Uncategorized

Ciekawe artykuly minionego tygodnia zebral Adam Mer


Twórczość Orwella, Shawa, Ordonki przechodzi do domeny publicznej

Co roku 1 stycznia na całym świecie otwiera się dostęp do nowych zasobów, które przestały podlegać prawu autorskiemu i przeszły do domeny publicznej. Obecnie obowiązujący w Polsce okres trwania praw autorskich to 70 lat po śmierci autora.  

Wiecej TUTAJ


Marc Chagall -Pomiędzy dwoma światami

„Moja sztuka potrzebowała Paryża, tak jak drzewo potrzebuje wody” – mawiał Marc Chagall.

Film dostepny do 27stycznia

TUTAJ


Mickiewicz kontra Słowacki – od poetyckiego pojedynku do chwilowego pojednania

Na przełomie 1840 i 1841 roku po turnieju na poetyckie improwizacje doszło do chwilowego pojednania Adama Mickiewicza z Juliuszem Słowackim. Chwila – według świadków wydarzenia – była piękna, lecz nie trwała długo

Wiecej TUTAJ


JUDAIZM A POSTAWY NIERELIGIJNYCH ŻYDÓW

pytanie:

W jaki sposób dziedzictwo judaizmu wpłynęło – historycznie rzecz biorąc – na postawy niereligijnych Żydów?

odpowiedź:

To jest ogromny, wielowątkowy temat, znacznie przekraczający formułę odpowiedzi, którą tu przyjąłem. To jest temat na obszerną monografię.

Wiecej TUTAJ


Niezapomniany rok 2020

… jako kabalista, mogę ocenić nadchodzący rok 2020, jako najbardziej postępowy w przewidywalnej historii. Przecież ludzkość zaczęła się otrząsać, pozbywać się bezużytecznych nawyków: od pogoni za pieniędzmi, rozrywką, restauracjami – od pragnienia, by być napełnionym przyjemnością i nie myśleć o niczym innym.

Wiecej TUTAJ


Czy Maria Skłodowska-Curie była Żydówką?

Dla antysemitów żydowskie pochodzenie noblistki było kamieniem obrazy. Żydowskie gazety z dumą wskazywały na przynależność Marii Skłodowskiej-Curie do Narodu Wybranego. Ale czy odkrywczyni radu i jedna z najbardziej zasłużonych Polek w historii naprawdę była Żydówką?

Wiecej TUTAJ


Setki tysięcy zaszczepionych osób w dwa tygodnie. “Dość zdumiewająca historia”

W Izraelu trwają masowe szczepienia przeciw COVID-19. Do tej pory zaszczepiono już około 10 procent społeczeństwa, to 900 tysięcy osób. Jak zauważa w komentarzu “New York Times”, pod względem odsetka społeczeństwa, któremu podano już pierwszą dawkę szczepionki, Izrael “znacznie przewyższył resztę świata”.

Wiecej TUTAJ


Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

  1. To bardzo ciekawe o Marii Curie. Polacy czesto mowia ze Dzierzynski nie byl Polakiem, „byl to Zyd ktory kupil/ukradl herb szlachecki i majatek prawdziwym Dzierzynskim ktorych zeslano na Syberie”.
    Zarliwie wierza w to, natomiast nie wierza ze M.C. byla Zydowka, mimo ze „na Polke to za madra” jak kiedys odpowiedzialem komus kto te bzdury o Dzierzynskim triumfalnie przytaczal

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.