Uncategorized

TRZY WAŻNE (MALO ZNANE) MUZEA SHOAH

Przyslala Zosia Braun

POZNAJEMY ŻYDOWSKĄ HISTORIĘ  Z ŻYDOWSKICH ZRÓDEŁ


Anotacja: nazwy tych swietych miejsc z hebrajskiego sa nie do przetlumaczenia na polski, tak jak nie tlumaczy sie z Biblii miejsca historyczne/geograficzne i pozostawiamy je w originale. 

  1. Martef Hashoa
http://www.martefhashoah.org.il/wp-content/uploads/2017/01/holocaust-info-img.png

Martef Hashoa jest pierwszym muzeum o tematyce Holokaustu utworzonym w Izraelu. Muzeum znajduje się na górze Syjon w Jerozolimie, pod budynkiem  przed grobowcem króla Davida

Historia

Muzeum został założony w 1948 r.przez Ministerstwo Religii z inicjatywy dr Shmuela Zanville  Kahany, Dyrektora Generalnego Ministerstwa, który był wówczas odpowiedzialny za swiete miejsce Har Zion w Jerozolimie. Jego celem było stworzenie miejsca pamięci, które stałoby się symbolicznym miejscem pochówku dla zniszczonych  społeczności, aby osoby, które przeżyły Holokaust, mogły organizować uroczystości pamiątkowe dla swoich społeczności. Później to miejsce stało się Muzeum.

Lokalizacja na górze Zion została zainspirowana wierszem wielu jego współpracowników: „wobahar Syjon był uchodźcą i był świętym” (a, yaz), a ponieważ w tym czasie Góra Zion była najbliższą miejsca świątynnego na Har Habait,  pod panowaniem Jordańskim, zastępowała święte miejsca na Starym Mieście aż do wyzwolenia Jerozolimy.

O muzeum

Muzeum ma duży dziedziniec i około siedmiu sal wystawowych. Ściany dziedzińca i części muzeum pokryte są tablicami upamiętniającymi ponad dwa tysiące społeczności żydowskich, które byly unicystwione podczas Holokaustu. Przez dziesięciolecia ocalali  gromadzili się w dniach pamięci i organizowali uroczystości żałobne.Eksponaty muzeum są ponumerowane według alfabetu hebrajskiego. Wiele eksponatów opowiada o heroizmie żydowskiego ducha poprzez takie elementy, jak zwój Tory z Pruszkowa w Polsce, poplamiony krwią leżący w przezroczystym grobowcu przy wejściu, czy odręczna kompozycja napisana z pamięci Żyda w obozie koncentracyjnym Buchenwald. Wśród dodatkowych eksponatów znajdują się torby, podeszwy butów, bęben i portfele wykonane z pergaminu zwojów Tory, Mundur więźnia z Auschwitz, malutki tefilin przemycany do obozów oraz mały szofar, który również był przemycany w modlitwach strasznych dni w obozach. W muzeum znajduje się również krótki płaszcz ze zwojów i zwój Tory uszyty dla nazistowskiego oficera.

chamberoftheholocaust4

W porównaniu z „YAD VASHEM”, który przedstawia wiele rzeczy osobistych i opisuje przebieg Holokaustu oczami jednostki, „MARTEF HASHOA” koncentruje się na opowiadaniu o niszczeniu społeczności w pamięci kolektywu religijnego i utrwalaniu tradycyjnych motywów żydowskich, takich jak recytacja Kadisza, recytacja Miszny i psalmów oraz pisownia imion, które sa uwiecznione  na specjalnych zwojach pergaminowych. Narracja opisana w Muzeum koncentruje się na nazistowskich wysiłkach na rzecz eksterminacji Żydów. Wprawdzie Ci niemieccy zbrodniarze i ludobojcy zwyciezali bezbronne srodowiska zydowskie, ale Narod Zydowski jest Niezwyciezony i Wieczny. A ta najwieksza sila byl fakt. że Żydzi byli zaangażowani w przestrzeganie przykazań w obozach, dowodzi, że naziści nie byli w stanie złamać ich ducha. 

Oprócz drobnych remontów i zmian muzeum nie zmieniło się od samego początku.

