Polityka

Krotko i zwiezle.Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 7.12 – 8.12


7 grudnia 2020 r.


Państwowe Biuro Inwestycyjne w Abu Zabi (ADIO) otworzy swoje biuro w Izraelu w ciągu kilku tygodni, powiedział w poniedziałek dyrektor generalny.


Portugalskie prawo powrotu umożliwia potomkom hiszpańskich i portugalskich Żydów sefardyjskich na całym świecie uzyskanie obywatelstwa portugalskiego. Ustawa została uchwalona, aby skorygować wypędzenie Żydów sefardyjskich w 1492 i 1496


Premier Palestyny Mohammad Shtayyeh ogłosił w poniedziałek, że od czwartku okręgi Nablus, Betlejem i Hebron zostaną zablokowane na okres jednego tygodnia w celu spowolnienia rozprzestrzeniania się koronawirusa.


Francja, Wielka Brytania i Niemcy oświadczyły w poniedziałek, że są „głęboko zaniepokojone” oświadczeniem Iranu, że zamierza zainstalować dodatkowe zaawansowane wirówki do wzbogacania uranu oraz ustawą parlamentarną, która mogłaby rozszerzyć program jądrowy.


Handel między Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) a Izraelem może wzrosnąć do co najmniej 5 miliardów dolarów – powiedział w poniedziałek prezes największego operatora portowego w Dubaju.


Zespół izraelskich lekarzy, finansowany przez właściciela klubu piłkarskiego Chelsea, Romana Abramovicha, pomaga szpitalowi w północnych Włoszech radzić sobie z zalewem przypadków koronawirusa.


pierwsza dostawa szczepionki przeciw koronawirusowi firmy Pfizer dotrze do Izraela pod koniec tego tygodnia.


Louise Glück, tegoroczna laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, właśnie odebrała swoją nagrodę. Uroczystość przekazania odbyła się w ogrodzie laureata, a uroczystość poprowadziła Konsul Generalny Annika Rembe.


Minister finansów Israel Katz przedstawił przewodniczącemu Blue & White Benny’emu Gantzowi budżety na rok 2020 i 2021 na wspólnym posiedzeniu obu tych krajów w niedzielę. Nie osiągnięto porozumienia w sprawie trwającego kryzysu budżetowego.


ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba nowych przypadków koronawirusa wyniosła 1 230. W stanie ciężkim jest 287 osób (88 pod respiratorami). Zmarło 2 917 osób. Obecnie aktywnych jest 12 405 przypadków. Przeprowadzono 37 562 testów.


premier Benjamin Netanjahu ostrzegł wieczorem, że Izrael wchodzi w trzecią falę koronawirusa, sugerując, że rząd może nałożyć nowe ograniczenia na działalność publiczną. „Szczepionki są w drodze.


ministerstwo zdrowia poinformowało, że po miesiącach prac przygotowawczych Siły Obronne Izraela znacznie zwiększyły swoje możliwości testowania koronawirusa i w ciągu najbliższych dwóch tygodni powinny osiągnąć zdolność przeprowadzania 100 000 testów dziennie.


Giełda w Tel Awiwie uruchomiła w niedzielę indeks bez paliw kopalnych, co ma nadzieję, że ułatwi inwestorom instytucjonalnym odzwyczajenie się od niektórych spółek naftowych i gazowych, które przyczyniają się do globalnego ocieplenia.


Członek rodziny rządzącej Abu Zabi kupił 50 procent udziałów izraelskiego klubu piłkarskiego Premier League Beitar Jerusalem, ogłosił w poniedziałek zespół.


palestyński terrorysta usiłował zaatakować nożem izraelskich żołnierzy na punkcie kontrolnym Kalandia, na północ od Jerozolimy. Żołnierze wezwali napastnika do zatrzymania się, a po braku reakcji postrzelili go.


Małe zwycięstwa Izraela na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ. W zeszłym tygodniu Zgromadzenie Ogólne ONZ przeprowadziło coroczne głosowanie nad serią antyizraelskich rezolucji zainicjowanych przez Autonomię Palestyńską, ale poparcie dla nich spadło 


Nowe izraelskie centrum, które chce zwrócić uwagę na historię Żydów w świecie islamskim, zgodziło się współpracować z muzeum w Emiratach przy projektach ukazujących wspólną historię Żydów i Arabów.


