Uncategorized

Dlaczego żaden naród nie chce prowadzić wojny przeciwko Izraelowi

W rzeczywistości, oto pięć powodów, dla których nikt nie zadzierał z tą potęgą.


Artykul przetlumaczyl Sir Google Translater

Kluczowy punkt:  Izrael ma różnorodną zaawansowaną technicznie broń i sprytne wojsko. Ma również ostateczny środek odstraszający.

Podobnie jak izraelskie siły powietrzne, izraelska armia miała skromne – ale bardziej ugruntowane – początki. Siły lądowe Izraela wywodzą się z Haganah, syjonistycznej siły paramilitarnej utworzonej na początku lat dwudziestych XX wieku w celu ochrony żydowskich interesów.

Hagana współpracowała z władzami brytyjskimi, ale stała się wrogo nastawiona w 1944 r., Kiedy Oś zbliżała się do klęski, a potrzeba państwa żydowskiego stawała się coraz wyraźniejsza. W 1947 r. Hagana została przeorganizowana w regularne jednostki wojskowe i dwa tygodnie po założeniu państwa Izrael przemianowana została na armię izraelską.

Od tego czasu armia izraelska uczestniczyła w walce co dekadę od jej powstania. Stoczył liczne wojny w obronie Izraela i wziął udział w licznych ekspedycjach karnych na Synaj, Liban, Gazę i Zachodni Brzeg.

W 1947 r. Mała populacja Izraela, ale wysoki poziom wykształcenia oznaczała, że ​​jego obywatele mogli dość szybko wyszkolić i zorganizować armię narodową. Ograniczenia siły roboczej oznaczały również, że armia izraelska miała tendencję do przyciągania zaawansowanych technologicznie sił o dużej sile ognia i stawała się w nich bardziej biegła niż jej sąsiedzi. Mając to na uwadze, oto pięć broni izraelskiej armii wojennej, z którą nikt na Bliskim Wschodzie z pewnością nie chciałby się wplątać w walkę:TREŚCI SPONSOROWANE

Czołg podstawowy Merkava:

Zaprojektowany przez generała Izraela Tala , szefa sił pancernych, Merkava jest pierwszym i jedynym rodzimym czołgiem bojowym Izraela. Czołg został specjalnie zaprojektowany dla izraelskiej doktryny czołgów: nisko nad ziemią, z potężnym działem, Merkava miała nawet silnik umieszczony z przodu czołgu, aby zapewnić ochronę załodze. W połączeniu z mocno nachylonym pancerzem kompozytowym Merkava stworzył doskonały czołg obronny, dobrze nadający się do obrony przed egipskimi formacjami pancernymi na Synaju lub siłami syryjskimi na Wzgórzach Golan.TREŚCI SPONSOROWANE

Wczesne wersje Merkawy były wyposażone w to samo 105-milimetrowe działo główne zaprojektowane przez Brytyjczyków, co początkowe wersje amerykańskiego M1 Abrams. Nowsze wersje są uzbrojone w 120-milimetrowe działo gładkolufowe produkowane lokalnie. Główne działo Merkawy jest celne na co najmniej 2000 metrów w przypadku pocisków przeciwpancernych odłamkowo-burzących (HEAT) i przeciwpancernych (AP). Uzupełnieniem konwencjonalnych pocisków jest pocisk LAHAT; wystrzeliwany z lufy Merkawy, naprowadzany laserem LAHAT może atakować cele na odległość do 9000 metrów.

Czołgi Merkava były jednymi z pierwszych pojazdów opancerzonych wyposażonych w systemy aktywnej ochrony przed pociskami kierowanymi. Izrael zbudował nieco ponad 2000 Merkavów we wszystkich wersjach, w tym 660 najnowszego Mark IV.https://646c837debff7ab1d8d7ea183429cfeb.safeframe.googlesyndication.com/safeframe/1-0-37/html/container.html

System pocisków kolczastych:

Spike Missile to izraelski system przeciwpancernych pocisków kierowanych, który pasuje do wszystkich. System Spike SR (Short Range) to jednorazowy system rakietowy, podobny do starego amerykańskiego LAW. Spike ma poszukiwacz termiczny, głowicę ładunkową w kształcie tandemu (do pokonania pancerza reaktywnego) i zasięg 800 metrów.TREŚCI SPONSOROWANE

Spike jest montowany na wszystkim, od pojazdów naziemnych po helikoptery Seraph (Apache), okręty wojenne i drony. Może być używany przeciwko czołgom i pojazdom opancerzonym, statkom, samolotom, a nawet indywidualnym celom terrorystycznym o dużej wartości.