Pomnik

W muzeum znajduje się wiele nagrobków i pomników, takich jak Pomnik żółtej plamy, pomnik łez na dziedzińcu Muzeum upamiętniający ponad milion dzieci zabitych w Holokauście, Pomnik Powstańców Getta Warszawskiego, marmurowy pomnik upamiętniający zniszczoną synagogę społeczności Suchowola oraz pomnik upamiętniający włoskich Żydów.

Muzeum upamiętnia także społeczności spoza Europy, w tym Libię, kirinkę i Eden. Przedstawiono zwoje Tory przemycone z Tunezji podczas okupacji hitlerowskiej.

Na dziedzińcu skansenu znajduje się mur pamięci poświęcony wyznawcom Narodów Świata, w tym Oskar Schindler, którego grób znajduje się w pobliżu, oraz japoński konsul Hiona Sugihara.

Pomnik z popiołów i mydła

W przestrzeni wewnętrznej umieszczono szklaną szafkę z 30 popiołami przywiezionymi w 1949 r. przez Simeona Wiesenthala i innych ocalałych z Holokaustu z obozów austriackich. Pochowanie prochów austriackich Żydów w piwnicy Holokaustu jest uważane za pierwszą ceremonię zorganizowaną w Izraelu w celu upamiętnienia Ofiar Holokaustu. W tej przestrzeni znajduje się również mały model krematorium z obozów śmierci.

Małe szafki wystawowe u podnóża szafki popielatej wystawiają kawałki niemieckiego mydła „rafowego”, o którym mówi się, że powstaje z tłuszczu pobranego od Żydów. Historycy uważają jednak, że nie ma podstaw do tego twierdzenia. Jest to jeden z powodów odmowy „Yad VA-Shem” współpracy z tym miejscem[1].

Nagrobki i tablice pamiątkowe

Nagrobki i tablice pamiątkowe są ważną i centralną częścią eksponatów muzealnych, a ponad 1500 nagrobków pokrywa ściany i dziedzińce Muzeum ze wszystkich stron, opowiadając w wiecznej ciszy historię zniszczonych społeczności i miast.

Niedawno rozpoczęliśmy w Muzeum ważny i konieczny projekt przebudowy i aktualizacji wszystkich nagrobków, które ucierpiały z powodu zagrożeń ewkologicznych  i czasowych,

Pracownicy muzeum wraz z profesjonalistami-rejestrują nagrobki jeden po drugim, aktualizują i odnawiają na pamiątkę eksperymentatorów.

Telefon: 073-2-490-490

  1. GANZAH KIDUSZ HASHEM 

2 .GANZAH KIDUSZ HASHEM

ARCHIWUM KIDUSZ HASHEM Museum of Eternal Faith and Resilience

HISTORIA ZALOZENIA GANZAH HASHOA 

GANZACH KIDUSZ HASHEM  został założony w 1964 r. przez Rabina Moshe Pragera, naukowiec i ocalaly Holocaustu  aby upamiętnić bogaty przedwojenny świat żydowski zniszczony przez Holokaust, bohaterstwo żydowskiej duszy pośród okrucieństw i cud Odrodzenia w Izraelu po wojnie. Ginzah koncentruje się na religijnej i żydowskiej stronie Holokaustu oraz na tym, jak ta strona objawiła się podczas okropności wojny.

Ganzah i zgromadził różnorodne i fascynujące materiały dokumentalne w ogromnej ilości:

– Około 300 000 zdjęć w archiwum zdjęć

– Około 2 000 000 dokumentów w archiwum dokumentów

– Około 40 000 podręczników w bibliotece hanzach

– Około 2000 świadectw fotograficznych

Te skarby kultury są otwarte dla wszystkich i są do dyspozycji ocalałych z Holokaustu badaczy, pisarzy, dziennikarzy, nauczycieli, studentów i całej publiczności.

