Uncategorized

Arabskie i żydowskie bliźnięta rozdzielone przy urodzeniu

Ikoniczna izraelska szkoła i jej palestyński bliźniak – obie zbudowane przez hojność sefardyjskich Żydów


Artykul przetlumaczyl Sir Google Translate

Pewnego dnia w pierwszej klasie mój syn wysiadł ze szkolnego autobusu „Kadoorie” i zaskoczył nas, wchodząc do naszego domu z uroczym młodym Beduinem o imieniu Jimmie. Jimmie ledwo zaczął uczyć się hebrajskiego i wsiadł do niewłaściwego autobusu szkolnego. Wkrótce przyjechała po niego matka Jimmiego. Pracowała w izraelskiej policji / sektorze obronnym. Wysyła syna, aby uczył się w hebrajskojęzycznej szkole podstawowej, w przeciwieństwie do szkoły arabskojęzycznej, do której uczęszczała większość jego beduińskich sąsiadów.

Kilka lat później obserwowałem, jak mój syn wystąpił w czerkieskim ceremonialnym tańcu z mieczem w pobliskiej muzułmańskiej czerkieskiej wiosce Kfar Kama. Mój 16-letni syn zgłosił się na ochotnika do tańca, kiedy Czerkiesi poprosili o udział żydowskich uczniów ze szkoły Kadoorie.

Okazuje się, że szkoła Kadoorie jest najlepszym izraelskim przykładem wielokulturowego współistnienia . Ta niezwykła szkoła znajduje się u podnóża góry Tabor, na wschód od Nazaretu, około 8 km lub 5 mil od Jeziora Galilejskiego. Dziś ta rolnicza, hebrajskojęzyczna szkoła przyciąga uczniów z kilku muzułmańskich i / lub arabskojęzycznych sektorów izraelskiego społeczeństwa. Do szkoły uczęszcza wielu Czerkiesów, a także i.

Tablica upamiętniająca Sir Ellisa Kadoorie.

Jednak 90 lat temu Kadoorie School uczestniczyła w innym eksperymencie współistnienia. Narodziła się w tym samym czasie, co inna „bliźniacza szkoła”. Pieniądze na budowę obu szkół Kadoorie zostały przekazane przez Sir Ellisa Kadoorie z zamożnej sefardyjskiej rodziny żydowskiej Kadoorie w Hongkongu – brytyjskiemu rządowi mandatowemu w tym kraju. Żydowska hojność Kadooriego zbudowała bliźniacze szkoły z internatem na początku lat trzydziestych XX wieku – jedną w pobliżu Mt. Tabor w Galilei, dla żydowskich chłopców; a drugi w pobliżu Tulkarem na przybrzeżnej równinie Sharon na wschód od Netanji, przeznaczony dla arabskich chłopców. Obie powstały jako licea badawcze zajmujące się rolnictwem, aby ulepszyć systemy edukacyjne i zwiększyć produktywność rolnictwa .

Podobnie jak jej żydowski bliźniak, arabska szkoła Kadoorie w Tulkarem rozpoczęła się jako liceum, ale później przekształciła się w college. Dziś nosi nazwę Palestine Technical University – Kadoorie i obejmuje wydział rolnictwa oraz wydział medycyny weterynaryjnej.

Rodzina Kadoorie nieprzerwanie od dziesięcioleci zapewnia wsparcie filantropijne obu szkołom. Rodzina Kadoorie powstała jako sefardyjska rodzina żydowska w Iraku. Sir Ellis Kadoorie prowadził firmy w Chinach i Hongkongu.

Kadoorie Mt. Szkoła Tabor była jedyną żydowską brytyjską szkołą publiczną prowadzoną przez rząd brytyjski w latach trzydziestych i czterdziestych XX wieku przed uzyskaniem przez Izrael niepodległości w 1948 roku, podczas gdy było wiele arabskich szkół publicznych prowadzonych przez Brytyjczyków.

Przyszły premier Icchak Rabin przed Kadoorie Mount Tabor w 1938 roku.

Kadoorie Mt. Tabor stała się ikoniczną izraelską szkołą – znaną i bardzo wpływową „szklarnią”, która szkoliła młodych żydowskich Izraelczyków, którzy później stali się liderami w różnych sektorach izraelskiego społeczeństwa, w tym w dowództwie wojskowym IDF. Jego najsłynniejszym dotychczas absolwentem jest były premier Icchak Rabin, który ukończył Kadoorie w 1940 r., A przed uzyskaniem niepodległości został dowódcą milicji komandosów „Palmach”, aw końcu został generałem IDF.

Żydowska szkoła Kadoorie Tabor rozwija się do dziś jako regionalna szkoła średnia Dolnej Galilei i obecnie obejmuje również szkoły podstawowe i gimnazja. Podczas gdy w jej wczesnych latach uczyli się tam tylko żydowscy licealiści, obecnie jest to w pełni zintegrowana szkoła, w której chłopcy, dziewczęta, Żydzi, Czerkiesi, Arabowie, Beduini, chrześcijańscy Arabowie i Druzowie uczą się razem w języku hebrajskim. Obejmuje również szkołę z internatem dla licealistów, obsługującą głównie nowych imigrantów mówiących po rosyjsku.

Bliźniacze szkoły średnie, mimo że zostały zbudowane z tej samej darowizny filantropijnej, zostały zasadniczo rozdzielone po urodzeniu. We wczesnych latach nadal mieli ze sobą pewne interakcje, pomimo znacznego dystansu geograficznego między nimi i jeszcze większego dystansu politycznego.

„W ramach swoich akademickich wycieczek studenci z Kadoorie Tulkarem przyjechali odwiedzić Kadoorie Mount Tabor. Uczniowie wkrótce dokonali porównań między dwiema szkołami i ich uczniami, porównując akademickie akcenty i wartości. Uczeń Kanari z klasy 7 przypomniał sobie, że w rozmowie, którą odbył z jednym z uczniów z Tulkarm [~ 1942], został zapytany o swoje zamiary i plany po ukończeniu studiów. Kanari odpowiedział mu niewinnie, że jego ambicją jest bycie rolnikiem. Uczeń z Tulkarem był zszokowany, ponieważ w społeczeństwie arabskim rolnik znajduje się na dole drabiny społecznej. Studenci Kadoorie Tulkarem chcieli ukończyć studia i dostać pracę w rządowej biurokracji, podczas gdy aspiracją studentów z Kadoorie Mount Tabor było zostać rolnikiem i zasiedleniem ziemi. ” (Estie Yankelevitch, „Goodbye Mr. Fiat”, str. 116)

– Będziesz traktował nieznajomego mieszkającego wśród ciebie jak rodzimego urodzonego. Kochaj ich jak siebie, bo byliście cudzoziemcami w Egipcie. Ja jestem Pan, twój Bóg. ” Kapłańska 19:34

David Shishkoff


* Historyk dr Estie Yankelevitch napisała „Bliźniaki rozdzielone przy narodzinach” o dwóch szkołach Kadoorie. Dr Yankelevitch hojnie udzielił odpowiedzi i ogólnych informacji do tego artykułu.


Arabskie i zydowskie bliznieta

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.