Uncategorized

Krótko i zwięźle

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 23.12 – 24.12


23 grudnia 2020 r.rano na lotnisku Ben Guriona wylądował samolot El Al z izraelską delegacją wracającą z wizyty w Maroku.


izraelsko-amerykańska delegacja odbyła szereg spotkań na wysokim szczeblu z marokańskimi urzędnikami, w tym z królem Mohammedem VI. Poinformowano o podpisaniu szeregu dwustronnych i trójstronnych umów dotyczących różnych kwestii, w tym wiz, wody, turystyki i rolnictwa. W ciągu dwóch tygodni mają zostać otworzone placówki dyplomatyczne w Tel Awiwie i Rabacie.


w nocy Kneset podjął decyzję o oficjalnym rozwiązaniu się. 23. Kneset został zaprzysiężony 16 marca 2020 r. Przyczyną rozwiązania był brak porozumienie w sprawie przyjęcia budżetu państwa


Siły Obronne Izraela postanowiły wzmocnić Dywizję Judei i Samarii w celu ochrony tamtejszych społeczności żydowskich. Decyzję podjęto po ocenie sytuacji, że w nadchodzących tygodniach jest możliwa eskalacja przemocy w Judei i Samarii.


Wysoki urzędnik administracji Trumpa wyraził zaniepokojenie zagrożeniami bezpieczeństwa, jakie Chiny stwarzają dla izraelskiego przemysłu technologicznego, w tym kupując przez Chiny „izraelską technologię cywilną o podwójnym zastosowaniu, która może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego obu krajów”,


Stany Zjednoczone wprowadziły we wtorek nowe sankcje wobec Syrii, w tym wymierzone w jej bank centralny i żonę prezydenta Syrii Bashara Assada.


Ministerstwo Zdrowia w środę rano poinformowało, że we wtorek zdiagnozowano 3251 nowych przypadków koronawirusa.


W sumie 44657 szczepionek przeciwko koronawirusowi podano personelowi medycznemu i osobom powyżej 60 roku życia.


Brytyjski producent leków AstraZeneca Plc powiedział we wtorek Reuterowi, że jego szczepionka COVID-19 powinna być skuteczna przeciwko nowemu wariantowi koronawirusa, dodając, że trwają badania, aby w pełni zbadać wpływ mutacji.


Izraelskie Siły Powietrzne doniosły ze dowódca IAF generał dywizji Amikam Norkin awansował druzyjskiego oficera Awada Suleimana do stopnia pułkownika Jednostki Obsługi Powietrznej. Norkin mianował także Sulejmana szefem jednostki ds. Wojny dronów IAF.


nad ranem izraelscy żołnierze wkroczyli do arabskiej miejscowości Kabatija w północnej części Samarii. Przeszukano dom sprawcy wczorajszego ataku terrorystycznego w Jerozolimie i skonfiskowano znalezioną broń


Amerykański Departament Energii i Izraelskie Ministerstwo Energii wraz z Israel Innovation Authority wybrali osiem projektów czystej energii, które otrzymają 7,15 miliona dolarów w ramach programu Binational Industrial Research and Development (BIRD) Energy.


Wigilia Paschy za prawie trzy i pół miesiąca od teraz i nie mam wątpliwości, że będziemy mogli świętować Seder z naszymi rodzinami dzięki szczepionce” – powiedział Jonathan Halevy, prezes Jerozolimskiego Centrum Medycznego Shaare Zedek, na konferencji prasowej w tym tygodniu


Ambasada Izraela w Egipcie zainicjowała transmisję koncertu poświęconego klasycznej muzyce egipskiej „Noce kairskie” w wykonaniu arabsko-żydowskiej orkiestry „ Firqat Alnoor ”, izraelskiej orkiestry wykonującej klasyczną muzykę arabską i orientalną. Wyjątkowa trupa muzyczna wykonała szereg arcydzieł niektórych z najbardziej znanych egipskich kompozytorów i śpiewaków, a koncert został przyjęty z błogosławieństwem prezydenta Izraela Reuvena Rivlina, który powitał także słuchaczy z całego świata arabskiego.


24 grudnia 2020 r.


Minister zdrowia Yuli Edelstein mówi gabinetowi, że w Izraelu są co najmniej cztery potwierdzone przypadki nowego zmutowanego szczepu koronawirusa.


prof. Nachman Ash powiedział w środę, że z powodu gwałtownie rosnącego wskaźnika zachorowalności na koronawirusa Izrael „nie może uniknąć trzeciej blokady”.


Minister spraw zagranicznych Kataru wezwał do deeskalacji napięć w Zatoce Perskiej i dialogu między krajami arabskimi a Iranem, poinformowała w środę Al Jazeera z Doha.


Indonezja mogłaby otrzymać miliardy dodatkowego finansowania z USA, gdyby znormalizowała stosunki z Izraelem, według amerykańskiego urzędnika.


Po ataku rakietowym na ambasadę USA w Iraku na początku tego tygodnia prezydent USA Donald Trump obwinił Iran za tę akcję i ostrzegł, że Stany Zjednoczone będą pociągały reżim do „odpowiedzialności” za wszystkie amerykańskie zgony .


Prezydent Donald Trump wręczył w środę nagrody za bezpieczeństwo narodowe kilku czołowym doradcom za ich rolę w pomaganiu w umowach mających na celu normalizację stosunków między Izraelem a czterema krajami świata arabskiego.


izraelska firma Elbit Systems Ltd. ogłosiła przejęcie amerykańskiej spółki Sparton Corporation za 380 mln dolarów. Siedziba firmy znajduje się w De Leon Springs na Florydzie. Sparton jest czołowym producentem i dostawcą systemów elektronicznych wspierających działania podwodne dla marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych i sojuszniczych sił zbrojnych.


Amerykańskie agencje bezpieczeństwa podały w środę, że mają bardzo wiarygodne informacje wskazujące, że irańscy cyberprzestępcy byli odpowiedzialni za stworzenie strony internetowej na początku tego miesiąca zawierającej groźby śmierci skierowane do urzędników w USA.


Nachman Ashe powiedział w czwartek, że dwutygodniowa blokada koronawirusa, o której zdecydował rząd w środę i ma wejść w życie w niedzielne popołudnie, będzie musiała zostać przedłużona.


Izraelski sąd orzekł, że Ukraine International Airlines będzie musiała zapłacić izraelskiej parze 5000 szekli (1550 USD) w ramach rekompensaty za publiczne upokorzenie tych dwóch osób w wypadku, który wydarzył się dwa i pół roku temu.


„Samotny żołnierz” ze Stanów Zjednoczonych przeszedł do historii w środę, kiedy jako pierwsza Amerykanka ukończyła prestiżowy kurs pilotażowy izraelskich sił powietrznych w bazie lotniczej Hatzerim na Negewie.


Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.