Uncategorized

GETTO WARSZAWSKIE

Jerzy KlechtaCo prawda pierwsze getta w okupowanej Polsce Niemcy utworzyli już jesienią 1939 r., lecz Warszawie powstało rok później, w 1940 r. Umiejscowiono je niemal w centrum stolicy Polski – na Muranowie. Było jednym z największym w świecie obozem śmierci w Europie. Umarło w nim z głodu lub mordu 450 tysięcy Żydów. Wkrótce przypadnie 80 rocznica zamknięcia warszawskiego getta.
80 lat temu, 16 listopada hitlerowcy zdecydowali o całkowitej izolacji Żydów warszawskich od reszty mieszkańców Warszawy, od reszty świata.


16 listopada br.odbędzie się konferencja naukowa online z okazji 80 rocznicy zamknięcia warszawskiego getta. Dzień wcześniej prof. Jacek Leociak wygłosi referat na temat życia w warszawskim getcie. Program obchodów 80-lecia zamknięcia getta warszawskiego realizowany będzie w warszawskim muzeum POLIN.

Informuję o tym ze sporym wyprzedzeniem, ażeby można było się wcześniej przygotować do odbioru tak ważnych wydarzeń. Śledzić je będzie można – jak wspomniałem – online. Będzie to – jeśli tak można ująć – obecność w warszawskim Muzeum POLIN, w Muzeum Historii Żydów Polskich.


Muzeum niejako „zagości” w Domach Polskich Żydów.
Transmisja odbędzie się na stronie Muzeum POLIN a także na kanale Muzeum POLIN na YouTube.


Jerzy Klechta


Wszystkie wpisy Jerzego TUTAJ

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.