Uncategorized

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 10.9 – 11.9


 

10 września 2020 r.


rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej Gerard Hogan wydał opinię stwierdzającą, że przepisy zakazujące szechity (żydowskiego uboju rytualnego) są niezgodne z prawem Unii Europejskiej. Opinia została wydana po skardze muzułmańskich i żydowskich środowisk na dekretu z 7 lipca zakazujący rytualnego uboju zwierząt w Regionie Flamandzkim w Belgii.


Jak wynika z raportu opublikowanego w czwartek przez kontrolera stanowego Matanyahu Englmana, nie ma żadnego wykonalnego sposobu, aby określić, ile osób jest obecnie bezrobotnych w Izraelu lub wydedukować kroki niezbędne do naprawy rynku pracy. Z raportu wynika, że ​​każdy właściwy organ w Izraelu podaje inne dane dotyczące liczby bezrobotnych, osób przebywających na urlopie bezpłatnym i poszukujących pracy.


Wśród wielu zwyczajów związanych z tym okresem świątecznym są Selichot, modlitwy pokutne, które są recytowane na Ścianie Płaczu, najświętszym miejscu judaizmu.
Dziesiątki tysięcy Żydów – młodych i starych, mężczyzn i kobiet, świeckich i religijnych – przyjeżdża z całego kraju iz zagranicy, pakując się na placu w tygodniach poprzedzających Rosz ha-Szana, żydowski Nowy Rok i Jom Kipur, Dzień Pojednania.


Izraelski Instytut Badań Biologicznych ogłosił w czwartek, że w przyszłym miesiącu rozpocznie na ludziach próby potencjalnej szczepionki przeciwko koronawirusowi W czerwcu placówka z siedzibą w Ness Ziona po raz pierwszy ogłosiła koniec etapów rozwoju szczepionki, a chomiki, które otrzymały szczepionkę, a później zostały narażone na zakażenie, które nie zostały zakażone wirusem.


Największy izraelski pożyczkodawca Bank Hapoalim spodziewa się rozpocząć współpracę z bankami w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, gdy oba państwa Bliskiego Wschodu podpiszą porozumienie normalizacyjne, powiedział w środę jego prezes.
Zjednoczone Emiraty Arabskie i Izrael mają podpisać porozumienie, w którym pośredniczyły Stany Zjednoczone, 15 września podczas ceremonii zorganizowanej przez prezydenta USA Donalda Trumpa.


Siły Obronne Izraela poinformowały, że w trakcie rutynowych działań na granicy libańskiej, jeden z jego dronów spadł na terytorium Libanu. Nie ma jednak niebezpieczeństwa wycieku jakichkolwiek danych wywiadowczych z drona.


Plan pokojowy ujawniony przez prezydenta USA Donalda Trumpa na początku tego roku miał na celu uratowanie rozwiązania dwupaństwowego, powiedział dziennikarzom doradca Białego Domu Jared Kushner w środę, dodając, że rozwiązanie jest nadal na stole.Próbowaliśmy ocalić rozwiązanie dwupaństwowe” – powiedział dziennikarzom Kushner w środę, według doniesień medialnych. „Gdybyśmy dalej trzymali się status quo… ostatecznie Izrael pochłonąłby całą ziemię na Zachodnim Brzegu” – powiedział.


11 września 2020 r


Trzy główne sieci telewizyjne Izraela podobno postanowiły nie wysyłać specjalnych zespołów, aby w przyszłym tygodniu relacjonować podpisanie umowy normalizacyjnej Izrael-ZEA w Waszyngtonie, po ogłoszeniu, że premier Benjamin Netanjahu, jego żona Sara i prawdopodobnie ich dwaj synowie będą podróżować prywatnym samolotem, oddzielnie od reszty delegacji, z obawy przed zarażeniem koronawirusem.Według doniesień mediów hebrajskich nadawca Kan oraz kanały 12 i 13 pominą tę podróż, polegając na swoich amerykańskich reporterach, którzy relacjonują wydarzenie w Białym Domu 15 września.


syryjskie media poinformowały, że izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy pozycje w rejonie Aleppo w Syrii. Aktywowany został syryjski system obrony przeciwlotniczej. Izrael nie skomentował tych doniesień.


Ministerialny Komitet ds.Pandemii Koronawirusa postanowił w czwartek wieczorem przedstawić do zatwierdzenia całemu gabinetowi propozycję trójfazowego planu, rozpoczynającego się od pełnego dwutygodniowego zamknięcia całego kraju od przyszłego tygodnia przed żydowskim Nowym Rokiem .
Decyzja zapadła po długich godzinach obrad, choć nie było jeszcze porozumienia co do tego, kiedy blokada ma wejść w życie.


Bahrajn stał się ostatnim krajem arabskim, który zgodził się na znormalizowanie więzi z Izraelem w ramach szerszego dyplomatycznego nacisku prezydenta USA Donalda Trumpa i jego administracji na pełną integrację państwa z Bliskim Wschodem.Trump ogłosił porozumienie w piątek po trójstronnej rozmowie telefonicznej z premierem Benjaminem Netanjahu i królem Bahrajnu Hamadem bin Isaem Al Khalifą. Trzej przywódcy wydali również krótkie, złożone z sześciu akapitów wspólne oświadczenie, potwierdzające zawarcie umowy.


Ministerstwo Zdrowia odnotowało w piątek najwyższą jak dotąd liczbę codziennych przypadków koronawirusa, ponieważ Izrael przygotowywał się na tygodnie blokady i poważne ograniczenia w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa.Według ministerstwa w czwartek zdiagnozowano 4038 nowych przypadków, nieznacznie przekraczając rekord z poprzedniego dnia. Spośród 33 920 aktywnych przypadków 489 było w ciężkim stanie, 134 z nich na respiratorach. Kolejnych 180 było w stanie umiarkowanym, a reszta wykazywała łagodne objawy lub bez objawów. Od początku pandemii 146 542 Izraelczyków zaraziło się wirusem, a 111 539 wyzdrowiało.


Ukraińscy rabini opowiadają się przeciwko wyjazdom do Umanu po tym, jak 1 z nich ciężko zachorował na wirusa Rabin Mendel Cohen został ewakuowany do Izraela w celu pilnego leczenia, ostrzega przed „wielkim niebezpieczeństwem”; Rabin w Odessie mówi, że lokalny system opieki zdrowotnej się rozpada: „Nie będziemy w stanie wam pomóc”


Największy szpital w Izraelu spodziewa się napływu turystów medycznych ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich w związku z umową z dużym funduszem inwestycyjnym z Emiratów.Korzystając z możliwości, jakie otwiera nowa umowa normalizacyjna między Izraelem a ZEA, Sheba Medical Center właśnie podpisała protokół ustaleń z APEX National Investment z siedzibą w Abu Zabi. Jeszcze w tym miesiącu w Abu Zabi odbędzie się specjalna ceremonia, w której wezmą udział minister zdrowia ZEA i członkowie rodziny królewskiej.


TEHRAN, Iran – Ogromna eksplozja w warsztacie akumulatorów na południowy zachód od Teheranu w piątek zabiła jedną osobę i uszkodziła dziesiątki samochodów i budynków, podały irańskie media. Eksplozja w Nasim Shahr „całkowicie zniszczyła warsztat baterii, zabiła jednego i spowodowała utratę kończyny przez inną osobę” – powiedział agencji informacyjnej Tasnim szef lokalnej straży pożarnej Iraj Torkamani.


Efraim i inni

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.