Większe wersje Spike to zasadniczo ten sam pocisk, powiększony. Spike MR, podobny w swojej klasie do amerykańskiego Javelina, ma zasięg 2500 metrów. Spike LR, podobnie jak amerykański TOW-IIB, ma nieco większy zasięg na 4000 metrów. Wreszcie Spike ER ma podobną charakterystykę do American Hellfire. Wersja Spike’a bez linii wzroku, Spike NLOS, śledzi kabel światłowodowy, który pozwala operatorowi wyszukiwać i niszczyć cele na odległość 25 kilometrów.

Namer Armored Personnel Carrier:

Większość bojowych wozów piechoty nie jest – wbrew temu, czego można by się spodziewać – mocno opancerzona. Pojazdy takie jak M2 Bradley, BMP-3 i Warrior nie są specjalnie opancerzone przeciwko nadchodzącym pociskom czołgów i nowoczesnym przeciwpancernym pociskom kierowanym, co jest dziwne, biorąc pod uwagę, że bojowe pojazdy piechoty powinny walczyć obok znacznie ciężej opancerzonych czołgów.

Namer różni się jednak w rzeczywistości budową ze starszych czołgów. Bojowy pojazd piechoty Namer to wczesny model czołgu Merkava Mk.1 z usuniętą wieżą i głównym działem oraz ogromną ilością opancerzenia nałożonego na przednią pośladkę, boki i boczne osłony. Namer waży mniej więcej tyle samo, co Merkawa przed modyfikacjami, co świadczy o ilości dodanego pancerza.

Około 120 Merkavów zostało przekształconych w Namerów, co wystarczyło na wyposażenie około trzech batalionów. Namer ma trzyosobową załogę, w tym kierowcę, operatora zdalnej stacji uzbrojenia i dowódcę. Może przenosić dziewięciu piechurów.

Karabin szturmowy Tavor:

Izraelski karabin tubylczy drugiej generacji, Tavor, jest standardową bronią piechoty IDF. Futurystycznie wyglądający karabin, konstrukcja typu bullpup Tavora – w której magazynek znajduje się w kolbie – zapewnia zwartą konstrukcję, zachowując jednocześnie lufę długości karabinu.

Tavor może wyglądać jak karabin XXI wieku, ale jego korzenie są ściśle XX wiek. Ten kompaktowy karabin wykorzystuje napędzane gazem, obracające się śruby, prosto z AK-47, który z kolei został zainspirowany M-1 Garand. Konstrukcja typu bullpup umożliwia karabinowi kompaktową długość 28 cali przy zachowaniu 18-calowej lufy.

Tavor ma pojemność 5,56 milimetra i może pomieścić standardowe 30-nabojowe magazynki NATO. Mniejsze, bardziej kompaktowe wersje mają krótsze lufy i są umieszczone w komorze pistoletu kalibru 9 mm Parabellum.

System wyrzutni rakiet „Smasher”:

Izrael ma tendencję do zmieniania nazw amerykańskich systemów uzbrojenia i jest to jeden z przypadków, w których nowa nazwa jest znacznie chłodniejsza niż stara.

Wyrzutnia rakiet „Smasher” to tak naprawdę amerykański M270 MRLS. Podstawa gałęzi artylerii armii amerykańskiej, M270 został opracowany w latach 70. XX wieku jako część „Wielkiej Piątki” systemów uzbrojenia, które miały przekształcić armię. Oparty na zmodyfikowanym podwoziu M2 Bradley, „Smasher” przenosi dwanaście 227-milimetrowych rakiet. Bateria składająca się z trzech pojazdów może wysłać 23184 amunicji kasetowej ciągu jednej minuty.

