Uncategorized

Izrael od kraju modelowego w zwalczaniu Corony do czarnej owcy

3 września osiągnięto absolutny rekord nowych infekcji z 2991 przypadkami

Przyslala Katharina Dr.Gasinska-Lepsien

Artykul zostal przetlumaczony przy pomocy Googla.

Artykul oryginalny

TUTAJ


Izrael przeszedł z modelu do kraju o największej liczbie przypadków COVID na mieszkańca na świecie.

Co się stało, co doprowadziło do ogromnej liczby do 3000 nowych zakażeń dziennie i łącznie 1000 zgonów? Odpowiedzi na to pytanie jest kilka. Po pierwsze, Izrael zaczął zbyt wcześnie, aby otworzyć sektory gospodarcze, uczniów odsyłano do sal lekcyjnych zbyt wcześnie, a kraj nie był wystarczająco przygotowany do szybkich, masowych testów. Nadal nie jest możliwe uzyskanie natychmiastowego testu bez umówienia się na spotkanie lub poddanie się testowi bezpośrednio na lotnisku po rozpoczęciu ruchu lotniczego.

Wpływy polityczne

Za decyzjami, które są podejmowane w sprawie ograniczeń w Izraelu, stoi również duży wpływ polityczny. Tysiące ultraortodoksów może teraz podróżować do Umanu na Ukrainie, aby odbywać tam coroczną pielgrzymkę. Zarówno na Ukrainie, jak iw Izraelu liczba nowo zarażonych osób jest ogromna, ale ultraortodoksyjna partia koalicyjna wywarła presję na premiera Benjamina Netanjahu i zagroziła, że upadnie rząd, jeśli nie zostaną podjęte żadne kompromisy w sprawie zezwoleń na podróż dla pielgrzymów może być osiągnięte.

Do końca maja ludność Izraela podlegała surowym ograniczeniom. Ale za wcześnie, 26 maja, Netanjahu pojawił się w telewizji ze słowami: „Wróć do normalności, napij się kawy, napij się piwa – przede wszystkim baw się dobrze”. To był początek drugiej fali COVID-19 zapoczątkowany.

Ciągle zmieniające się przepisy i ograniczenia dezorientują ludność i powodują nieufność do rządu, przez co przepisy są jeszcze bardziej zaniedbane. Dotyczy to przede wszystkim ultra-ortodoksyjnej społeczności charedim i ludności arabskiej, gdzie brakowało zaufania do rządu nawet w czasach przed Koroną, a to tylko się pogłębiło.

Czerwona strefa policyjna

W miniony czwartek rząd spotkał się w sprawie nowych ograniczeń dla czerwonych stref w izraelskim systemie sygnalizacji świetlnej do omówienia, do którego w ciągu ostatnich kilku dni dodano jeszcze dziesięć miast: w tym Aszdod, Aszkelon, Sderot i Ejlat. Zakładano, że około dziesięciu czerwonych miast z największą liczbą infekcji zostanie całkowicie zamkniętych. Jednak ze względu na olbrzymią presję ze strony populacji charedim środek ten nie został wdrożony. Zamiast tego, w niedzielę wieczorem Komitet Korony zdecydował o wprowadzeniu godziny policyjnej w 40 czerwonych miastach. Zaczęło obowiązywać w poniedziałki o godzinie 19:00, kiedy sklepy i restauracje były zamknięte. Ludność może poruszać się tylko 500 metrów od miejsca zamieszkania między godziną 19:00 a 5:00. Od tego momentu szkoły w strefach czerwonych pozostaną zamknięte, będą funkcjonować jedynie przedszkola i placówki kształcenia specjalnego.

Ta godzina policyjna obowiązuje przez następne dwa tygodnie, po których zostaną omówione kolejne kroki. Oddzielnie komisja spotka się 10 września, aby omówić nadchodzące święta. Ponieważ w święta odbywają się duże spotkania rodzinne, ryzyko nowych infekcji jest wysokie. Chociaż menedżer rządu projektu Corona, Ronni Gamzu, wypowiedział się przeciwko temu, Benjamin Netanjahu już zapewnił ludność , że będzie w stanie prowadzić działalność religijną w święta, nawet jeśli nastąpi blokada.

