Uncategorized

pensjonat europa

natan gurfinkiel

 Jeszcze w ostatnich dniach przed brukselskim spotkaniem, na którym ocalono unijny budżet, wydawało się, że obraliśmy kurs na polexit.

politycy obozu władzy dowodzili na wyprzódki, że członkostwo w unii wcale nam się nie opłaca, a jeżeli nawet czekałoby nas jakieś uszczknięcie apanaży, to suwerenność jest ważniejsza, wiec założymy weto i koniec zabawy, bo jak już  dawno temu nasz genialny strateg jarosław zauważył, polska jest wyspą wolności, więc będziemy jej bronic ze wszystkich sił.

ostatnio ogłosił on, że UE jest imperium jeszcze gorszym od ZSSR, wiec w mediach nieogarniętych antyrządową histerią zaroiło się od artykułów na temat moralnej zgnilizny krajów dawnej unii, ogarniętych lewactwem i tęczową zarazą (która jak wiadomo jest jeszcze gorsza od koronawirusa), wiec, po jaki miękiszon potrzebujemy przynależności do niej…

i oto nagle wybucha kompromizm polska nie traci dotacji, wiec jarosław daje rozkłada ręce jakby chciał powiedzieć: sorry winnetou, business is business…

UE jednak jest chyba lepsza od tego zesru…

cala ta sytuacja  przypomina epizod jednego z wczesnych filmów woody allena: dwie damy w żydowskim pensjonacie jedzą śniadanie — okropnie tu karmią, prawda?

— oj tak. i jakie małe porcje…

Kategorie: Uncategorized

8 odpowiedzi »

 1. Jan Grabowski, profesor katedry historii Uniwersytetu w Ottawie , specjalizujacy sie w stosunkach polsko – zydowskich w czasie Zaglady , ocenia ze Polacy wymordowali okolo 200 000 ( dwiescie tysiecy ) Zydow w czasie okupacj niemieckiej .
  Garstka bohaterow ratujacych Zydow najbardziej sie bala swoich sasiadowv- innych Polakow.
  Fakty mowia za siebie.

 2. Ty Obs ,to rozumiem, ale ci „inni czytelnicy”, to twoja „jaczejka”, komorka, „nieugiecie odrzucajaca czychania kapitalistow i syjonistow ” ?
  I widzisz, nawet nie dalem sie zaszachowac twoim „ha, ha, ty zawsze chcesz byc ostatnim, ale ja dobrze wiem ze ja o ten ostatni, bo mam poparcie Wojewodzkiego Komitetu Partii „

 3. Właśnie napisałem , że to od „stereotypów , zbiorowego oskarżania” a więc właśnie uogólniania jestem uodporniony, a ty najwyraźniej nie jesteś. Ale jak nie pierwszy raz , na tym forum, ta wymiana zdań się nie skończy , dopóki twój komentarz nie będzie ostatni , co odbierasz jako wygraną dyskusje ,choć i ja i inni czytelnicy odbierają to inaczej ….Czekam więc na nieuniknioną twoja ripostę , która zakończy i ten dialog.

 4. Jestem uodporniony dokldnie jak Obs. Ba, nawet pamietam to o „Jankielu, Zydzie poczciwym ktory jak Polak Polske kochal ”
  Moja znajomosc Polski jest tak obszerna jak Obsa,co np. powoduje ze nie rozumiem jak Izrael moze sprzedawac Polsce technologie wojskowa,nie bron, a sposob jej produkcji, co jest wazniejsze. To glupota.
  Gratuluje Obsowi znajomosci z Gabrysia, ale przypisywanie calemu narodowi jej cech jest glupota i „wishful thinking”.
  I chcialbym przypomniez ze Zydzi nie maja Papieza, wiec nie wyslucham na kolanach napuszonych kazan o „uogolnianiu”
  I blogolawie moja Mame, niestety posmiertnie, ktora zdecydowala zebysmy wyjechali, ja i Tato bylismy za leniwi zeby samememu zdecydowac.