Izrael ma 48 systemów typu „Smasher”. Obecnie Izrael jest ograniczona do rakiet o zasięgu 40 kilometrów, ale nowe rakiety maja zasięg 150 km . Takie rakiety dadzą izraelskiej artylerii, umieszczonej w Hajfie, możliwość uderzenia w Damaszek.

Kyle Mizokami jest pisarzem zajmującym się obronnością i bezpieczeństwem narodowym mieszkającym w San Francisco, który pojawił się w The Diplomat, Foreign Policy, War is Boring i The Daily Beast . W 2009 roku był współzałożycielem bloga poświęconego obronności i bezpieczeństwu Japan Security Watch. Możesz śledzić go na Twitterze: @KyleMizokami . Ten pierwszy pojawił się wcześniej i jest ponownie publikowany ze względu na zainteresowanie czytelników.


https://nationalinterest.org/blog/reboot/why-no-nation-wants-wage-war-against-israel-173414

Kategorie: Uncategorized

9 odpowiedzi »

 1. I.Walf : Najwazniejszym czynnikiem jest ze gdyby Izrael przegral to wszyscy by albo zgineli albo musiei znowu skonczyc w np. takiej Polsce..To napewno dopinguje.
  Co do izraelskich generalow, to sa oni najwiekszym przeklenstwem Izraela, ob. Rabina, Sharona, Baraka a teraz Ganza ofiarujacego palestyncom ”czesc” Jerzolimy..

 2. Znowu czuje się zobowiązany zareagować na artykuł opublikowany na stronie Reunion 69. Czytając artykuł pana Kyle Mizokami odniosłem dziwne wrażenie ze pan Mizokami nigdy nie służył w wojsku.Nie biorę Mu tego za złe, z pewnością ma dostatecznie dużo tytułów naukowych żeby napisać ten artykuł ale napewno nie pod nadanym tytułem. Zacznę od Wojny Wyzwoleńczej w 1948 roku.Warunki wyjściowe były beznadziejne.Cztery wrogie armie państw Arabskich wkraczają na tereny nowo stworzonego państwa. A czym Izrael może im się przeciwstawić. Naród liczący około 600 tysięcy ludzi nie był w stanie zmobilizować dostatecznie duża i odpowiednio uzbrojona armie. Ogólna ilość dostępnej broni była śmiesznie mała, prawie żadna. I nagle stał się Biblijny Cud. Związek Radziecki (Stalin) dał pozwolenie Czechom sprzedać dość duża ilość karabinów (nie automatycznych). Na tej transakcji chyba wykończył się budżet uzbrojeniowy izraelskiego wojska. Nigdy nie słyszałem o innej. Mimo tak beznadziejnych warunków, po jedno rocznych zmaganiach wojnę wygral Izrael, wyganiając obce Armie ze swoich terenów. Z biegiem lat wiele się zmieniło, Izrael kupuje i produkuje wiele rodzaji broni ale jedno jest niezmienne, zawsze zwycięża, nawet w tak niekorzystnych warunkach jak wojna „Yom Kipur”. Pytanie dlaczego? Przecież Arabskie kraje mieli i maja niekończące się fundusze i dostęp prawie do każdego rynku. Wiec o co chodzi? Dlaczego pan Mizokami nie wyjaśnia tej różnicy wyników.Nie wie, nie chce wiedzieć lub wie i nie chce powiedzieć. Chce teraz przedstawić mój punkt widzenia na przyczyny tych skromnych arabskich osiągnięc wojskowych.
  Oczywiście ilość i jakość broni to bardzo istotny czynnik ale jest jeszcze kilka:
  1)Poziom Edukacji izraelskiej jest jednym z najwyższych na świecie. Domiłująca ilość młodzieży świetnie włada po angielsku a po skończeniu matury inne przedmioty tez maja dobrze opanowane(każdy według zdolności).Przy 18 latach są świetnym materiałem na techniczne potrzeby wojskowe.Jet to niesamowita przewaga nad rekrutami wojsk arabskich. Na dodatek, po skończeniu służby cześć z tych żołnierzy kształci się na inżynierów a w rezerwie wojskowej są nadal zwykłymi żołnierzami z wysokim wykształceniem. Jest to olbrzymia przewaga nad wojskiem państw arabskich. 2)Żeby zachować sprawność fizyczna a zarazem umysłowa wysokich oficerów większość z nich opuszcza służbę w okolicach 40-45 lat. Jedynie generałowie mający szanse na następnego Głównodowodzącego są zwolnieni z tego obowiązku. Taki zwyczaj nieistnieje u naszych przeciwnikach. 3) izraelski Przemysł- Kupując zagraniczny sprzęt wojskowy, Izrael całkowicie pozbywa się elektronowe i kompiuterowe elementy i montuje własnej produkcji zastępcze. Całkowita tajemnica zostaje zachowana. Jędze jeden element przewagi nad wrogimi wojskami. 4) Sosunki Społeczne w izraelskim wojsku i egipskim.Jednym z obowiązków każdego izraelskiego żołnierza po ukończeniu czynnej służby jest co roczna miesięczna służba w wojsku. Jednego razy wysłano cała jednostkę na granice egipska. Był to tak zwany, punkt obserwacyjny. W praktyce wyglądało to tak: Nic nie robimy, przez lornetkę my obserwujemy ich a oni nas.Odległość 300-400 m. Pewnego ranka 7- 7.30 wychodzi z baraku elegancki egipski Oficer. Podchodzi do zewnętrznych umywalni, goli się, myje. normalna poranna działalność. Po krótkim czasie grupa 10-ciu żołnierzy z kapralem na czele wychodzą z innego baraku i stanęli przy Oficerze. Oficer bez zwłoki staje przy pierwszym, Trach,Trach, dwa policzki, krzyki, wrzaski, następny a potem następny aż do dziesięciu. Nastepnie zaczęły się przesłuchania,podobne sceny.Tak wyglada arabska dyscyplina wojskowa. Chyba nie trzeba tłumaczyć dlaczego egipski żołnierz walczy jak walczy.
  Czyżby tego rodzaju czynniki nie są brane pod uwagę przez Expertow? A może ignorują z jakiejś nieznanej mi przyczyny.

