Uncategorized

Ciekawe filmy

Do obejrzenia bezplatnie

Jaroslaw Kosiaty


Ucieczka ze świata ortodoksji


W ostatnich latach wielu Żydów, którzy opuścili swoje ultraortodoksyjne wspólnoty religijne, znalazło schronienie w Niemczech. Rabin Akiva Weingarten pomaga im dostosować się do nowego życia i pokazuje, że znajoma wiara ma także bardziej inkluzywną i mniej dogmatyczną wersję.


https://www.arte.tv/pl/videos/090637-061-A/re-ucieczka-ze-swiata-ortodoksji/

Dostepny do 6.lutego 2021


Szortowa rewolucja w Izraelu


Kai ma 13 lat. Wydaje się może nieco nieśmiała, ale to ona 3 tygodnie temu rozpoczęła ruch, o którym mówi się w całym Izraelu. Wszystko zaczęło się, gdy wróciła do szkoły po kwarantannie. Za przyjście w szortach została zatrzymana w bramie szkoły i zawieszona w prawach ucznia na 3 dni. Według jej mamy jest to związane z rosnącym wpływem konserwatystów w kraju. Sama 30 lat temu mogla chodzić do szkoły w krótkich spodenkach. Teraz dozwolone jest to jedynie chłopcom…


https://www.arte.tv/pl/videos/097998-000-A/izrael-szortowa-rewolucja/

Dostepny do czerwca 2023


Podróż do Niemiec


Niemiecki żyd Hans Bär miał 14 lat, kiedy wraz z matką uciekł przed nazistami do Argentny. To było 80 lat temu, tuż przed pogromem Żydów w nazistowskich Niemczech zwanym nocą kryształową. Od tamtego czasu Hans stał się Juanem, jednak nigdy nie zapomniał skąd pochodzi. 95 latek do tej pory nie przestaje myśleć o ojczyźnie i chce do niej wrócić – po raz pierwszy od czasu wyjazdu. W niewielkim miasteczku, w którym się urodził – Wohnbach – wiele się mówi o wizycie mężczyzny. Mieszkańcy planują dla niego uroczyste powitanie.


https://www.arte.tv/pl/videos/079472-002-A/re-sladami-bolesnej-przeszlosci/

Dostepny do 21.grudnia 2020

Kategorie: Uncategorized

2 odpowiedzi »

 1. Poważny błąd. Niemcy, jak cała Zachodnia Europa, są śmiertelną pułapką dla Żydów.

  Można tylko wyrazić ubolewanie, że niektórzy Żydzi niczego się nie nauczyli z wydarzeń 20 wieku, mimo ich długiej i bolesnej pamięci.

  Żyd który woli praktykować „judaizm light” ma wiele dróg opuścić ortodoksję. To nie jest wojna ideologiczna ale normalny przepływ ludzi i ideologii, jak w innych narodach i w innych kulturach.

  Judaizm bez koncepcji Boga nie jest judaizmem ale jeszcze jedną ideologią świecką.

  A ta ma własne świątynie, własne prawa i własne bogactwo kulturowe i w dodatku przyjmuje każdego bez zbędnych pytań. Trudno tam coś dodać.

  Nie rozumiem tylko czemu ludzie którzy stracili wiarę dalej upierają się że są wierzącymi.
  Być niewierzącym jest ich pełnym prawem obywatelskim i nie muszą szukać racjonalizacji swoich rozterek.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.