Uncategorized

Odezwa do Lodzian

Przyslal Aleksander Milchtach Slaw


Drodzy Lodzianie, 

Trochę czasu już upłynęło od naszej wystawy “Człowiek za burtą” w Centrum Dialogu w Łodzi w marcu 2018 roku, ale temat ciągle pozostaje żywy.  Nową osobą, która prowadzi badania o naszej łódzkiej “wycieczce”, jest historyk Andrzej Czyżewski. 

Andrzeja poznałem właśnie podczas naszej wystawy w Centrum Dialogu w marcu 2018 roku. Andrzej jest autorem ekspozycji o łódzkim “Marcu 68”, która to ekspozycja razem z “Człowiekiem za burtą” tworzyła całość upamiętnienia 50-lecia naszego Exodusu z Łodzi/Polski.

Andrzej pracuje nad nowym projektem historii mówionej o nas czyli o marcowych Łodzianach. W przeciwieństwie do “Człowieka za burtą” jest to projekt naukowy i myślę, że warto poświecić chwilę czasu na rozmowę z Andrzejem o waszych doświadczeniach. Ja już taką rozmowę z nim odbyłem.

Krótki opis projektu i dane kontaktowe do Andrzeja znajdziecie poniżej. Dzwońcie lub piszcie do Andrzeja, żeby umówić się na rozmowę lub gdybyście mieli pytania dotyczące jego projektu. Nigdy za dużo naszych świadectw.

Pozdrawiam w tych “koronnych” czasach

Aleksander Milchtach Slaw

Tlf. +45 616 777 38

slaw@live.dk


Szanowni Państwo!

Nazywam się Andrzej Czyżewski, jestem historykiem pracującym na Uniwersytecie Łódzkim. Od pewnego czasu zbieram wywiady z ludźmi, którzy byli świadkami i/lub uczestnikami wydarzeń Marca’ 68 w Łodzi i doświadczali go w różny sposób. 

Mój projekt pt. Pokolenie czy pokolenia Marca ’68 – między oral history a metodą biograficzną ma wyłącznie naukowy charakter. Podstawowym celem projektu jest próba zastanowienia się nad tym, w jaki sposób łódzki Marzec ’68 wpłynął na biografie jego uczestników i w jaki sposób narzędzia oral history oraz metody biograficznej mogą wzbogacić naszą współczesną wiedzę na temat tamtych wydarzeń. 

Wywiady, które z Państwem przeprowadzam, są anonimowe i mają charakter biograficzny, czyli obejmują nie tylko Państwa wspomnienia z gomułkowskiej Polski, ale również to, co działo się przed, jak i po tzw. kampanii marcowej. Takie rozmowy zwykle trwają w przedziale od godziny do dwóch. Wywiady nagrywam na dyktafon i poddaję transkrypcji, a następnie analizuję, ale bez podawania Państwa danych osobowych. Wyniki moich analiz będą dostępne w postaci publikacji naukowych.

Rzecz jasna w obecnej sytuacji epidemicznej w grę wchodzą wyłącznie wywiady za pośrednictwem WhatsAppa, Skype’a, ewentualnie na platformie Zoom/Teams, lub po prostu przez telefon. Oczywiście dostosuję się do Państwa sugestii odnośnie formy i daty rozmowy. W poniedziałki i czwartki prowadzę zajęcia na uczelni od rana do mniej więcej 15-tej, w pozostałe dni (łącznie z weekendami) jestem do Państwa dyspozycji praktycznie bez ograniczeń.

Będę wdzięczny i zaszczycony, jeśli zgodzilibyście się Państwo poświęcić mi swój czas. 

Z wyrazami szacunku,

dr Andrzej Czyżewski

Uniwersytet Łódzki

Poniżej podaję moje dane kontaktowe:

Telefon: +48 784 954 930

WhatsApp: https://wa.me/qr/TJ5RYHYJ6OISH1

Skype: https://join.skype.com/invite/ctu3DSLFqCqR

Mail: andrzej.czy@gmail.com

Mail2: andrzej.czy@uni.lodz.pl

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.