Izrael ma sprzedać uzywane i F-16 kanadyjskiej firmie za 100 milionów dolarów .Ministerstwo Obrony prowadzi negocjacje w sprawie sprzedaży 29 używanych samolotów do symulacji sił wroga w ramach umowy, która ma być największą jak dotąd sprzedażą nadwyżek izraelskich sił powietrznych7 grudnia 2020 r.


Izraelski festiwal muzyczny w Ejlacie z okazji normalizacji umów Izraela z ZEA i Bahrajnem jest transmitowany na żywo w Abu Zabi.


Izraelskie firmy zebrały rekordową ilość kapitału w 2020 r., Znacznie wyprzedzając inne kraje, pomimo spowolnienia gospodarczego spowodowanego pandemią.


Układy Abrahama nie zwalniały nas z odpowiedzialności wobec Palestyńczyków. Izrael musi zrobić duży krok naprzód, stać nas na wycofanie się z terytoriów” – stwierdził Olmert


Re-Born Global, pierwsza izraelska platforma gospodarki o obiegu zamkniętym w zakresie tekstyliów, uruchomiła Re-Born Textiles, pierwszy system zarządzania odpadami tekstylnymi w obiegu zamkniętym.


W obliczu ogromnego wzrostu liczby przypadków koronawirusa i kryzysu zdrowotnego delegacja UE przybyła we wtorek do Strefy Gazy. Wysłannicy mają zbadać sytuację humanitarną w enklawie palestyńskiej w świetle pandemii.


Seria potężnych eksplozji została usłyszana na południowych przedmieściach syryjskiego miasta Quneitra, w pobliżu granicy izraelsko-syryjskiej, donosi powiązana z Hezbollahem wiadomość Al-Manar, cytując syryjską telewizję.


Ambasador Emiratów w Stanach Zjednoczonych powiedział w niedzielę, że Izrael i Zjednoczone Emiraty Arabskie mają nadzieję na współpracę na rzecz postępu we wszystkich dziedzinach po podpisaniu Porozumień Abrahama.


Długo oczekiwane wyniki badań, opublikowane w czasopiśmie medycznym The Lancet, wykazały, że skuteczność potencjalnej szczepionki wynosiła 62% dla osób, którym podano dwie pełne dawki i 90% w podgrupie uczestników badania, którym podano połowę dawki, a następnie pełną.
Stan Teksas, chcąc pomóc prezydentowi Donaldowi Trumpowi zmienić wyniki wyborów w USA, powiedział we wtorek, że złożył pozew przeciwko stanom Georgia, Michigan, Pensylwanii i Wisconsin do Sądu Najwyższegoambasador Rosji w Izraelu Anatolij Wiktorow powiedział: „Problemem w regionie nie są działania Iranu. To brak zrozumienia między krajami oraz nieprzestrzeganie rezolucji ONZ w konflikcie izraelsko-arabskim i izraelsko-palestyńskim … Izrael atakuje Hezbollah, ale Hezbollah nie atakuje Izraela … Widziałem tunele z Libanu do Izraela, których rzekomo agenci Hezbollahu używali do zaatakowania Izraela, ale nie ma dowodów, że to Hezbollah stworzył te tunele. Izrael nie może atakować terytoriów suwerennych członków ONZ …

 W czymś, co można uznać tylko za niezwykły widok, na moście nad ruchliwą arterią irańską stolicę Iranu widziano transparent z podziękowaniem izraelskiej agencji szpiegowskiej Mossad, na którym wisiała izraelska flaga.


Urzędnik Ministerstwa Sprawiedliwości powiedział w poniedziałek Knesetowi, że prawo państwowe nie ma na celu ograniczania indywidualnych praw obywateli, po tym, jak sędzia wykorzystał kontrowersyjne przepisy z 2018 r., aby uzasadnić oddalenie pozwu złożonego przez arabskich mieszkańców północnego miasta Carmiel.


Ciężarówki i samoloty transportowe są gotowe do dystrybucji milionów dawek szczepionki przeciwko koronawirusowi w całych Stanach Zjednoczonych. Jest to złożone zadanie kierowane przez czterogwiazdkowego generała


Kategorie: Polityka

1 odpowiedź »

  1. Dzisiaj Portugalia woli Żydów od Arabów, ale to nastrój przejściowy.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.