Polityka

Krótko i zwięźle . Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 15.11 – 16.11

Nowa szczepionka na koronawirusa. Ma 94,5 proc. skuteczności

Szczepionkę na koronawirusa o wysokiej skuteczności opracował amerykański koncern farmaceutyczny Moderna. – Jeden z najlepszych momentów w moim życiu zawodowy. Absolutnie niesamowita jest możliwość wynalezienia tej szczepionki i obserwowania jak pokonuje koronawirusa – mówi CNN Dr. Tal Zacks, szef w koncernie Moderna.


15 listopada 2020 r


Prof.Eran Segal, biolog obliczeniowy z Weizmann Institute of Science, oszacował w wywiadzie dla Channel 12, że jeśli przyszła szczepionka okaże się skuteczna w 90%, może zmniejszyć liczbę zgonów z powodu COVID-19 w Izraelu o 65% przy zaledwie pol miliona zaszczepionych. Oczekuje się, że pierwszych 500 000 szczepionek wystarczy do zaszczepienia Izraelczyków w wieku powyżej 75 lat.


Palestyńscy terroryści w Gazie wystrzelili dwie rakiety w kierunku południowego i środkowego Izraela przez noc w sobotę i niedzielę, podały Siły Obronne Izraela.


w nocy wzdłuż całego wybrzeża wystąpiły liczne opady deszczu, którym towarzyszyły burze. Opady rozprzestrzeniły się następnie na cały obszar kraju. Wydano ostrzeżenia przed możliwością wystąpienia powodzi. Nad ranem służby ratownicze uratowały 7 osób, uwięzionych w zalanych wodą pojazdach w Kirjat Malachi, Aszdod i Aszkelonie.


Izraelskie odrzutowce, helikoptery i czołgi przeprowadziły przed świtem naloty na Strefę Gazy w niedzielę, kilka godzin po tym, jak palestyńscy terroryści z enklawy nadbrzeżnej wystrzelili dwie rakiety na południowy i środkowy Izrael – podało wojsko.


Ministerstwo Zdrowia podało w niedzielę, że od soboty wykryto 322 nowe przypadki koronawirusa po przeprowadzeniu zaledwie 13 507 testów, co wskazuje na 2,3% wskaźnik pozytywności.Według ministerstwa, z 7916 Izraelczyków obecnie walczących z wirusem, 536 jest leczonych w szpitalach, 288 w ciężkim stanie, a 122 na respiratorach.


Orel Grinfeld z Izraela będzie arbitrem głównym spotkania Polska – Holandia w ostatniej kolejce piłkarskiej Ligi Narodów, zaplanowanego na 18 listopada w Chorzowie. Asystentami będą jego rodacy Roy Hassan i Idan Yarkoni, a sędzią technicznym – Gal Leibovitz.


Douglas Macgregor, główny doradca nowego pełniącego obowiązki sekretarza obrony prezydenta Donalda Trumpa, rutynowo obwinia „lobby izraelskie” i „neokonserwatystów” za wepchnięcie Stanów Zjednoczonych w wojny.


Israel oferuje pierwszą na świecie symulację myśliwca F-35


Co najmniej sześć synagog należących do społeczności żydowskiej Igbo w Nigerii zostało zniszczonych przez żołnierzy w zeszłym tygodniu


Ministerstwo Ochrony Środowiska ogłosiło w niedzielę, że nakłada na właściciela i operatora gazu ziemnego Noble Energy-Chevron grzywnę w wysokości 3,78 miliona NIS (1,12 miliona dolarów) za naruszenie zakazu zrzutu do morza.  


Elissa Slotkin, Demokratka, która wygrała reelekcję w okręgu, w którym prezydent USA Donald Trump uzyskał większość, wzywa swoich kolegów Demokratów: nie róbcie szandy przed GOP.


W niedzielę rząd jednogłośnie przegłosował ratyfikację „Wspólnego komunikatu w sprawie nawiązania stosunków dyplomatycznych, pokojowych i przyjaznych” z Królestwem Bahrajnu, kończąc proces normalizacji, który oba kraje rozpoczęły mniej więcej dwa miesiące temu.


