Uncategorized

Część 4 – Rola Mojżesza i Wyjścia z Egiptu w ruchu zniesienia niewolnictwa

Przyslala Olga Degani


Harriet Tubman Young Photo
Harrietta Tubman – Mama Moses

Biblia, Mojżesz i wyjście z Egiptu dodawały wiary i siły czarnym niewolnikom w USA. Modlili się o swe wyzwolenie wierząc, że Bóg jest tak samo przeciwny niewolnictwu w USA, jak był przeciwny niewolnictwu Żydów w starożytnym Egipcie.

1620 – 2020.- czterysta lat unikalnej więzi pomiędzy USA a Izraelem. 

Część 4 – Ruch abolicjonistyczny, inspirowany Mojżeszem.

Pierwsi kolonizatorzy Ameryki nie byli jedynymi identyfikującymi się z Biblią i z Żydami. Mojżesz i Księga Wyjścia odgrywały kluczową rolę w uformowaniu abolicjonistycznego ruchu przeciw niewolnictwu.

„Mama Moses” było pseudonim nadanym Harrietcie Tubman, czarnej kobiecie, urodzonej w niewolnictwie, która uciekła na północ w 1849 roku, zainicjowała tajne przejście „underground railroad” dla zbiegłych niewolników,  będącym siecią tajnych szlaków i bezpiecznych domów. 

Znana pisarka Harriet Beecher Stowe, autorka Chaty Wuja Toma, silnie wpłynęła na ruch przeciw niewolnictwu i pomagała „Mamie Mojżesz” w działalności uwalniania czarnych niewolników. Była ona bardzo aktywna w ruchu hebraistycznym, proponującym język hebrajski na oficjalny w USA. 

Dr Martin Luter  King Jr , słynny przywódca „Ruchu Praw Obywatelskich”, opierał się na Mojżeszu i uwolnieniu Zydów z niewoli egipskiej w wielu swych kazaniach i przemówieniach, włącznie z „I have a dream”. Także często cytował Psalmy, Jeremiasza, Izajasza i Amosa. Jego okrzykiem bojowym było żądanie Mojżesza do Faraona „let my people go”. 

Prezydent Abraham Lincoln też walczył aktywnie o wyzwolenie niewolników. Studiowanie Biblii umacniało go w determinacji zniesienia niewolnictwa. W zaprzysiężeniu w drugiej kadencji na prezydenta zawarł oświadczenie, że: „Biblia jest najlepszym prezentem danym ludzkości od Boga. Odrodzenie państwa Izrael jako Państwa Narodu jest szlachetnym wspólnym  marzeniem wielu Amerykanów.” 

Więc to nie tylko rok 1865, gdy ustanowiono 13-tą poprawkę do Konstytucji USA ustanawiającą „wyjście z Egiptu”, czyli z niewoli, wszystkich czarnych niewolników.

Dziękuję za uwagę, to video jest czwarte w serii dziewięciu, przedstawiających unikalny związek pomiędzy Izraelem a Stanami Zjednoczonymi.


Amb. ret. Yoram Ettinger is an Israeli researcher, diplomat, writer, lecturer and consultant to Israeli and US legislators and their staffers. … Ettinger is a co-founder of the America-Israel Demographic Research Group (AIDRG), which has documented a 2 million gap in the number of Arabs in Judea & Samaria and Gaza.  

Tłumaczenie Olgi Degani z hebrajskiego stąd:Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.