 5. Nie wdając sie w dyskusję pozwolę sobie na opowieść z mojego własnego życia .
  Ojciec mojej pierwszej dziewczyny, wręcz aryjskiego ideału hitlerowskich zbrodniarzy, bardzo pomógł jednemu Żydowi w czasie 2 wojny światowej , o czym dowiedziałem sie zupełnie przypadkiem NIE od jej ojca a od niego samego. Nazywał sie Artur Mondry (przez n ) i po wojnie znalazł się w Szwecji , mieszkał w Sztokholmie , był tam dość znaną osobą , właścicielem kilku dyskotek. Gabrysia , moja dziewczyna, mówiła o nim zawsze „wujek” i pierwszy raz ujrzałem „wujka” jak przyjechał do Łodzi w 1967 r. w hotelu „Grand”, gdzie byliśmy zaproszeni z jej rodzicami przez niego na kolację. Przyszedłem ostatni i jak przy stoliku z Gabrysią i jej rodzicami ujrzałem „wujka” to zdębiałem – mężczyzna koło 50 lat z bardzo semickim wyglądem , który absolutnie nie był podobny do kogokolwiek z nich. A z jego twarzy , gdy mnie zobaczył, odczytałem nie mniejsze zdumienie, mówiące wręcz „skąd ona wynalazła tego Żyda ??”
  Dopiero jak znaleźliśmy sie sami przy stoliku, bez ogródek zapytał mnie „jesteś Żydem?”. „Tak” odpowiedziałem , „ale ponieważ pan pyta , to ja też pozwolę zapytać o to samo , bo nie wiedziałem , że Gabrysi rodzina ma żydowskich krewnych….”. Nie jestem żadnym wujkiem, odparł, ale jej ojciec bardzo mi pomógł w czasie wojny. W życiu po wojnie, powiodło mi sie materialnie , i uważam teraz za mój obowiązek pomagać tej rodzinie , a ponieważ nie mamy niestety z żoną dzieci, to uważam Gabrysię za moją bratanicę. Do stoliku powróciła reszta towarzystwa i Artur zdecydowanie przerwał ten temat….
  Nigdy więcej go nie spotkałem , a w 1969 roku wyjechałem z Łodzi .
  Nie raz wyrzucałam sobie potem, że go nigdy nie odszukałem w Szwecji , ale z Gabrysią mam kontakt do dziś i może 10 lat temu probowalem z nią wrócić do tej krótkiej rozmowy . Powiedziała , że wie mniej więcej tyle samo mało co ja ,bo jej tata nigdy nie chciał sie w to wgłębiać , Artur już nie żyje a jej ojciec ma teraz Alzahaimera i jest niestety zypelnie nie adekwatny. Kilka lat pózniej i on zmarł.
  Na czym dokładnie polegała ta pomoc, która potem spowodowała calożyciową przyjaźń i pomoc Artura już nigdy się nie dowiem, ale dopiero po tej krótkiej rozmowie zrozumiałem dość dla mnie przedtem niezrozumiały , bardzo ciepły stosunek jej ojca do mnie , który NIGDY w najmniejszy sposób nie motywował to czym kolwiek….
  Czemu wam o tym opowiadam ?
  Bo uważam , że to co wam opisałem i co dawno już wiedzą moi koledzy i koleżancy z mojej żydowskiej szkoły UODPORNIŁO mnie, jak z utęsknieniem oczekiwana szczepionka od Corony , od ksenofobii, stereotypów , zbiorowego oskarżania całego narodu , już nie mówiąc o nienawiści . Coś co wobec nas Żydów ma swoją , specjalną nazwę :antysemityzm!

 6. „Gorzko” ? Polska mnie nie obchodzi jako taka, tylko zawsze mnie dziwilo ze sa tacy z „Reunion” co jezdza do Polski, kilka lat temu „wyjasnil” mi jeden z nich ” To juz nie te czasy, to inni ludzie”. To bylo tuz przed IPNem, ochoczo popieranym przez narod polski. Chcialem go sie zapytac teraz czy to „inni ludzie”, ale z pododu Covidu nie moglem, spotykalem sie raz do roku na Yom Kippur w synagodze.
  Twoje mrzonki o „wspolnym ..” bla, bla, powtarzanie zludow przodkow ktorzy czekali w tym kraju az ich nie wygnano albo zamordowano albo zalosnie tlumacza sie w TV polskiej ze „nawet nie sa obrzezani” I wobec tego powinni byc tratowani inaczej….
  Polska nie uwaza ze ma cos wspolnego, glosuje przeciwko Izraelowi i jestes dla nich ” „Zydkiem z pieniazkiem” ,kukielka powieszona kolo drzwi, ktora pociagnieta za nos da dobrobyt , cos nowego , o czyms takim nie slyszalem przed wyjazdem, ale prezna kultura polska rozwija sie o Zydach nawet bez Zydow.

 7. Ml, myśle ze łączenie wątku dawnych zbrodni pojedynczych Polaków na Żydach, choćby i częstych ale nie dyktowanych przez rząd, z kwestia dzisiejszej negocjacji rządowej o warunkach przynależności Polski do Unii Europejskiej jest pewnym nadużyciem intelektualnym.
  Twój gorzko – pogardliwy komentarz moze być bardzo szkodliwy dla relacji miedzy obydwoma narodami. A powinnismy pracować nad zgoda i wzajemnym
  zrozumieniem, nad dobra przyszłością, a nie rozniecać pogardę, nienawisc i zapiekłe żale.
  Myśle ze trzeba bardziej uwazac co się pisze, w jakiej intencji, i jakie moga być tego skutki.
  Obecnie Polska jest równie krytycznie postrzegana przez Unie jak jest krytykowany Izrael. Obydwu krajom odmawia się suwerenności i ingeruje w ich wewnętrzne sprawy.
  Oba kraje się szantażuje bojkotem i sankcjami. Takie poczucie odosobnienia powinno raczej nas raczej zbliżać do siebie wzajemnie i budować wzajemne zrozumienie a nie wrogość.
  Takie jest moje odczucie.
  Pozdrawiam.

 8. Glupota bylo myslec ze Polska odrzuci miliardy dolarow rocznie,okolo 150 miliardow, zapomogi.
  To nie lezy w nature Polakow, mordowali za poduszke ´ci pierzyne, a tu odrzucic darmoche ?!

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.