziom 87,5 mld szekli, czyli 8,1% PKB Izraela.


ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 130 157. W stanie ciężkim jest 447 osób (127 pod respiratorami). Zmarło 1 012 osób. Obecnie aktywnych jest 26 683 przypadków. W ciągu ostatniej doby wykryto 1 523 nowych infekcji.


rząd przegłosował wieczorem nowy zestaw ograniczeń dla 40 miast i miasteczek z wysokim wskaźnikiem zakażeń koronawirusem. Nowe ograniczenia obejmują godzinę policyjną, która będzie obowiązywać od 19:00 do 7:00. W tych godzinach większość firm będzie musiała zostać zamknięta, za wyjątkiem firm podstawowych potrzeb. Szkoły w tych miastach zostaną zamknięte. Ostateczna lista „czerwonych” społeczności jest wciąż nieznana, ale oczekuje się, że będzie obejmować Beitar Illit, Beit Shemesh, Bnei Brak, Daliat al-Carmel, Elad, Immanuel, Kafr Kasem, Taibe, Tira i Umm el-Fahm. Rozważanych jest również kilka nowych miast, w tym Aszdod, Aszkelon, Kochav Yair, Netivot, Sderot i Ejlat.Premier Benjamin Netanjahu powiedział: „Miasta nie są uznawane jako czerwone z powodu chęci nękania jakieś grupy demograficznej lub jakiejś kontrowersyjnej decyzji. Są one uznawane jako czerwone na podstawie wyników testów, liczby pacjentów i wskaźnika infekcji. Musimy podjąć te kroki, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa na imprezach, weselach i szkołach. Zrobimy, co musimy, odpowiedzialnie. Nie słuchajcie populistów szerzących dezinformację.”


Jedna piąta Izraelczyków nie wybrałaby szczepionki na koronawirusa, gdyby leczenie było obecnie dostępne – wynika z nowego badania przeprowadzonego przez badaczy zdrowia w Centrum Medycznym Assuta.


Turcja „rozczarowana” krokiem Kosowa, by uznać Izrael Tureckie ministerstwo spraw zagranicznych krytykuje „ nawet myśl urzędników Kosowa o podjęciu takiego kroku ” po tym, jak kraj z większością muzułmańską oświadczył, że utworzy swoją misję w Izraelu w Jerozolimie, aw zamian zdobędzie uznanie Izraela


jordański minister spraw zagranicznych Ajman Safadi spotkał się z sekretarzem generalnym Organizacji Wyzwolenia Palestyny ​Saebem Erekatem. Obaj rozmawiali o wysiłkach zmierzających do rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego arabskiego w oparciu o rozwiązanie dwupaństwowe, które gwarantuje utworzenie niezależnego państwa palestyńskiego ze stolicą we wschodniej Jerozolimie. Podkreślili również konieczność zaprzestania wszelkich izraelskich „nielegalnych środków”, w szczególności „aneksji ziemi i ekspansji osadnictwa, które podważają rozwiązanie dwupaństwowe i wszelkie szanse pokojowe”.Erekat zagroził, że Autonomia Palestyńska zerwie stosunki z „każdym krajem, który przeniesie lub otworzy swoją ambasadę w Jerozolimie. Wzywamy wszystkie państwa narodowe do przestrzegania prawa międzynarodowego, w tym rezolucji Rady Bezpieczeństwa nr 478 i 2334. Naruszenie prawa międzynarodowego jest oznaką słabości, a nie siły. Najbardziej oczywistym naruszeniem międzynarodowego prawa jest aneksja wschodniej Jerozolimy przez Izrael, a uznanie takiej nielegalnej aneksji w jakiejkolwiek formie jest nie tylko rażącym naruszeniem prawa międzynarodowego, ale także całkowitym brakiem szacunku dla Karty Narodów Zjednoczonych i odpowiednich rezolucji ONZ.”


7 wrzesnia 2020 r.


rząd grecki poinformował Izrael, że możliwe są bezpośrednie loty izraelskich samolotów na Rodos bez obowiązku izolacji Izraelczyków. Grecki minister spraw zagranicznych Nikos Dendias zapowiedział, że od 15 września Grecja nie będzie już ograniczać liczby Izraelczyków wjeżdżających na jej terytorium. Wszyscy turyści będą jednak nadal zobowiązani do przedstawienia aktualnych wyników testu na koronawirusa.


