Uncategorized

MIŁOŚĆ INTELEKTUALNA

Jerzy KlechtaDla jednych bezbożnik, dla innych religijny fanatyk, XVII -wieczny filozof: Spinoza. Rzecznik tolerancji religijnej i “miłości intelektualnej”. Radził: Kto nie potrafi używać rozumu, aby żyć godziwie, może sięgnąć do religii.Ale pod jednym warunkiem.

Musi to być religia głosząca pojednanie, a nie budząca fanatyzm wspierająca despotyczne rządy, kierujące się nienawiścią.


Jak bardzo przydałby się Spinoza dzisiaj. Lecz ten siedemnastowieczny mędrzec jest nazbyt wysublimowany. Jego język jest z innego świata. Dzisiaj mamy mówców hałaśliwych, słowa płyną z ich ust potoczyście, leje się z nich pustosłowie. Drętwa ich mowa. Ale i groźna zarazem.


Co nam proponują współcześni mówcy od siedmiu boleści? Nienawiść!
Nienawiścią plują na cztery strony świata. Jest to nienawiść do wszystkiego i wszystkich.


Wsłuchując się w ich bełkot slychać, widać jak ożywa wrogość do innych, do innego. I znowu, jak przed wiekami, wrogiem numer staje się Źyd.


Najwygodniejsze dziecko do bicia.Tyle tylko, że to „dziecko” doświadczyło tyle nieszczęść, że wreszcie zmądrzało i powtórki z historii nie będzie.

Jerzy Klechta


Wszystkie wpisy Jerzego TUTAJ

Kategorie: Uncategorized

3 odpowiedzi »

  1. Całe szczęście w dalszym ciągu istnieje solidarność i pomoc wzajemna – w ograniczonej przestrzeni, ale dobre i to. Izraelczycy w ogromnej większości są zadowoleni z życia w tym kraju, mimo terroryzmu, wojen i zagrożeń zzewnątrz – pod tym względem Izrael wyprzedza państwa dużo szczęśliwsze. Kim byśmy byli, gdyby nie… stan zagrożenia…

  2. Dawniej Żydzi byli równi w niedoli, a dziś są podzieleni. Wyłażą wszystkie “przywary”, którym dawniej zawdzięczamy przetrwanie, cechy, które uformowały się w czasach niewoli. Mentalność galutyjska dziś, działa mocno na niekorzyść, a nawet zagraża państwu żydowskiemu. W Izraelu: działania destabilizujące państwo – próba puczu wbrew woli narodu. Za granicą Żydzi antysemici, popierający wrogów państwowej niezależności. Zamiast jedności mamy wprost rozłam. Rola (i wina) światowej lewicy jest tu oczywista.
    I ta wprost przysłowiowa “darmowa nienawiść” (שנאת חינם).

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.