Uncategorized

Krótko i zwięźle . Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 15.12 – 16.12


15 grudnia 2020 rAgencja Żydowska ogłosiła uruchomienie nowej ogólnoświatowej sieci alarmowej “JReady”, aby udzielic pomocy społecznościom żydowskim będącym w kryzysie.


Siły Obronne Izraela z powodzeniem zakończyły serię testów systemu przechwytywania wrogich rakiet balistycznych David’s Sling. Testy przeprowadzono w środkowym Izraelu z udziałem sił powietrznych i marynarki wojennej. David’s Sling jest ważnym elementem izraelskiego wielowarstwowego systemu obrony powietrznej, który składa się z czterech warstw: Iron Dome, David’s Sling, Arrow-2 i Arrow-3.


Norweski dyplomata Tor Wennesland  z dużym doświadczeniem w konflikcie izraelsko-palestyńskim został mianowany kolejnym specjalnym wysłannikiem ONZ ds. Procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie.


Holandia wyznaczy krajowego koordynatora do walki z antysemityzmem, ogłosił holenderski minister sprawiedliwości i bezpieczeństwa Ferdinand Grapperhaus.


Administracja Trumpa ogłosiła , że nałożyła sankcje na Turcję za zakup rosyjskiego systemu obrony przeciwrakietowej.


Kongres USA przyjął ustawę National Defense Authorization Act (NDAA) o wartości 741 miliardów dolarów na rok podatkowy 2021, która obejmuje kontynuację amerykańskiej pomocy dla Izraela


Turcja potępiła sankcje USA za zakup rosyjskiej obrony przeciwrakietowej S-400 jako „poważny błąd” i zagroziła, że ​​zemści się za posunięcie, które według niej mogłoby zaszkodzić powiązaniom między sojusznikami NATO.


Izrael rozpocznie szczepienia swoich obywateli przeciwko COVID-19 w najbliższą środę, 23 grudnia


Sąd wojskowy w Libanie skazał w poniedziałek działacza politycznego na trzy lata ciężkiej pracy za współpracę z Izraelem, podała libańska agencja informacyjna.


„Normalizacja między Izraelem a państwami arabskimi nie oznacza, że ​​rozwiązanie kwestii palestyńskiej musi stać się drugim priorytetem” – powiedział minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow na spotkaniu ze swoim odpowiednikiem ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich


Niezidentyfikowani strzelcy dokonali w poniedziałek wieczorem ataku strzeleckiego na siedzibę władz Autonomii Palestyńskiej w Jenin na północnym Zachodnim Brzegu. Nikt nie został ranny, ale niektóre biura i pojazdy na terenie kompleksu zostały uszkodzone.


 Najwyższy islamski autorytet Autonomii Palestyńskiej, Mahmoud al-Habbash, surowo potępił umieszczenie menory chanukowej w Jaskini Patriarchów w Hebronie, nazywając to „zbrodnią”.


W poniedziałek w Izraelu potwierdzono ponad 2000 nowych przypadków COVID-19, najwyższy odnotowany w Izraelu od 15 października. Według danych izraelskiego Ministerstwa Zdrowia, zachorowalność na koronawirusa wyniosła 3,2%


 Delegacja ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Bahrajnu wzięła udział w ceremonii zapalania świec chanukowych przy Ścianie Płaczu.


Ministerstwo Zdrowia Izraela zatwierdziło rozpoczęcie drugiej fazy badań klinicznych szczepionki COVID-19 Izraelskiego Instytutu Badań Biologicznych (IIBR), po pomyślnym zakończeniu pierwszej fazy, zgodnie z oświadczenie Ministerstwa Obrony.


władze marokańskie uniemożliwiły protest w stolicy Rabacie przeciwko posunięciu królestwa do normalizacji stosunków z Izraelem po umowie, którą wynegocjował prezydent USA Donald Trump.


Izrael jest otwarty na przyszłą współpracę w zakresie obrony przeciwrakietowej z państwami Zatoki Perskiej, które podzielają jego obawy co do Iranu


Syryjscy przedsiębiorcy, którzy sprzedawali mieszkania inwestorom w Dubaju, zawarli umowę z biznesmenem Haimem Weizmannem i gdy usłyszeli, że jest Żydem, postanowili przekazać synagogę na jego projekt nieruchomościowy.


W tym tygodniu do Izraela przybyło pięćdziesięciu lekarzy z krajów europejskich, aby pomóc w kryzysie zwiazanym z koronawirusem


16 grudnia 2020 r.


Ministerstwo Ochrony Środowiska wydało we wtorek ostrzeżenie o wysokim lub bardzo wysokim zanieczyszczeniu powietrza w wielu częściach Izraela z powodu burz piaskowych


Dyrektor generalny ministerstwa zdrowia prof. Hezi Levy powiedział, że „w pierwszym kwartale 2021 roku w Izraelu będą dostępne tylko szczepionki przeciw koronawirusowi firmy Pfizer”.


Czołowi ultraortodoksyjni rabini Chaim Kanievsky, Gershon Edelstein i Shalom Cohen zalecili, aby ich społeczności zaszczepiły się przeciwko koronawirusowi.


Zostal zebrany mały zespoł ekspertów przez Światową Organizację Zdrowia w celu zbadania pochodzenia koronawirusa i planują przeszukać próbki i dane medyczne z Chin, aby określić, gdzie po raz pierwszy wirus przeskoczył ze zwierząt na ludzi i z jakiego gatunku zwierzat pochodzi.


Uznanie przez Stany Zjednoczone suwerenności Maroka jest zwycięstwem. Mówię Palestyńczykom, że silne i zjednoczone Maroko będzie dalej wspierać kwestię palestyńską . Nie zrezygnujemy z arabskiej inicjatywy pokojowej ”.


Analiza danych Ministerstwa Zdrowia dotyczących śmiertelności koronawirusa w Izraelu pokazuje, że osoby zmarłe na COVID-19 cierpiały głównie na nadciśnienie, cukrzycę i problemy sercowo-naczyniowe.


W dniu, w którym Izrael otrzymał radosną wiadomość o normalizacji z Marokiem, reszta społeczności międzynarodowej trwała normalnie, a Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło siedem projektów rezolucji przeciwko Państwu Izrael.


Amerykańsko-izraelska delegacja odbędzie pierwszy bezpośredni lot z Tel Awiwu do Rabatu w przyszłym tygodniu


 Rio de Janeiro wybudowalo pomnik upamiętniający Holokaust, który obejmuje wieżę o wysokości 72 stóp i wychodzi na górę Sugarloaf, jeden z najsłynniejszych zabytków Ameryki Południowej.


Przez większość lat oświetlenie menory Wieży Eiffla w Paryżu to inspirujące wydarzenie Jest jasne, że w tym roku  Wieża Eiffla nie będzie miała swojej menory.


 konkurs na specjalną tablicę rejestracyjną „Florida Stands with Israel”, sponsorowany przez Radę Izraelsko-Amerykańską (IAC), zakończył się zwycięską koncepcją lokalnego artysty Daniela Ackermana, grafika z Boca Raton, Fla.


Rynek papierów wartościowych ADX w Abu Zabi podpisał protokół ustaleń z izraelską giełdą papierów wartościowych w Tel Awiwie w celu zacieśnienia współpracy między obiema giełdami


gwałtowne burze i deszcze przyniosły powodzie w całym kraju. W Herzliji i Ramat Haszaron ewakuowano ludzi z podtopionych domów. W Aszdod zamknięto część dróg.

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.