Aby zrealizować cel Ginzah, utworzono unikalne grupy robocze w celu dokumentowania, szkolenia i opracowywania pomocy dydaktycznych w zakresie pozycji religijnej podczas Holokaustu. W działalności edukacyjnej Ginzah uczestniczyły tysiące uczniów i dziesiątki klas

W ostatnich latach GANZAH doświadczył rewolucji w zakresie ochrony i dokumentacji, która została powszechnie uznana i doceniona przez urzędników państwowych

GANZAH  dzisiaj

Główna działalność „hanzac Kidusz Hashem” ma na celu zaszczepienie młodzieży Izraela i całego żydowskiego świata świadomości Holokaustu i siły żydowskiej duszy. Genzach postawił sobie za cel ustanowienie silnego związku między pokoleniem, które zostało zniszczone i zniszczone podczas Holokaustu, a młodszym pokoleniem, które powstało z ruin. W tym celu ganzach działa na wielu różnych poziomach:

– Wystawy: GANZAH organizuje wystawy na różne tematy-zniszczony świat Żydowski, Holokaust, żydowskie i duchowe przezwyciężenie podczas horroru oraz odrodzenie Izraela po wojnie.

– Warsztaty dla klas gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych: w okresie studiów omawiany jest cały zakres przejawów heroizmu duszy Żydowskiej w Holokauście, a uczniowie przygotowują prace maturalne. Ponadto prace badawcze są pisane przez studentów i opłacane przez nauczanie. W ramach badania młodzież jest zapraszana do „Hanzach Kiddush Hashem” na wysłuchanie wykładów, a jednocześnie hanzach kieruje wykładowców do różnych instytucji edukacyjnych i ośrodków szkoleniowych.

– Dokumentacja ocalałych z Holokaustu w formie pisemnej, Audio i wideo: „hanzach Kidusz Hashem” widzi najwyższą misję zachowania pamięci i stworzenia szerokiej i kompleksowej infrastruktury informacyjnej o świecie żydowskim przed i podczas Holokaustu. W tych ramach tysiące ocalałych jest przesłuchiwanych, a ich słowa są dokumentowane, przetwarzane i skrupulatnie katalogowane przez specjalny profesjonalny zespół przygotowany do tego.

– Informatyka: aby zapewnić zachowanie wspomnień i dowodów, zespół ganzach Kiddush Hashem nieustannie pracuje nad obliczeniem wszystkich skarbów archiwum – zarówno materiałów pisemnych, jak i nagranych i wizualnych. Większość materiału została już poddana procesowi obliczeniowemu, głównie archiwum zdjęć. 

WYSTAWA WSPOMNIENIA O HANUKAH 

https://www.ganzach.org.il/exhibition/%d7%97%d7%a0%d7%95%d7%9b%d7%94

– Materiały edukacyjne:” hanzach Kiddush Hashem ” regularnie wydaje książki, filmy i programy edukacyjne na wysokim poziomie edukacyjnym i wartościowym, wykorzystując różnorodne i innowacyjne metody nauczania.

„Hanzach Kidusz Hashem” jest centralnym apelem dla wszystkich zainteresowanych życiem żydowskim w przeszłości i teraźniejszości, a zwłaszcza w czasie Holokaustu. Gazah zawiera książki, albumy, dokumenty, filmy dokumentalne i unikalne zdjęcia w szerokim i niezwykłym tomie i jest wspierany przez pisarzy, badaczy, dziennikarzy, nauczycieli, nauczycieli i zainteresowanych artystów z całego świata.

Główna działalność „hanzach Kidusz Hashem” ma na celu zaszczepienie młodzieży Izraela i całego żydowskiego świata świadomości Holokaustu i siły żydowskiej duszy. Genzach postawił sobie za cel ustanowienie silnego związku między pokoleniem, które zostało zniszczone i zniszczone podczas Holokaustu, a młodszym pokoleniem, które powstało z ruin. W tym celu ganzach działa na wielu różnych poziomach:

– Wystawy: gantzach organizuje wystawy na różne tematy-zniszczony świat Żydowski, Holokaust, żydowskie i duchowe przezwyciężenie podczas horroru oraz odrodzenie Izraela po wojnie.

– Warsztaty dla klas gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych: w okresie studiów omawiany jest cały zakres przejawów heroizmu duszy Żydowskiej w Holokauście, a uczniowie przygotowują prace maturalne. Ponadto prace badawcze są pisane przez studentów i opłacane przez nauczanie. W ramach badania młodzież jest zapraszana do „Hanzach Kiddush Hashem” na wysłuchanie wykładów, a jednocześnie hanzach kieruje wykładowców do różnych instytucji edukacyjnych i ośrodków szkoleniowych.

