Uncategorized

Kampania na rzecz wzmocnienia światowej solidarności żydowskiej

Nowa kampania ma na celu zjednoczenie narodu żydowskiego jak nigdy dotąd, aby stawić czoła wyzwaniom związanym z koronawirusem


Przetlumaczyl Sir Google Translate


 Yossi Alon

Ministerstwo ds. Diaspory Izraela rozpoczęło kampanię solidarności, w której udział wzięli celebryci i przywódcy z całego świata żydowskiego, aby połączyć siły, aby wspólnie poradzić sobie z kryzysem koronawirusa.

Podczas gdy państwo Izrael stoi w obliczu jednego z najgorszych kryzysów w swojej historii, wiele społeczności żydowskich na całym świecie również zmaga się ze zmianami po kryzysie koronowym. Szczyt kryzysu w diasporze przypadł głównie na pierwszą falę, kiedy zamknięto wiele szkół żydowskich, zmarli przywódcy gmin, przestały działać świetlice. Wielu rodzicom trudno było nadal płacić wysokie czesne za żydowską edukację dla swoich dzieci, a wydarzenia, które tradycyjnie wzmacniały społeczność za granicą, ustały.

W związku z powszechnymi trudnościami, jakie napotykają Izrael i społeczności diaspory, Ministerstwo Spraw Diaspory zdecydowało się rozpocząć kampanię solidarnościową pod nazwą „Jeden naród”, w której celebryci i przywódcy z całego żydowskiego świata wzywają do jedności, aby stawić czoła kryzysowi Korony . Wśród uczestników kampanii są koszykarz Omri Casspi, szef kuchni Meir Adoni, dziennikarz Sivan Rahav-Meir, żydowsko-amerykańska aktorka Mayim Bialik i nie tylko.

Nieżyjący już rabin i lord Jonathan Sacks, były naczelny rabin Wielkiej Brytanii, który zmarł niedawno, przesłał poruszające wideo do kampanii solidarnościowej na krótko przed śmiercią, w którym powiedział:

„Żydzi byli faktycznie pierwszym narodem globalnym. Dotarli do niego 2000 lat przed innymi. A to, co trzymało ich razem jako naród, to koncepcja, że ​​„cały Izrael jest współzależny”. Wszyscy Żydzi są za siebie odpowiedzialni. Mamy podstawową solidarność, która mówi, że jeśli jest Żyd gdziekolwiek na świecie, który potrzebuje pomocy, my, Żydzi, będziemy tam dla niego. Nie mogę sobie wyobrazić nic ważniejszego dzisiaj, kiedy sam świat stał się bardziej zglobalizowany, niż wykorzystanie naszej starożytnej tradycji, aby przyjść z pomocą innym Żydom, kiedy jej potrzebują. Judaizm to wiele umysłów, jedno serce. Pokuta, modlitwa i miłosierdzie mogą zniszczyć każdy zły dekret. Świat wystarczająco długo cierpiał z powodu zła i powinniśmy się modlić, walczyć z grzechem i dawać dobroczynność, a zło przeminie ”.

W ramach akcji solidarnościowej publiczność jest zapraszana do podpisania Deklaracji światowej solidarności żydowskiej, do zgłaszania filmów, planowany jest także wspólny projekt dla Żydów na całym świecie.

Minister ds. Diaspory Omer Yankelevich powiedział:

„To historyczny czas, kiedy naród Izraela na całym świecie przeżywa wspólny kryzys. Nadszedł czas, aby współpracować z naszymi braćmi w diasporze i wykorzystać wielką potęgę, jaką mamy jako naród 15 milionów rozsianych po całym świecie, aby dzielić się wiedzą i wspierać się nawzajem. Oczywiście w czasach kryzysu każdy koncentruje się na swoich osobistych trudnościach, ale celem kampanii solidarności jest skłonienie nas do spojrzenia w górę i spojrzenia sobie w oczy. Tylko w ten sposób możemy spokojnie wyjść z tego kryzysu, a nawet stać się silniejszymi ”.


Solidarnosc zydowska

Kategorie: Uncategorized

3 odpowiedzi »

 1. Izrael jest twój jak mój.

  Piszę o reprezentacji narodu żydowskiego przez flagę izraelską. Reprezentacja państwa przez flagę izraelską to już inna sprawa która wymaga osobnej dyskusji.

  Nic też nowego w tendencjach antysyjonistycznych niektórych Zydów. NIeważne czy urodzonych w Izraelu czy w Polsce.

  Według rozsądnych wskaźników, ten procent ciągle maleje i procent syjonistów ciągle rośnie.

 2. U ciebie w Izraelu sa medrcy ktorzy uwazaja ze Mogen David powinien byc zastepiony np. ksiazka, tak, ksiazka na fladze, bo wtedy “flaga izraelska bedzie akceptowana przez mniejszsc arabska” .
  Hatikve tez trzeba zmieic wg. tych samych, z tych samych powodow.
  Najgorze ze ci medrcy maja niejodnokrotnie pensje panstwowe, placone przez np. ciebie.
  “To demokracja” jakby zdrajcy Ben Ami czy Yossi Beilin powiedzieli

 3. Flaga izraelska jako symbol narodowości żydowskiej…

  Dzisiaj przyjęta przez większość diaspory.

  Ale 50 lat temu ta teza była gorąco dyskutowana.

  A 100 lat temu wzbudziłaby uciechę i urągliwe uwagi w większości gmin żydowskich na śwecie. Nie było wtedy jasne jak będzie wyglądała flaga narodowa ale idea państwa narodowego była u większości urągliwa.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.