Uncategorized

Ciekawe artykuly minionego tygodnia zebral Adam Mer


H. Maas o rocznicach „Nocy kryształowej” i zburzenia muru berlińskiego

9 listopada przypadają dwie ważne rocznice w historii Niemiec: 82 lata temu doszło do pogromu Żydów, znanego jako „Noc kryształowa”, a 31 lat temu do obalenia muru berlińskiego. Do obu wydarzeń odniósł się w poniedziałek minister spraw zagranicznych, Heiko Maas.

Wiecej TUTAJRaport Stropa


Coś w Polsce pękło, coś się wylało. Jak młodzi zerwali Wielki Kompromis z Kościołem

Na dłuższą metę chodzi o dużo grubszą sprawę niż prawo aborcyjne i kariera prezesa Kaczyńskiego: młodzież odrzuciła kulturową hegemonię Kościoła – Agnieszka Graff o buncie kobiet. Lektura obowiązkowa

Wiecej TUTAJ


NOSIĆ CZY NIE NOSIĆ? OTO JEST PYTANIE

Nosić maskę czy nie nosić maski? 

Wiecej TUTAJ


Polański wśród usuniętych z walnego zgromadzenia Akademii Cezarów

Reżyser Roman Polański nie jest już de iure członkiem walnego zgromadzenia Francuskiej Akademii Filmowej, przyznającej co roku prestiżowe nagrody filmowe Cezary. Z tego gremium usuniętych zostało jeszcze 17 innych jego honorowych członków.

Wiecej TUTAJ


ONZ nagradza irańskie potworności

W marcu 2019 roku irańska działaczka praw człowieka i prawniczka, Nasrin Sotoudeh, została skazana na 38 lat więzienia i 148 batów.

Wiecej TUTAJ


Jan Tomasz Gross

Socjolog, politolog i historyk; mieszka w Stanach Zjednoczonych. Autor Sąsiadów. Zagłada społeczności żydowskiej w Jedwabnem i strach. Antysemityzm w Polsce po Auschwitz. Urodził się 1 sierpnia 1947 roku w Warszawie.

Wiecej TUTAJ


Ekolodzy poszukują drzew, których historia łączy ludzi i przyrodę

11. edycję ogólnopolskiego plebiscytu Drzewo Roku rozpoczęło stowarzyszenie Klub Gaja. Zwycięzca będzie znany w czerwcu 2021 r. Zgłoszenia drzew, które łączą ludzi i przyrodę można nadsyłać do końca listopada.

Wiecej TUTAJ


Rzeźba „Razem w pandemii” stanęła w centrum Poznania

Przed poznańskim Centrum Kultury Zamek postawiono pięciometrową rzeźbę „Razem w pandemii” – to element tegorocznych obchodów imienin ul. św. Marcin, ograniczonych w związku z sytuacją epidemiczną.

Wiecej TUTAJ


Ataki naszych przywódców na normalizację stosunków z Izraelem szkodzą naszej sprawie

Po normalizacji stosunków między Sudanem a Izraelem wysocy rangą palestyńscy przedstawiciele nadal ostro napadają na przywódców krajów arabskich, które znormalizowały swoje stosunki z Izraelem i ostrzegają inne kraje przed pójściem za ich przykładem

Wiecej TUTAJ


Jak wygląda palestyńska porażka

Kiedy Arabowie tacy jak saudyjski książę Bandar bin Sultan bin Abdul Aziz potępiają palestyńskich przywódców jako „nieudaczników”, odnoszą się konkretnie do finansowej korupcji, podziałów między Palestyńczykami, niewdzięczności wobec krajów arabskich, które wspierały ich finansowo i politycznie oraz do zmarnowanych okazji rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego.

Wiecej TUTAJ


Koncert na carillonie, waltorni i trąbkach w 82. rocznicę „Nocy kryształowej” w Gdańsku

Utwory oparte o melodie kadiszu zagrane zostaną w czwartek (12.09.2020) na carillonie kościoła św. Katarzyny w Gdańsku oraz waltorni i dwóch trąbkach. Koncert upamiętni 82. rocznicę „Nocy kryształowej” w mieście.

Gdańsk jest jedynym miastem w Polsce mającym czynne carillony.(PAP)  
Wiecje TUTAJ


Krakowski koncert online „Gdzie jest mój Homel” w wykonaniu artystów Piwnicy pod Baranami. Muzycy zaprezentują pieśni,które od lat brzmią w murach Krakowa, by upamiętnić 82. Rocznicę Nocy Kryształowej.


Koncert „Żydowska ulica” w wykonaniu Izabeli Szafrańskiej, zorganizowany z okazji 82.Rocznicy Nocy Kryształowej.

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.