Uncategorized

Krotko i zwiezle.Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 23.11-24.11


Z ostaniej chwili

.

Laureat Pokojowej Nagrody Nobla Lord David Trimble nominował izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu i księcia Abu Zabi Mohammeda bin Zayeda do Pokojowej Nagrody Nobla


23 listopada 2020 r.


W wyniku nalotu przeprowadzonego przez izraelskie siły powietrzne (IAF) w Al-Bukamal zginęło 15 wspieranych przez Iran bojowników, poinformowało w niedzielę Syrian Observatory for Human Rights (SOHR).


AstraZeneca dostarczy Izraelowi około 10 milionów dawek swojej szczepionki AZD1222 COVID-19 dla pięciu milionów ludzi.


Izraelskie Siły Obronne (IDF) rozpoczęły niespodziewane ćwiczenia w niedzielę rano, aby poprawić zdolności i gotowość Dowództwa Południowego do scenariuszy bojowych w Strefie Gazy.


Kampania prezydenta USA Donalda Trumpa w niedzielę powiedziała sędziemu, że odwołuje się od orzeczenia wydanego w sobotę, w którym odrzucono jego prośbę o wstrzymanie ogloszenia zwycięstwa prezydenta elekta Joe Bidena w Pensylwanii.


Szef amerykańskiego programu szczepień przeciwko COVID-19 Moncef Slaoui powiedział, że pierwsi Amerykanie, którzy otrzymają szczepionkę na koronawirusa, mogą ją otrzymać już 11 grudnia, podała CNN w niedzielę.


Premier Izraela Benjamin Netanjahu odbył w niedzielę niezapowiedzianą podróż do Neom w Arabii Saudyjskiej, aby spotkać się z saudyjskim księciem Mohammadem Bin Salmanem i sekretarzem stanu USA Mike’iem Pompeo, wyższym urzędnikiem potwierdził Israel Hayom . Urzędnik dodał, że na spotkaniu był również obecny szef izraelskiej agencji wywiadowczej Mossadu Yossi Cohen.


W poniedziałek Hamas skrytykował Saudyjczyków za zgodę na spotkanie z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu, nazywając to posunięcie „zniewagą” dla sprawy palestyńskiej.


The New York Times  umieścił prace dwóch izraelskich autorów na swojej liście 100 Notable Books of 2020: Yishai Sarid, , za jego książkie  The Memory Tunnel oraz AB Yehoshua za książkę  The Tunnel.


Niemcy oskarżają Iran o systematyczne łamanie umowy nuklearnej, podczas spotkania czołowych dyplomatówMinistrowie spraw zagranicznych Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii zbierają się, aby omówić stan konającego porozumienia, „stanowczo” wzywając Teheran do wypełnienia zobowiązań


Izraelski startup Zebra Medical Vision i szkocka firma konsultingowa Storm ID połączą siły, aby opracować sposoby wykrywania osób zagrożonych osteoporozą, chorobą układu kostnego, w której pacjenci cierpią na niską masę kostną i kruchość kości.


Izraelski minister energetyki Yuval Steinitz zaprosił w poniedziałek prezydenta Libanu Michela Aouna do przeprowadzenia bezpośrednich, jawnych lub tajnych rozmów w Europie o spornej granicy morskiej ich krajów.


otwarto cztery ośrodki szybkiego testowania przy drogach prowadzących do Ejlatu i kurortów nad Morzem Martwym. Jest to wdrażanie projektu „zielonych wysp”. Minister zdrowia Juli Edelstein powiedział: „Dziś jest święto i to nie tylko dla Ejlatu. To święto dla każdej osoby w Izraelu


zastępca sekretarza stanu USA ds. polityczno-wojskowych R. Clarke Cooper powiedział, że sporo arabskich państw jest zainteresowanych podpisaniem umów normalizacyjnych z Izraelem


pierwsza izraelska delegacja odwiedziła Sudan od czasu ogłoszenia normalizacji między oboma krajami. Odmówiono podania szczegółów odnośnie członków delegacji.


przed południem Palestyńczycy obrzucili kamieniami izraelskie samochody przy osiedlu żydowskim Itzchar w środkowej części Samarii. Na skrzyżowaniu doszło do kolizji dwóch aut. Rannych zostało 4 Izraelczyków.


24 listopada 2020 r.


Stany Zjednoczone w tym tygodniu szybko rozmieściły kilka ciężkich bombowców na Bliskim Wschodzie co stanowi pozorne zagrożenie dla Iranu, pośród wirujących spekulacji, że prezydent USA Donald Trump planuje podjąć działania militarne przeciwko Teheranowi, zanim prezydent elekt Joe Biden obejmie urząd.


Pięciu studentów z Uniwersytetu Birzeit w pobliżu Ramallah zostało aresztowanych za ich rolę w programie przekazów pieniężnych Hamasu we wspólnej operacji operacji Israel Defence Forces i agencji bezpieczeństwa Shin Bet.


Referendum wzywające Uniwersytet Tufts do zaprzestania współpracy wydziału policji z izraelską policją i wojskiem ma zostać przegłosowane w tym tygodniu.


Premier Benjamin Netanjahu powiedział we wtorek, że „wkrótce” złoży wizytę w Bahrajnie na zaproszenie księcia tronu stanu Zatoki Perskiej Salmana al-Khalify.


Hamas ostrzegł Izrael za pośrednictwem egipskich mediatorów, że ilosc chorych na koronawirusa w Strefie Gazy może „wymknąć się spod kontroli”, zgodnie z raportem libańskiej gazety Al Akhbar.


We wtorek rano Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w poniedziałek zdiagnozowano 943 nowe przypadki koronawirusa, co jest najwyższym dziennym wzrostem od 22 października.


Dziesiątki osób zostało uratowanych przez zespoły strażackie we wtorek rano po tym, jak potężny pożar pochłonął kompleks budynków mieszkalnych w jerozolimskiej dzielnicy Romema.


Tony Blinken, wybrany przez prezydenta-elekta USA Joe Bidena na sekretarza stanu, jest pasierbem ocalonego z Holokaustu, którego historie ukształtowały jego światopogląd, a następnie decyzje polityczne, w tym na Bliskim Wschodzie.


Premier Benjamin Netanjahu rozmawiał we wtorek ze skazanym szpiegiem Johnathanem Pollardem i powiedział mu, że kraj czeka na niego i jego żonę z otwartymi ramionami, gdyby zdecydowali się przenieść do Izraela.


Nowe badanie dotyczące postaw w sektorze ultraortodoksyjnym w Izraelu wobec pandemii COVID-19 wykazało, że chociaż członkowie społeczności są w pełni świadomi niebezpieczeństw związanych z tą chorobą, są o wiele bardziej ufni i chętni do wykonywania poleceń swoich rabinow niż rząd i instytucji państwowych


Israel Aerospace Industries (IAI) ogłosił w poniedziałek, że został wybrany przez Lockheed Martin „Elitarnym Dostawcą” po raz trzeci z rzędu.


Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.