 3. Już przedtem tu pisałem „dużym błędem byłoby obniżyć czujność , gotowość i (nie) liczenie liczenie się z ewentualnie kolejną wojną” Tym bardziej jest uzasadnione , by Izrael, przynajmniej nie oficjalnie , wspierał logistycznie, wywiadowczo i finansowo grupy zwalczające mocodawców tych grup terrorystycznych.

 4. Lekceważenie wroga jest rękojmą porażki.

  Turcja i Iran nie potrzebują granicy z Izraelem, aby prowadzić wojnę przez zastępców.
  Zastępcy graniczą z Izraelem i to wystarczy na skuteczną wojnę wyczerpującą.
  W razie potrzeby ci zastępcy zostaną poparci rakietami i bombami ich pracodawców.

  Przykłady?
  Hamas i Jihad w Gazie, PLO w Ramalli, Hezubullah w Libanie i Syrii i już niedługo Islamiści syryjscy i afgańscy na żołdzie tureckim na Golanie i płd wschodniej Syrii.

 5. Jeśli Iran bez żenady , otwarcie wspiera , szkoli finansuje i uzbraja hizbalę, to nie ma powodów by Izrael nie szkolił i wspierał finansowo, wywiadowczo i logistycznie , przynajmniej poza kulisami, na przykład ruch „Ludowy Mudżahedin Iranu” czy „Jundallah” czy tureckich Kurdów , niezależnie od ich programu o którym nic nie wiem, wobec Izraela. Powalenie tych reżimów powinno być pierwszym priorytetem Izraela . Żadna z tych grup i tak nie dojdzie do władzy po ich obaleniu, są to marginalne grupy , niemniej, nie cofające sie przed zbrojną walką w tych bestialskich krajach . Każdy z najnowszych samolotów Izraela kosztuje prawie miliard dolarów ….ta ogromna suma byłaby wielka pomocą w działaniu informacyjnym i propagandowym a także do konspiracji i walki zbrojnej z rezimami wewnątrz tych krajow i to już dzisiaj , a nie w przyszłej , ewentualnej(?) konfrontacji zbrojnej . Jeden jedyny samolot…

 6. Najbarziej niebezpiecznym wrogiem Izraela teraz jest amerykanska Partia Demokratyczna i Zydowsy Cogresmani tam, jak Jan Schakowski z Michigan, corka emigrantow z Rosji, ktora teraz sponsoruje rezolucje wzywajaa Bidena zeby natychmiast zniosl sankce na Iran, bezwarunkowo.
  Ten gen sluzalstwa, zdrady ,quislingostwa wsrod Zydow amerykanskich , to wdzieczne pole na niejeden Phd, psyhologiczny,psychiatryczny, genetyczny, ale niestety to sytuacja alarmowa.

