Uncategorized

FRITZ HABER

SWIAT CHEMIKOW, LAURETOW NAGRODY NOBLA –INACZEJ 

.

Przyslala Zosia Braun


Haber F. (1868 BRESLAU (WROCLAW)-1934   BASEL SZWAICARIA)

.


KROTKI WSTEP

Temat jest bardzo ciekawy wrecz intrygujacy.

Studiowalam na Wydziale Chemii Uniwersytetu Wroclawskiego – piec semestrow, do wyjazdu w marcu 1968 do Izraela. Ostatni wyklad, ktory pamietam z tego okresu byla reakcja Haber-Born

Fritz Haber (ur. 9 grudnia 1868 we Wrocławiu, zm. 29 stycznia 1934 w Bazylei) – chemik niemiecki pochodzenia żydowskiego, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie chemii w 1918 roku za syntezę amoniaku z azotu i wodoru. ( https://pl.wikipedia.org/wiki/Fritz_Haber )

Max Born (ur. 11 grudnia 1882 we Wrocławiu, zm. 5 stycznia 1970 w Getyndze) – pochodzący z zasymilowanej wielkomieszczańskiej rodziny niemiecko-żydowskiej matematyk i fizyk, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki (1954)[1]. (https://pl.wikipedia.org/wiki/Max_Born)

A wiec, dwaj wielcy chemicy (zydowskiego pochodzenia, jak jest wspomniane w ich biografiach) pochodzili z mojego miasta Wroclawia (Breslau) – zrozumiala (niestety), ze nic o tych naukowcach nie wiedzielismy, a juz na pewno nie o ich zydowskim pochodzeniu. 

Moje chemiczne studia ukonczylam na Wydziale Chemii Organicznej (stopien M.Sc) na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimia. Nastepnie rozpoczelam studia doktoranckie, na wydziale Historia i Filozofia Nauk Scislych i po roku „skapitulowalam”. Okres „pozytywnej nauki” gwaltownie sie skonczyl. Zobaczylam to cala nauke, pod innym katem widzenia powiedzialabym – przerazajacym 

Drzewo POZNANIA DOBRA I ZLA (DRZEWO WIEDZY ETZ HADAAT

Poniewaz jestesmy w okresie Pandemii, Big Data i nowej religii/wyznania „Data-izm”, the Economy of Knowledge, Artificial Intelegence i wszystko jest globalne, kilka porownan i uwag 

Zadalam sobie „niebezpieczne” pytanie. Jak to sie stalo, ze tyle wielkich naukowcow zakonczylo swoje wielkie kariery SAMOBOJSTWEM – „tryumfalna kleska”, wygnanie z zycia. 

Zalaczam  artykul 

Co bylo podobne: 

Ci ludzie-geniusze, stworzyli z nauki nowa religie, poswiecali temu cale zycie, a bedac noblistami w ogole uwazali, ze sa wspolczesna kopie samego Wiekuistego, „boga boga wschechmogacego”. A kiedy na wlasne oczy zobaczyli ludzkie tragedie  ich wynalazkow, skutki ich odstapienia od swego zydowskiego wyznania, wobec takiej rzeczywistosci nie pozostalo nie wiecej niz wlasnorecznie zakonczyc ….

Proponuje obejrzec dwa filmy, zwiazane z osoba Fritz Haber i jego zona Clara Immerwarh

Clara Immerwahr (ur. 21 czerwca 1870 w Polkendorf, zm. 2 maja 1915 w Berlinie-Dahlem) – niemiecka chemik, żona Fritza Habera, pierwsza kobieta, której Uniwersytet Wrocławski nadał stopień doktora. Zaangażowanie Habera w produkcję gazów bojowych doprowadziło do samobójstwa jego żonę Clarę Immerwahr Haber, która nie mogła znieść obciążenia psychicznego, związanego z przyczynianiem się jej męża do śmierci żołnierzy (zastrzeliła się z pistoletu służbowego Habera). Nazajutrz po pogrzebie żony Haber wyruszył na front wschodni ponownie testować gazy bojowe.

Na zakonczenie wspanialy film AMEN – 

„Traktował on swoją pracę jako patriotyczny obowiązek. Mówił, że nauka w czasie pokoju należy do całego świata, a w czasie wojny musi służyć państwu. Mówił swoim współpracownikom, że jeśli uda się szybko pokonać wrogów Niemiec, konflikt pochłonie mniej ofiar (Francuzi w tym czasie też pracowali nad rozwojem broni chemicznych). Podczas I wojny światowej był jednym z głównych organizatorów produkcji i zastosowania gazów bojowych przez armię niemiecką m.in. pod Langemark i Ypres (II bitwa pod Ypres) i pod Bolimowem. Pod Ypres Haber osobiście nadzorował atak chemiczny. Notował spostrzeżenia objawów u konających żołnierzy. Generalicja niemiecka nie wykorzystała potencjału broni chemicznej, a naukowcy z Paryża i Londynu szybko rozszyfrowali skład chemiczny toksycznych substancji niemieckich. Zaangażowanie Habera w produkcję gazów bojowych doprowadziło do samobójstwa jego żonę Clarę Immerwahr Haber, która nie mogła znieść obciążenia psychicznego, związanego z przyczynianiem się jej męża do śmierci żołnierzy (zastrzeliła się z pistoletu służbowego Habera). Nazajutrz po pogrzebie żony Haber wyruszył na front wschodni ponownie testować gazy bojowe.

W 1917 roku ponownie się ożenił, tym razem z Charlotte Nathan, z którą miał dwójkę dzieci. Po zakończeniu I wojny zapadł na depresję”

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.