Król Arabii Saudyjskiej Salman powiedział w niedzielę prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi, że królestwo pragnie znaleźć sprawiedliwe i trwałe rozwiązanie problemu palestyńskiego, który, jak powiedział, był głównym punktem wyjścia proponowanej przez królestwo Arabskiej Inicjatywy Pokojowej, państwa podała agencja informacyjna.
Przywódcy rozmawiali telefonicznie po historycznym porozumieniu, w którym pośredniczyły Stany Zjednoczone w zeszłym miesiącu, na mocy którego Zjednoczone Emiraty Arabskie zgodziły się zostać trzecim państwem arabskim, które normalizuje stosunki z Izraelem po Egipcie i Jordanii.


agencja bezpieczeństwa wewnętrznego Szin Bet ujawniła, że aresztowała ostatnio terrorystę zwerbowanego przez Hamas, który planował przeprowadzenie zamachu bombowego na przystanku sutobusowym przy ruchliwym skrzyżowaniu Bilu w południowym Tel Awiwie. Zamachowcem był izraelski Arab (Beduin), Mahmud Mekedad, będący mieszkańcem beduińsko-arabskiego miasta Shaqib al-Salam na Negewie. Był żonaty z kobietą z Gazy, dzięki czemu często podróżował przez przejście graniczne Erez. Pod koniec 2019 r. został zwerbowany przez Hamas i przeszedł szkolenie w jaki sposób przeprowadzić zamach bombowy. Mekedad został zatrzymany 15 sierpnia, wraz z dziewięcioma krewnymi i współpracownikami, którzy zostali aresztowani pod zarzutem, że byli świadomi przygotowywanego zamachu bombowego lub byli w nim zaangażowani. Zamach był kierowany ze Strefy Gazy. Zatrzymanie dokonano podczas próby podłożenia bomby na przystanku autobusowym. Bracia Makedada zbierali dane wywiadowcze i przeprowadzali obserwacje w różnych miejscach w całym Izraelu, przekazując Hamasowi informacje o dyslokacji baterii Iron Dome. Inni członkowie rodziny pomogli zdobyć broń i materiały do ​​skonstruowania bomby.


W niedzielny wieczór starszy urzędnik gminy w przeważającej mierze ultra-ortodoksyjnego Bnei Brak powiedział, że relacje między społecznością charedim a premierem Benjaminem Netanjahu mogą być nie do naprawienia Oświadczenie Moshe Morgensterna pojawiło się w następstwie rządowych planów nałożenia blokady na społeczności o wysokim wskaźniku zarażenia koronawirusem, z których wiele ma ultra-ortodoksyjną większość. W związku z presją charedim, rząd zdecydował się wprowadzić tylko godzinę policyjną.


Zjednoczone Emiraty Arabskie planują złożyć pierwszą oficjalną wizytę w Izraelu 22 września, aby wypracować porozumienie między krajami w sprawie normalizacji stosunków, poinformowało w poniedziałek źródło zaznajomione z tymczasowym planem podróży.


izraelska policja graniczna zatrzymała palestyńską rodzinę, która usiłowała przejść punkt kontrolny z bronią ukrytą w tornistrze uczennicy (córki).


Unia Europejska ostrzegła Serbię i Kosowo, że przeniesienie ich ambasad w Izraelu do Jerozolimy może podważyć nadzieje na ich członkostwo w Unii Europejskiej. Rzecznik Komisji Europejskiej Peter Stano powiedział: „Nie ma państwa członkowskiego Unii Europejskiej z ambasadą w Jerozolimie. Wszelkie kroki dyplomatyczne, które mogłyby podważyć wspólne stanowisko Unii Europejskiej w sprawie Jerozolimy, budzą poważne zaniepokojenie.”


Wysoki rangą funkcjonariusz policji w Dubaju w poniedziałek potępił prezydenta Autonomii Palestyńskiej Mahmouda Abbasa za „stwarzanie problemów” i wezwał kraje arabskie do zignorowania krytyki Ramallaha dotyczącej procesu normalizacji Zjednoczonych Emiratów Arabskich wobec Izraela. „Uwolnijcie się od poglądu, że nie budujecie stosunków z Izraelem inaczej niż na polecenie Mahmuda Abbasa” – napisał na Twitterze Dhahi Khalfan Tamim, zastępca szefa policji i bezpieczeństwa ogólnego w Dubaju


Efraim i inni

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.