 7. To prawda , że dużym błędem byłoby obniżyć czujność , gotowość i liczenie się z ewentualnie kolejną wojną.
  Z drugiej strony …ani Iran ani Turcja nie mają granicy lądowej z Izraelem i są dostatecznie daleko , by możliwy atak lądowy z czynnikiem zaskoczenia był praktycznie rzecz biąrąc niemożliwy . Pozostaje niespodziewany atak rakietowy i lotniczy. Dlatego wywiad ,wczesne rozpoznanie i NIE lekceważenie sygnałów o zbliżającym się ataku , jak to było w wojnie Jom Kipur jest żywotnie ważne . Ale ta trudna lekcja historii została , mam nadzieje, przyswojona . Nie wolno w żadnym wypadku zaniedbywać nakładów finansowych i wysiłków na wywiad techniczny i poprzez informatorów , nieustanne próby rozpoznania planów wroga. Ale także znacznie wzmożenie informacji, propagandy i wspieranie opozycyjnych grup tajne i jawne , znajdujących się wewnątrz i na zewnątrz wrogich krajów. Odnoszę wrażenie natomiast , że to ostatnie jest mocno zaniedbywane….

 8. Arogancja która nie powinna widzieć światła dziennego.

  Ja znam przynajmniej dwa państwa które prą do wojny z Izraelem – Iran i Turcja.
  Także tzw państwo palestyńskie podżega innych do wojny której obawia się zacząć same.

 9. Kopia myslenia Dayana ,Elazara,Rabina do pazdziernika 1973 roku.
  Miejmy nadzieje ze IDF sie z tego wyleczylo, mimo ze maja powazniejsza bron niz tu wspomniane :

  Jericho rakiety , zasieg do 11000(jedynascie tysiecy) kilometrow,napewno uzbrojone w glowice atomowe
  Starsze wersje rakiety wystrzelono z 2 lata temu na Syrie, z ladunkiem wybuchowy oczywiscie. Chcieli sprawdzic czy rosyjskie rakiety przeciwlotnicze moga to zestrzelic.
  Mogly, ale nie wszystkie, mimo ze ta wersja miala z 50 lat, a rosyjskie systemy moze z 5.
  Nowsze wersje Jericho sa z pewnoscia jescze trudniejsze do przechwycenia.

  Popeye cruise missile, exportowana tez do USA i Australii, wysrzeliwana z samolotow
  Ma zasieg kilkuset kilometrow
  Izrael ma tez wersje tej rakiety o zasiegu kilku tysiecy kilometrow, wystrzeliwana z lodzi podwodnych(z tub torpedowych) ,napewno z ladunkiem nuklearnym

  Namer pojazd opancerzony wspomniany tutaj jest bardzo drogi, Izrael ma moze 150 ich, (oprocz kilkuset starych amerykanskich M109) i przerzucil sie na Eytam, , opancerzony pojazd na 8 kolach.
  To ciekawe ze Izraelczycy tak odeszli od gasienic jak w Namer do kol w Eytam
  Zalety i wady obu typow zajmuja gube ksiegi, kola sa tansze i szybsze

  Tak samo z ciezko artyleria , Izrael przerzucil sie z gasienicowych i opancerzonych do ATMOS 2000, dzialo na ciezarowce 8 lub 6 kolowej,.

  Polska kupila to tez, szkoda ze im sprzedali, mozolili sie Polacy z skopiowaniem samobieznego dziala angielskiego, AS90, nazwali to Korab-i okazalo sie ze przodujaca technika polska nie moze wyprodukowac stali do podwozi tych ciezkich pojazdow bez , mikropekniec.

  Kupili wiec podwozia od Samsunga w Pld Korei, ale to drogei, wiec maja tylko kilkanascie Korabii i zakupili ATMOS w Izraelu

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.