– Dokumentacja ocalałych z Holokaustu w formie pisemnej, Audio i wideo: „GANZAH Kidusz Hashem” widzi najwyższą misję zachowania pamięci i stworzenia szerokiej i kompleksowej infrastruktury informacyjnej o świecie żydowskim przed i podczas Holokaustu. W tym kontekście przesłuchuje się tysiące ocalałych, a ich słowa są dokumentowane,

„Hanzach Kiddush Hashem” uruchomił system audio, w którym można słuchać głosów osób, które przeżyły Holokaust, opisujących, przez co przeszli w latach wściekłości i rehabilitacji po Holokauście TEL 073-2-490-490 NUMER TELEFONU DO GANZAH-FON 

Możesz usłyszeć w specjalnej sekcji uruchomionej przez linię telefoniczną hanzach-Von z Hanzach Kidush Hashem, która dotyczy przerażających dni-bohaterskich Historii Żydów w cieniu śmierci pod terrorem nazistowskiego nogasha, dni góry Olam i dzień odkupienia w gettach i obozach.

Projekt GANZAH KIDUSZ HASHEM  zarejestrował już dziesiątki tysięcy godzin dźwięku w tysiącach wejść, które są wykonywane na linii o każdej porze dnia z Izraela i zagranicy. Sekcja gromadzi ponad sto wpisów dziennie.

„Nie ma wątpliwości, że system audio GINZAH Kidusz Hashem, powoduje prawdziwy przełom w publicznym dostępie do tematu pamięci i specjalnej dokumentacji męczenników Holokaustu” – mówi Rabin David Skolski, dyrektor generalny GANZAH Kidusz Hashem. „Wielu potomków jest zaskoczonych, gdy nagle słyszą głos swoich dziadków, nie wiedząc wcześniej, że przeprowadzili z nimi wywiad” – dodaje.

  1. BEIT JOSEF BAU
Couple No. 1

Na zakonczenie maly autentyczny muzeum o wielkim bohaterze, jeden z uczestnikow pokaznaych w filmie LISTA SHINDLERA – Jakov Bau 

„Joseph Bau House” jest autentycznym warsztatem artystycznym, który przekazuje zwiedzającym niesamowitą historię życia Josepha Bau odzwierciedloną w jego szerokiej gamie twórczości, w tym filmach, animacjach, obrazach, grafice, literaturze i badaniach języka hebrajskiego – wszystko przyprawione jego szczególnym humorem wynikającym z jego optymistycznego spojrzenia na życie.

Rebecca i Joseph Bau są oryginalną parą, której ślub pokazany jest w filmie „lista Schindlerów”. Dopiero po jego śmierci ujawniono, że pracował w Mosadzie jako grafik, który fałszował dokumenty dla izraelskich szpiegów, w tym Eli Cohena. Joseph Bau wyemigrował do Izraela w 1950 roku z marzeniem o tworzeniu filmów animowanych W Ziemi Świętej. W jego pracowni, w której pracował przez 40 lat i które jego córki przekształciły się w muzeum, można zobaczyć filmy animowane, oryginalny sprzęt, który zbudował do ich tworzenia, jego obrazy i grafiki, a wszystko to w towarzystwie fascynujących historii opowiedzianych przez jego córki z humorem i uśmiechem.

Oscar Schindler
OSKAR SCHINDLER

Poznajemy żydowską historię z żydowskich zródeł

Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

  1. Bardzo ciekawe.
    Pewnie slyszelismy o tych muzeach ale jakos nie bylo okazji aby to i tamto muzeum zwiedzic….
    Pare lat temu zwiedzilam muzeum Bau i widzialam z jaka pasja i troska corki zajmuja sie tym malym muzeum.Obecnie tak jak wszyscy-maja problemy budzetowe i glowia sie jak dalej je utrzymac.
    Miejmy nadzieje,ze powroca czasy swobodnego zwiedzania i wedrowek po calym Izraelu .

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.