Dwóch ministrów Bahrajnu złoży pierwszą oficjalną wizytę ministrów z królestwa Zatoki Perskiej w Izraelu pod koniec tego tygodnia, aby wziąć udział w trójstronnym spotkaniu w Jerozolimie z przedstawicielami Izraela i USA


16 listopada 2020 r


Izraelski dyrektor medyczny Moderna powiedział w poniedziałek, że Izrael będzie jednym z pierwszych krajów w kolejce do otrzymania szczepionki na koronawirusa, kilka godzin po tym, jak amerykańska firma ogłosiła wstępne wyniki pokazujące, że szczepionka jest skuteczna w 94,5%.


Israel uppmanar CNNs Amanpour att be om ursäkt för att ha jämfört Trump med nazister


Trzy izraelskie kobiety z Shenkar College of Engineering and Design zostały nominowane do prestiżowej nagrody Toy of the Year (TOTY), uznawanej za Oscary świata zabawek, szczególnie w kategorii Creative Toy of the Year.


W niedzielę w Izraelu zgłoszono około 613 nowych przypadków nowego koronawirusa, a odsetek testów, które dały wynik pozytywny, wzrósł do 2,7%, zgodnie z poniedziałkową poranną aktualizacją Ministerstwa Zdrowia.Spośród zakażonych 294 było w ciężkim stanie, a 130 było na respiratorach.


Wielka Brytania spodziewa się rozpocząć wprowadzanie szczepionki Pfizer na COVID-19 tuż przed Bożym Narodzeniem, jeśli zostanie uznana za bezpieczną i skuteczną, powiedział w poniedziałek sekretarz zdrowia Matt Hancock.


Prezydent Reuven Rivlin powiedział w poniedziałek, że 18 lat po wysłaniu w kosmos pierwszego astronauty Izraela, Ilana Ramona, jego następca, Eytan Stibbe, ma odlecieć na Międzynarodową Stację Kosmiczną za rok.


Jako kolejny oddzwiek niedawnego porozumienia pokojowego Izraela ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, naukowcy akademiccy wezmą udział w konferencji na Uniwersytecie Ben-Guriona w Negev (BGU). 


Kinneret podniósł się o 1,5 cm po opadach deszczu w sobotę i niedzielę i od poniedziałku znajdował się na 209,99 m poniżej poziomu morza.Jezioro znajduje się teraz 1,19 metra poniżej górnej granicy czerwonej linii, która oznacza 208,8 metra poniżej poziomu morza.


Izrael prowadzi negocjacje z firmą biofarmaceutyczną AstraZeneca, aby otrzymać kandydata na szczepionkę przeciwko koronawirusowi 


Linie lotnicze Etihad Airways z Abu Zabi podały w poniedziałek, że rozpoczną codzienne loty do Tel Awiwu w marcu po tym, jak Zjednoczone Emiraty Arabskie i Izrael nawiązały formalne kontakty w tym roku.


Dramat o matce i córce „Asia” został uznany za najlepszy film na ceremonii wręczenia Oscarów izraelskiej Akademii Filmowej i Telewizyjnej w kategorii Ophir, automatycznie stając się tym samym izraelskim tytułem w kategorii najlepszego filmu fabularnego podczas ceremonii rozdania Oscarów następnej wiosny.


Jerozolimski Instytut Strategii i Bezpieczeństwa ogłosił w niedzielę, że będzie współpracował z TRENDS Research and Advisory z Abu Dhabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich nad kilkoma kluczowymi programami mającymi na celu „doprowadzenie do lepszego zrozumienia Bliskiego Wschodu ”.


Izrael posunął się naprzód w niedzielę, planując w lutym budowę 1257 mieszkań we wschodniej dzielnicy Jerozolimy, w dzielnicy Givat Hamatos.


 Europejska Rada ds. Badań Naukowych (ERBN) przyznała swój prestiżowy 9,7 mln euro (11,5 mln dolarów) Synergy Grant badaczom z Uniwersytetu w Tel Awiwie (TAU) i Charité – Universitätsmedizin Berlin, zgodnie z oświadczeniem wydanym przez rzecznika prasowego w TAU. Celem grantu jest odkrycie procesów molekularnych odpowiedzialnych za tolerancję leków przez grzyby i opracowanie nowych, skuteczniejszych terapii inwazyjnych zakażeń grzybiczych.


Europejski organ regulacyjny ds. Zdrowia poinformował w poniedziałek, że rozpoczął przegląd w czasie rzeczywistym eksperymentalnej szczepionki Moderna Inc przeciwko COVID-19, po przeprowadzeniu podobnych przeglądów szczepionek firm AstraZeneca i Pfizer.Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.