Co dalej

Ponadto obecnie dyskutuje się, czy Wzgórze Świątynne powinno być zamknięte zarówno dla ludności żydowskiej, jak i muzułmańskiej. W każdy piątek modli się tu około 18–22 000 ludzi, a miary koronowe często nie są przestrzegane. Islamska Fundacja Waqf jest ściśle przeciwna zamknięciu Wzgórza Świątynnego, podczas gdy Gamzu rozważa zamknięcie innych miejsc kultu religijnego, takich jak Ściana Płaczu i Kościół Grobu Świętego.

Tak więc w Izraelu teraz religia kontra nauka kontra rząd. Środki, które wynikają z tej kłótni, są zatem niejasne i zagmatwane, a wraz ze wzrostem liczby koronowej, poziom polityczny nadal się spiera. Musimy więc poczekać i zobaczyć, jakie efekty przyniosą święta, czy nastąpi kolejna ogólnopolska blokada i czy tak zwane czerwone strefy tym razem będą przestrzegać ograniczeń Komitetu Korona.

Kategorie: Uncategorized

4 odpowiedzi »

 1. Netanyahu wprowadza zamkiecie w celach politycznych aby zabronic demonstracje przeciwko niemu a takze uniemozliwic postepowanie karne przciwko niemu o korupcje. Sam wyjezdza za granice w tym czasie.

 2. Israel mial i nadal ma mala smiertelnosc dzięki wspanialej i oddanej sluznie zdrowia, srednia wieku chorych jak i w intensywnej terapii jest wysoka i mimo tego jest malo zgonów.
  Pierwsze duze ogniska drugiej fali powstaly na uniwersytetach, więc to nie tylko heredim….
  Ze statystyki widac ze zarazéi sa przedewszystkim w grupie < 40 lat, covid jest dla nich 100-1000 razy mniej grozny niz dla grupy 65+ z chorobami chronicznymi. Prawdziwy problem Isreala jak i reszty Europy to ochrona tej ostatniej grupy przed zwiększona obecnoscia wirusa… Dbajcie o siebie!

 3. „Izrael przeszedł z modelu do kraju o największej liczbie przypadków COVID na mieszkańca na świecie.” – Zadziwiajace stwierdzenie, sprzeczne zarowno ze zdrowym rozsadkiem, jak i z danymi podawanymi codziennie przez rozmaite urzedy statystyczne.
  Wystarczy spojrzec chocby tutaj:

  https://www.worldometers.info/coronavirus/?utm_campaign=homeAdvegas1?

  „Ilosc przypadkow” zalezy w duzej mierze od polityki systematycznego testowania ludnosci. Natomiast miernikiem rzeczywistego stanu rzeczy jest ilosc zgonow spowodowanym COVID-19 od poczatku epidemii NA 1 MILION MIESZKANCOW danego kraju – bo nie ma sensu porownywac takich krajow jak Belgia czy Izrael z USA czy Brazylia. Takze nie bardzo ma sens porownywac sie z krajami w ktorych statystyki sa albo naciagane, albo niemozliwe do przeprowadzenia, jak w wielu krajach afrykanskich czy azjatyckich. Ograniczajac sie do krajow strefy Europy i obu Ameryk, oto jak wyglada sytuacja Izraela:

  Ilosc zgonow od COVID na 1 milion mieszkancow: (stan z 10/09/2020)

  Peru: 918
  Belgia: 855
  Hiszpania: 635
  Chile: 615
  Wielka Brytania: 612
  Brazylia: 609
  USA: 592
  Wlochy: 589
  Szwecja: 578
  Francja: 472
  Holandia: 365
  Irlandia: 360
  Szwajcaria: 233
  Rumunia: 212
  Portugalia: 182
  Rosja: 125
  Izrael: 117
  Niemcy: 112
  Polska: 57
  Czechy: 42

  Bardzo daleko od smutnej „czolowki” tego spisu. Zadziwiajaca jest tez znaczna roznica miedzy Europa Zachodnia i Wschodnia – dotychczas nie bardzo jasne, co jest jej powodem.

 4. Okazuje sie,ze dane w tempie niesamowitym juz nieaktualne i od przyszlego piatku ogolna kwarantanna….NIESTETY….

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.